32

12
26

Velká rozlučková party i s mistrem šestek Bendou juniorem!

V Nymburce při duelu se Slavií sportovní stránka dění i průběh utkání poněkud ustoupily do pozadí, neboť veškerá pozornost byla upřena na jediného muže - tuzemského titulového rekordmana a svému oboru nejoddanějšího vrcholového sportovce, jakého si lze v této době představit. S profesionální kariérou se na prahu své 22. sezony rozloučil v 819. utkání v NBL majitel 14 ligových trofejí a 16. střelec dějin domácí nejvyšší soutěže (včetně federální éry) Petr Benda. A bylo to loučení, jaké by si nevysnil ani v tom nejbláznivějším snu.

Už po úvodním představení týmů, když musel promluvit k více než osmi stovkám fanoušků, těžko hledal slova bez přídechu dojetí. Zvlášť když těsně předtím jeho žena a mladší syn odhalili na stěně haly jeho nadživotní dres s číslem 4, které už v klubu nikdo další nedostane.

Pak ještě vyhrál gentlemanský úvodní rozskok, vzápětí nechal soupeři sportovně vrátit míč, aby vystřídal a po 36 minut sledoval spanilou jízdu svých kolegů za jednoznačnou výhrou (111-57), již lemovala nátlaková obrana, brejkové výpady, trojkové hody i ukrutná výtěžnost útočných doskoků.

Vlastně už od prvních útoků nebylo o vítězi pochyb. A tak se především čekalo, jak dlouho před koncem nový kouč Polabanů Tabellini ukáže na lavičce na číslo 4. Stalo se necelé čtyři minuty před závěrečnou sirénou, načež po minuté trojce se Petr Benda na konci 39. minuty dočkal i úspěšného nájezdu s faulem soupeře na 106-57.

Jenže to stále nebylo všechno. Během následného timeoutu byl do hry překvapivě povolán i Matyáš Benda, starší syn 41letého loučícího se velikána, aby tátovi dozdobil jeho poslední tanec v lize. Na soupisku byl hráč nymburských kadetů doplněn až v den utkání, bez vědomí otce, s nímž si pak střihl poslední minutu jeho kariéry přímo na ligovém kurtu. A co víc, po získaném faulu mazácky o desku proměnil i první šestku a druhou už dokonalým čistým průstřelem, aby se podle dostupných záznamů stal v 15 letech a sedmi měsících druhým nejmladším hráčem dějin Národní basketbalové ligy.

A když jeho i tátův životní zápas skončil, usadil se s ním na hřiště, aby v hale spolu s fanoušky oba sledovali medailonek s řadou osobních vzkazů od Bendových bývalých spoluhráčů a trenérů.

Petr i Matyáš Bendové v duelu se Slavií skončili na shodných dvou bodech, když je střelecky doprovodili Bell (21+9 doskoků a 6 asistencí), Bohačík (18), Rylich (16), Svejcar (15), Gordon (12) a Sehnal (10+7 asistencí a 7 doskoků). Za sešívané (bez Pearsona) se zviditelnil 19letý zelenáč Mrázek (17) spolu s Varnerem (11). Nymburk dominoval zpod koše (54-26), z brejků (23-11), z trojek (12-4), ve ztrátách (12-26) i na doskoku (57-32, útočné 25-8, body z nich 36-6) a celkem měl o 38 střel z pole víc.

Ladislav Sokolovský (asistent ERA Basketball Nymburk): „Dnes je zbytečné bavit se o zápase. Bylo vidět, že jde o sváteční atmosféru. Hráči do toho dali všechno, aby umožnili Petrovi na konci nastoupit. Petr si tohle zasloužil za, co dokázal. Samozřejmě v zahraničí by to asi bylo ještě velkolepější, ale kdo chtěl, tak dnes přišel a byli tu asi všichni lidé, které má Petr v srdci. Jsem rád, že se povedlo nasadit i jeho syna Matyáše, což nás napadlo s trenérem akademie Janem Košařem. Mě by to na Petrově místě udělalo velkou radost. A i na něm bylo vidět, že je rád. Překvapilo mě, že to nevěděl, protože mi přišlo před zápasem, že to vědí úplně všichni. Petr si nejprve myslel, že tam jde jen na ten timeout a netušil, že Matyáš bude skutečně hrát. Byla to taková hezká tečka. Hráči to odehráli na sto procent. Je hezké vidět, s jakým nasazením kluci hrají. Snad jim to vydrží a není to jen počáteční nadšení. Ještě je tam pár nedostatků, které až vyladíme, tak budeme ještě silnější.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Byla tam velká motivace, protože jsme chtěli dopřát Benďákovi minuty. Od začátku bylo vidět, že to chceme urvat o co největší počet bodů. Ale věřím, že takhle to od nás bude vypadat v každém zápase. Já osobně jsem to ale kvůli Benďákovi hodně prožíval a měl jsem problém se do toho zápasu dostat. Jsem strašně rád, že přišlo tolik lidí a že mu vzdali hold za vše, co pro klub a basketbal udělal. Bude nám hodně chybět. Je to jeden z mých nejlepších kamarádů. V šatně mi moc chybí. Ale hlavní je, že se můžeme vídat dál, jelikož tu zůstal. Myslím, že se celý večer povedl včetně toho, že ho překvapil nástup syna do zápasu. Je dobře, že se to před ním povedlo utajit. Mohli to takhle prožít společně. Co se týče naší hry, tak po měsíci od přípravného zápasu se Slavií byl vidět progres. Sedají si věci, které trénujeme. Neříkám, že je to ideální, ještě tam je prostor na zlepšení, ale určitě ještě půjdeme nahoru.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Bylo to takové, jaké jsme si to představoval. Ze začátku se mi do toho posledního zápasu moc nechtělo, ale jsem rád, že jsem se nechal přemluvit. Bylo tam hodně překvapení včetně mého syna. Nevěděl jsem, že nastoupí. Jsem rád, že jsem si s ním mohl zahrát. Chci moc poděkovat všem, kteří přišli. Moc jsem si to užil.”

Hugo Salgado (trenér SK Slavia Praha): „Pro Nymburk to byl velmi důležitý zápas. Pro Petra Bendu to byla moc hezké akce. Ale vypadalo to, že my jsme sem přijeli jen zúčastnit se párty a ne hrát basketbal. Rozhodně máme na víc, než jsme dnes ukázali. Nymburk je v této fázi sezony rozhodně lepší než my, ale čekali jsme, že se s tím popereme lépe. My jsme dnes moc nebojovali a jsme zklamaný.”

Radovan Mrázek (guard SK Slavia Praha): „Zápas se nám nepovedl už od začátku, neplnili jsme pokyny trenéra. Na začátku druhé půle už jsme se týmově sesypali a zápas jsme víceméně odběhali. Bylo na hráčích Nymburka vidět, že chtějí zápas rozhodnout tak, aby se Petr Benda mohl ještě vrátit do hry a dát si své poslední body. Já jsem si své první utkání v lize užil z osobního pohledu a jsem rád, že mi tam padly některé střely. Doufám, že se do dalšího utkání v Kolíně zvedneme týmově.”

Absence Nymburka: křídlo Dávid Novák a čerstvě pořízený americký guard Adamu

Absence Slavie: pivot Pearson (dlouhodobé zranění)

Kurz Chance na výhru: 1,05 - 10,10

První domácí duel bronzového Nymburka bude zároveň velkou kariérní derniérou (819. zápas) šestnáctého skórera tuzemských ligových dějin (včetně federální éry) Petra Bendy, který se ve své 22. sezoně v 41 letech rozloučí se svou bohatou kariérou před nymburskými fanoušky. Před utkáním domácí klub vyřadí jeho dres s číslem 4, majitel rekordních 14 ligových titulů pak nastoupí v základní sestavě na první útok a nejspíš se zapojí i v pozdější fázi zápasu. Po něm proběhne přímo v hale promítání patnáctiminutového videa shrnujícího Bendovu kariéru včetně zajímavých ohlasů a vše uzavře autogramiáda celého týmu.

Polabané, kteří v minulé sezoně senzačně padli na palubovce Slavie, jsou jednoznačnými favority. Po dominantním výkonu v prvním kole na Hané bude záležet hlavně na nich, kolik herního prostoru dají do druhé půle hlavní postavě večera. Pod novým koučem Tabellinim extrémně urychlili svůj protiútok, výrazně napadají podkošový prostor a k tomu přidávají i kvalitu v obraně.

Slavia má za sebou šťastnou výhru z prodloužení nad Pískem, ale to je vedle trojkové efektivity a výkonů posil Varnera, Mareše a Thompsona jedno z mála pozitiv. S nováčkem, který přišel do NBL prakticky se svým prvoligovým kádrem, ztratili sešívaní ve čtvrté čtvrtině 18bodový náskok, nový playmaker Newkirk se nechával zavírat do zdvojení už na vlastní polovině a tým za 45 minut inkasoval 112 bodů. Nový portugalský kouč Salgado, který navíc hned v úvodním duelu přišel o jednu z posil Pearsona, tak má před sebou ještě hodně práce.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Je to pro nás první domácí zápas sezony a budeme se chtít předvést před našimi fanoušky a vytvořit si s nimi pouto, aby chodili na další zápasy. Věřím, že ocení nasazení, se kterým jdeme do každého zápasu i tréninku. Bude to také speciální utkání, protože se zároveň bude loučit s kariérou Petr Benda. Já ho znám osobně jen pár týdnů, ale opravdu hodně jsem toho o něm slyšel už jako trenér soupeře. Teď poznávám jeho význam pro Nymburk i celý český basketbal. Budeme se snažit hrát co nejlépe, abychom zápas vyhráli, což je to nejdůležitější, ale zároveň chceme Petra co nejlépe uctít. A to hlavně týmovým basketbalem, protože Petr byl především neuvěřitelně týmovým hráčem. Očekávám, že utkání bude odlišné od toho, které jsme tu hráli se Slavií v přípravě. Slavia přivedla nové a dobré hráče. A přátelské zápasy jsou jiné než soutěžní. Bude to ale hlavně o nás, jestli dokážeme hrát basketbal, jaký si představujeme. Slavia má za sebou těžký zápas s Pískem, který dokázala vyhrát. Vypadají jako solidní parta s vítěznou mentalitou.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Pevně věřím, že přijde hodně lidí. Konečně budeme hrát doma a navíc se loučí Petr Benda. Pro mě je to obrovský kamarád a neskutečný profesionál na hřišti i mimo něj a rozhodně si zaslouží, aby se s ním přišlo rozloučit co nejvíce lidí. S Peťou jsem toho zažil hodně moc a nebude to pro mě jednoduché. V kabině mi chybí už teď. I na hřišti. Nebudu říkat, že mi ukápne slza, ale bude to určitě emotivní. Budeme se snažit z plných sil, aby ta rozlučka byla taková, jaká má být. Petr působil v Nymburce 16 let a odvedl toho pro klub i město strašně moc a je s Nymburkem spjatý. Každý, kdo na basketbal někdy chodil a viděl ho hrát, tak by měl dorazit a naposledy se s ním na hřišti rozloučit.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Já se budu snažit si to užít. Jsem rád, že klub přišel s možností se rozloučit a těším se na to. To, že budu moci na hřišti poděkovat fanouškům, pro mě znamená hodně. Chci lidem poděkovat za to, že mě i tým podporovali. Bude to pro mě pocta se před nimi loučit. Původně jsem chtěl jen přijít a lidem zamávat, ale i fanoušci mě společně s klubem přemluvili, abych si ještě jednou oblékl dres a vyběhl do hry. Doufám, že přijde co nejvíc fanoušků, a to nejen kvůli mě, ale že se přijdou podívat na naše nové mužstvo, ve kterém je obrovská síla. Věřím, že se zase navrátíme do minulých časů.”

Hugo Salgado (trenér SK Slavia Praha): „Čeká nás těžký zápas. Nymburk je po posílení znovu hlavním favoritem ligy a má povinnost doma vyhrát. Chceme se mu ale podívat z očí do očí a udělat vše proto, abychom překvapili.”

Radovan Mrázek (rozehrávač SK Slavia Praha): „Na utkání s Nymburkem se všichni velmi těšíme. Budeme se snažit splnit pokyny trenéra a i bez zraněného Tamella Pearsona favorita zaskočit. Z přípravného utkání mu máme co vracet.”