2.0

#24
6.0

Nymburk do 19. finále v řadě

Ve čtvrtém duelu semifinále mistr neponechal nic náhodě a rozhodl jej prakticky už úvodní čtyřapůlminutovou smrští 0-14 se sedmi v řadě zakončenými útoky. Domácí Pandy tu ztratily čtyři míče a také celý zápas. V něm padly 64-102, potřetí v řadě inkasovaly stovku a po porážce v sérii 0-4 je čeká souboj o bronz. Nymburk míří do už 19. finálové série za sebou.

Po drtivé první čtvrtině (11-27) s dvojnásobně lepší palbou z pole hosté chvilkově ustrnuli ve druhé čtvrtině, aby vzápětí opět zabrali a duo Hruban - Harding je vyvezlo až na 19-40. Teprve poté přišla silnější fáze domácích, jež v poslední dvouapůlminutovce poločasu Karlovský vedl k zakopání dvacetibodové jámy na poloviční rozdíl.

Jenže to byl v kulise 1055 fanoušků jen falešný závan severské naděje, neboť v prvních pěti minutách třetí čtvrtiny domácí přišli o šest míčů a Hruban osmi body a jednou asistencí nastartoval únik hostů na už nehratelných 42-67.

Nymburskou drtičku v utkání vedl právě kapitán týmu (22), jejž následovali Routt (16), Harding (15) a Ross (12). Z pole o míle lepší hosté (v procentech 32-58) vládli i zpod koše (16-52), na doskocích (29-40, útočné 11-13, body z nich 4-15) a ve ztrátách (24-13), přičemž měli o 17 střel víc. U domácích bylo víc vidět jen trio Spencer, Autrey a Joseph (po 11), první podkošový muž Johnson měl už do půle 4 fauly. Pandy si proti nesmlouvavé obraně Polabanů, faulující z přemíry snahy nejednou i trojkaře, musely skoro polovinu svých bodů vydělat z trestné linie (27).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
„Chtěl bych pogratulovat Nymburku k postupu do finále, díky za dobrou sérii. Myslím, že oba týmy to odehrály tak, jak chtěly. Samozřejmě, že oba chtěly vyhrát, ale důležité je, že se nikdo nezranil, nebylo to nějak extra vypjaté. Chtěl bych také strašně moc poděkovat našim fanouškům, kteří nám v domácích utkáních vytvořili skvělou kulisu, fandili nám i za nepříznivého stavu, myslím, že jsme si to všichni užili. My se teď musíme připravit na souboj o třetí místo, protože ještě není konec, minimálně jedno domácí utkání bude, a věřím, že na něj bude naplněná hala na SLUNETĚ.“

Dalibor Fait (power forward SLUNETA Ústí): „Gratuluji Nymburku k postupu. Nás bohužel zlomilo, že nám po včerejším zápase došly síly, což bylo asi rozhodující.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád, že jsme sérii zvládli 4-0 na zápasy, ale i dnes tam byly z naší strany úseky, které nebyly dobré. Vždy, když jsme si vytvořili dvacetibodové vedení, bylo to jako přes kopírák ze včerejška, kdy jsme propadli a vrátili jsme Ústí do hry, což by se nám stávat nemělo. Ve druhé půli už to ale bylo lepší a těší nás, že je nakonec výsledek dnešního zápasu i celé série jednoznačný.“

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Důležitý dnes byl začátek utkání, který se nám povedl tak, jak jsme chtěli. V závěru druhé čtvrtiny jsme měli špatné tři minuty, ale ve druhém poločase jsme to napravili.“

• duo Hruban - Harding

Naleznou v sobě ústecké Pandy dost fyzických a zejména morálních sil na ještě jeden odpor proti favorizovanému mistrovi, aby alespoň poločas, nebo tři čtvrtiny udělaly čtvrtý zápas semifinále pro své fanoušky zajímavý? To je hlavního otázka pro dnešní bitvu na palubovce SLUNETY, kterou bude od 18:00 možné opět sledovat na webu ČT Sport Plus a od 19:10 na stanici ČT Sport.

Nymburští hosté za vedení 3-0 budou chtít už dnes završit svůj další postup do finále a minimálně okopírovat průběh třetího utkání. V něm jim domácí stačili, dokud měli dost sil, což bylo zhruba prvních dvacet minut. Pak už se v leteckém rytmu odehraný první poločas se spoustou expresního běhání na pohybu domácích projevil a své udělal i trvající tlak obrany hostů.

Ústečané si nicméně v utkání uměli najít své vlny a úseky, kdy se v dresu soupeře nesešla defenzivně silná sestava, a z brejků i těžkých střel se až do konce poločasu drželi, přičemž ještě ve třetí čtvrtině se jim hosté nevzdálili na parníkový odstup.

Domácí tým se tentokrát dlouho favoritovi vyrovnal v řadě klíčových segmentů, jako jsou doskok, brejková produkce a zejména body zpod koše, v nichž Pandy fatálně zaostávaly v nymburských duelech. Také ale potřebují větší příspěvky od více hráčů, aby se aspoň jednou dostaly nad 80 bodů v útoku.

Odehrané zápasy série: 70-93, 72-100, 75-100

Absence Ústí: křídla Maděra a Bohuslav (oba dlouhodobě mimo kvůli operovanému kolenu)

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (poraněné koleno)