9.0

Zisky

Ztráty

Nebeský Peda a pátá bolest Turů!

Svitavští Tuři v aktuálním rozpoložení, navíc bez dua Křivánek – Dragoun, rozhodně nepotřebovali, aby proti nim někdo vystřihl jeden z padesáti top výkonů za posledních více než 20 let ligových dějin. Jenže když se srbský dirigent Hradce Peda Stamenkovič rozohní, většinou už nejde zastavit. Jeho nejlepší představení za tři roky v NBL s ratingem 48 za 26 bodů, 15 asistencí, 7 získaných faulů a střelbu 14/11 neměli domácí borci čím dorovnat a po nečekané porážce 86-97 s bilancí 1-5 už musí řádně zpytovat svědomí. Tentokrát jim kvůli vyhlášení nouzového stavu nemohlo pomoci ani jejich tradičně bouřlivé hlediště, což naopak hrálo do karet Hradci, který se dočkal své druhé výhry.

Tuři se navíc ještě dlouho budou vzpamatovávat ze způsobu, jakým zápas ztratili. Už po 12 a půl minutách totiž vedli 39-23 a vše se zdálo být na dobré cestě, byť se vůbec neprosazoval nový podkošový muž Johnson (v utkání bez bodu za 18 minut). Tým v této sekvenci vsítil pět trojek, skóroval ze zisků i z útočných doskoků a byl krůček od toho udělat nad zápasem kříž.

Jenže pak se naplno rozjel i bodostroj hostů, kteří začali lépe bránit, také důrazněji doskakovali a ještě do půle snížili na 48-47, když už tady měl 10 bodů a 9 asistencí Stamenkovič.

Pak se hrálo obrovsky vyrovnaně, s vedením jen drobně vychylovaným na jednu či druhou stranu, až do startu 39. minuty. Za stavu 84-85 však udeřili slepenými trojkami Sokoli Šoula se Sedmákem a na to už domácí nenašli odpověď.

V dresu vítězů svému lídrovi sekundovali Sedmák (20, trojky 8/4), Lošonský (17), Halada a Šoula (po 13). Jejich tým si podmanil trojky (31/8 – 24/12) a zejména doskoky (27-42). Ty byly ještě v minulé sezoně tuří chloubou (druzí nejlepší), nyní jsou však Pivodovi svěřenci druzí od konce a poslední USK jim zle dýchá na krk.

Nejlepšími střelci Svitav byli v utkání Matěj Svoboda (25), Bujnoch (17+10 doskoků) a Marko (17+9 asistencí).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme do zápasu vstoupili, jak jsme chtěli. Za prvních patnáct minut jsme dostali 27 bodů a potom za pět minut 20 bodů. Takže do šaten jdeme za stavu +1. 47 obdržených bodů je otřesné číslo. Pak opět, když odskočíme někdy na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny na 7 bodů, tak místo toho, abychom zápas ukončili a ten náskok zvýšili, tak dostaneme okamžitě dvě trojky. Je neomluvitelné, že opět prohrajeme doskok o 15 míčů. Nejdeme tam, nerveme se, nejsme agresivní a neplníme absolutně žádné pokyny. Vůbec nechci nic házet na hráče. Je to chyba nás všech, ale týden a půl něco děláme na tréninku a potom to absolutně nejsme schopni implementovat do zápasu. A to se bavíme o triviálních věcech, jako je odstupování ze slabé strany a bránění „bedny“, protože dostáváme spoustu jednoduchých košů. Dnes to bylo z „bedny“ 40 bodů. V poločase si řekneme, že budeme hrát tvrdě a agresivně do Stamenkoviče a výsledkem je, že má 48 efektivitu a absolutně nás rozebírá do jakékoli obrany, kterou hrajeme na pick-and-roll. S tím koresponduje i naše střelba. Když máme 25 procent trojkovou střelbu doma a většina našich střelců nemá ani 20 procent, tak bohužel se potom těžko hraje. Už to začíná být klišé, ale nezbývá nic jiného než makat na tréninku a snažit se chyby odbourat a zvednout hlavu, i když uznávám, že teď je to hodně těžké. Protože to je pořád stejná písnička. Ať se bavíme po dobrém, nebo po zlém, není tam žádná změna.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Já k tomu nemám moc co říct. Hrajeme špatně. Nejde nám to. Nekomunikujeme na hřišti, jak bychom měli. A taky podle toho vypadají naše výsledky. My se pořád bavíme o tom, že tady chceme vybojovat nějaké úspěchy a podobně. Musíme si uvědomit, že vše začíná už teď, od prvních zápasů. Pokud na úspěchy chceme pomýšlet, tak v sobotu musíme vyhrát. Jinak na to můžeme hodně rychle zapomenout.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli Hradec Králové): „Já jsem velmi rád a musím klukům poblahopřát. Protože za stavu, kdy jsme prohrávali o 16 bodů, tak by si na nás diváci, kdyby tu byli, určitě nevsadili. Tým ovšem ukázal charakter a my jsme se postupně už do poločasu dostali do zápasu. Druhý poločas jsme byli vyrovnaným soupeřem a nakonec jsme to přetlačili. Když vidím statistiky, tak jsme vyhráli i zaslouženě. My jsme vyhráli doskok, výborné procento trojek. Domácí zkoprněli a nevěděli, co s námi. Jsem hodně šťastný. Výhra venku nám hodně pomůže. Tady je horká půda, i když bohužel dnes bez diváků. Kluci to nevzdali, vybojovali to a můžou po zásluze slavit. Ještě doplním, že Peda Stamenkovič byl dnes famózní a on byl strůjcem dnešního vítězství.“

Peter Sedmák (power forward Královští sokoli Hradec Králové): „Zápas se ze začátku pro nás nevyvíjel dobře. Do poločasu jsme se z toho ale dokázali vzpamatovat a myslím, že tento návrat byl rozhodující. Protože jsme potom měli větší energii a cítili jsme, že zápas můžeme vyhrát. Musíme pochválit Pedu, který byl X-faktor utkání. Jsme rádi, že nám konečně padly nějaké střely. Už jsme měli smolný zápas v Ústí, ale tady se nám to podařilo. Za to jsme rádi, vyhrát tady je velký svátek.“

11 31 42 1 28 6 14 21 17 129 97

Absence Svitav: forward Křivánek (zranění kotníku), křídlo Dragoun (zranění)

Tuři, už vyzbrojení o novou podkošovou sílu Delvona Johnsona, ale také oslabení o dva muže, nastoupí do hry po 11denní pauze a už nutně musí zabrat. Bilance 1-4 a vysoké porážky v Opavě a na USK i těsný neúspěch z Tatranu je daly hned na úvod pod nemalý tlak, s nímž se téměř z gruntu skládaný celek teprve musí naučit žít.

Turům zatím kvůli nepočetné podkošové vozbě chyběly doskoky, také se málo dostávali na trestnou linii, a byť doručují dvojciferný počet trojkových tref, je to s nevalným procentem (28). Za mnohé pak hovoří jejich dosavadní průměrný výsledek 79-93.

Hradec v utkání může jen získat. Po prvním úspěchu v Ostravě třikrát padl a na svitavské půdě se od něj nebudou čekat zázraky. Má sice o 16 bodů lepší defenzivu, díky níž se v zápasech dokáže držet, ale útok je i vinou malého počtu trojek, 17 ztrát a jen 8 útočných doskoků velmi slabý (74). Zejména osa týmu tak musí zabrat ještě o stupeň víc.

Adam Goga (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): „Bohužel budeme, z důvodu vládního opatření, postrádat naši obvyklou, velmi hlasitou podporu z hlediště. Doufám, že i přes tuto nevýhodu si se soupeřem budeme vědět rady a dokážeme se nakopnout na vítěznou vlnu.”

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Na utkání se už těšíme, protože jsme teď měli delší zápasovou pauzu. V té jsme využili prostor ke zlepšení naší hry, ale i k zapracování nového hráče Johnsona. Celý tým si uvědomuje, jaké jsme doposud předváděli výkony, a věřím v nás, že ukážeme svůj potenciál a urveme důležitou výhru. Je obrovská škoda, že se nebudeme moct ukázat našim fanouškům, ale toto nařízení musíme respektovat a aspoň přes internetový přenos jim ukážeme pěkný zápas.“