Zisky

#98
6.0

Nástupy Nymburka, explozivní Hruban i tři zranění

Když obhájci trofeje na domácí půdě nevyšel ke zlomení Slezanů první trhák, zničil je drtivým úvodem do třetí čtvrtiny (21-2) a pak už mohl v kulise téměř vyprodané haly (1150 diváků) poměrně v klidu kormidlovat první zápas finále až k jistému vítězství 99-72. Ten klid byl ale jen zdánlivý, neboť jen během třetí čtvrtiny došlo při stálém přitvrzování vzájemných srážek ke třem exitům zraněných hráčů na střídačky.

Hned v prvním poločase se v plné síle ukázala touha Polabanů po vendetě za pohárové finále. A nejvíc to bylo vidět v tom, jak ukrutnou péči věnovali oběma největším hvězdám Slezanů. Playmaker Šiřina se ani při jednom střídání k ničemu nedostal, každou minutu až dvě se na něm střídali obránci, kteří mu nedali ani na vteřinu vydechnut, a když konečně mohl skórovat ze samostatného brejku, míč se mu vykroutil z obruče. Před koncem poločasu při přerušení hry marně hledal na světelné tabuli u svého jména cokoli jiného než číslo dresu. Neměl na kontě ani bod, k tomu nasbíral čtyři ztráty a z pole minul všechny čtyři pokusy. Až v samém závěru první půle stihl alespoň dvě šestky.

Ještě hůř dopadl švédský obr Markusson. Na něj pod enormním tlakem operující perimetroví Slezané většinu poločasu nebyli s to dopravit míč pod koš, a když se tak stalo, Hruban při pohybu soupeřových paží vzhůru práskl dlaní do míče, o který centra připravil. Vzápětí Markussonovi vypíchl míč nymburský pivot Routt v dolním postavení a při pokusu o alley-oop byl pas na poslední chvíli zachycen nymburskou obranou. Nejužitečnější hráč Opavy v dlouhodobé části už pak viditelně frustrován jen sbíral fauly, už dlouho před koncem druhé čtvrtiny měl tři a k tomu stejný počet ztrát bez vstřeleného bodu.

A Nymburk po překonání úvodní nervozity nebyl daleko od toho, aby precizní defenzivní práci nejen na hvězdné dvojici přetavil v rozhodující náskok. Jenže ani trhák 33-17, tažený bleskovou přechodovou hrou i po inkasovaných koších, kdy hned 13 body přispěl ze všech pozic skórující křídelník Hruban (do půle 21), neznamenal klíčový odskok utkání.

A tím důvodem byla vedle dočasného zamrznutí nymburského útoku i jeho brejkového zřídla (do půle z něj 18 bodů) především rozehrávačská jistota opavského dirigenta Kouřila (8 bodů a 4 asistence) a přesná ruka nečekaného poločasového top skórera hostů Kvapila (10). Právě tohle duo se nejvíc zasloužilo o opavskou náhradnickou převahu (9-24) a udržení týmu v zápase i po 20 minutách (46-41), a to i navzdory 11 ztrátám.

Kdo by ale čekal, že těsné poločasové skore bylo tou nejlepší pozvánkou na drama druhé půle, nemohl by se více splést. Už po pěti minutách bylo po všem. Domácí po návratu ze šaten ještě o dva stupně podřadili, a než se hosté nadáli, unikli Polabané na 67-43. Z tlaku v obraně těžili získané míče a na opačném konci hřiště ničili z nájezdů, když se činili guardi Tůma s Hardingem. Vrcholem zmaru hostů byla situace, kdy opavský forward Slavík podal po inkasovaném koši míč z výhozu rovnou do ruky ke snadnému zakončení Hrubanovi.

Taky se ale začalo řádně přitvrzovat a píšťalky při tom zněly stále méně. Hráče řada neodpískaných zákroků postupně čím dál víc rozčilovala a také jich po přiostřených srážkách všeho druhu čím dál víc končilo na palubovce. I shodou dalších okolností ve třetí čtvrtině dohráli v zápase na opavské straně rozehrávač Kouřil a křídelník Švandrlík (oba kotník) a na domácí straně křídlo Váňa (koleno).

Lídrem domácích byl zjevně velmi namotivovaný kapitán Hruban (29), jejž následovali Harding (18), Ross (14) a Benda (10). Za hosty (bez Dragouna, Klečky, Gumbse) byli dvojciferní pouze Jurečka (11), Zbránek a Kvapil (po 10). Nymburk dominoval z pole (v procentech 55-36), zpod koše (54-32), z brejků (34-10) i ve ztrátách (13-24), na opavské straně byly především útočné doskoky (8-19) a body z nich (7-24).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Bylo to pravé finále. Opava zvláště v první půli ukázala, proč je ve finále. I když postrádají důležité hráče, tak jsme věděli, že to nebude snadné. Byli jsme na to připraveni a ve druhé půli byla reakce našich hráčů skvělá. I když jsme nakonec vyhráli vysokým rozdílem, tak to nebylo nic snadného a museli jsme si to tvrdě odpracovat. Opava to není jen Šiřina a Markusson, mají spousta další dobrých hráčů, dnes nám v první půli dělal problémy Kvapil. Ale náš největší problém v první půli byly naše ztráty, po kterých soupeř dával hodně snadných bodů. Ale ve druhé půli jsme míč lépe kontrolovali a byli to pak pro nás snazší. Vojta Hruban hrál skvěle, ale není to jen o něm. Spousta našich hráčů odvedlo skvělou práci. Opava si hodně hlídala Jerricka, takže bylo více prostoru pro jiné a Vojta toho dokázal využít. Na zraněních tří hráčů se podepsalo několik věcí. Máme za sebou náročnou sezonu, pak intenzita hry ve finále a možná také to, že jsme měli zas dlouhou pauzu bez zápasů. Hráči za to pak platí daň. S Fandou Váňou to nevypadá dobře, ale ukáže se až na vyšetřeních. Musíme být pozitivní a věříme, že to nebude tak hrozné. Atmosféra v hale byla skvělá a moc se mi líbila. Pomohlo nám to, hráčům to dodá extra motivaci. Je to dobré pro basketbal celkově. V Opavě bude také plno, oni celou sezonu ukazují, že doma jsou ještě silnější. Proto jsme bojovali o to, abychom si udrželi výhodu domácího prostředí a teď uvidíme, co se stane v Opavě.“

Colbey Ross (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Byl to od nás dobrý výkon. Hlavně energie v týmu byla skvělá. Ve druhé čtvrtině jsme měli trochu slabší chvilku, ale jinak to byl dobrý start do série. Hráli sjme opravdu rychle, já to možná tlačil rychle do útoku nejvíce za celou sezonu. Věděli jsme, že jsou oslabení, tak že je třeba udržovat rychlé tempo. Trenér o tom se mnou mluvil. Hned po doskoku chtěl, ať to rozběhneme, tak jsme se snažil. měli jsme z toho hodně akcí tři na dva, čtyři na tři a mohli jsme dávat snadné koše. Musíme v tom pokračovat v dalších zápasech. Atmosféra byla skvělá. Pro mě je to první finále a líbilo se mi, jak nás fanoušci podporovali. Vím, že v Opavě to bude také hodně hlasité. Musíme ale zůstat u naší hry a nenechat se atmosférou rozhodit.

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk):  „Využil jsem toho, jak mě Opava bránila. Trochu netradičně na levou ruku, možná jsme párkrát překvapil i sám sebe. Pak mi kluci vytvořili dvě otevřené střely, takže ty tam padly a dneska jsem se cítil opravdu dobře a zápas mi vyšel. Ve druhém poločase už jsem se do toho moc necpal, tam jsme potřebovali, aby se chytli také jiní. Ve chvíli, kdy Jerrick (Harding) trefil pár střel, tak jsem mu to víceménně přenechal, ať ten zápas dokončí on. Naše motivace byla velká. My si myslíme, že jsme pořád nejlepší tým. Jen jsme prohráli jednou v této sezoně a pak poslouchat z médiích, že by to mohlo být vyrovnané a Opava má největší šance za poslední léta, samozřejmě přidá motivaci navíc. Můžeme poděkovat, že nás to ještě koplo do zadku. Myslím, že jsme hráli docela dobrý zápas. Byli jsme dobře připravení, zvládli jsme ubránit Kubu Šiřinu. V tu chvíli pak bylo vidět, navíc když se ještě pak zranil Radek Kouřil, kterému chceme popřát, aby se dal dohromady a do finále mohl zasáhnout, tak bylo vidět, že Opavě chybí někdo, kdo bude hrát s balonem a potom náskok narůstal. Navíc Markusson není moc hráč, který by si vytvářel vlastní body. Pokud zastavíte nájezdy z perimetru a nějakou opavskou kombinaci, což se nám dneska povedlo, tak bylo vidět, že se do těch pozic nedostává. Byly to dvě mouchy jednou ranou. V Opavě to bude nový zápas, začíná se od nuly. Všechno, co se tady stalo, musíme vzít a hodit za hlavu. Jenom se podívat na nějaké naše chyby. Já myslím, že Opava bude hrát doma úplně jinak. Bude to zápas, který bude chtít vyhrát a bude k němu vzhlížet fanoušci i tým, takže my musíme zase hrát náš nejlepší zápas, aby to dopadlo jako dneska.“

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Ve druhé půli jsme měli problém vyrovnat se s agresivitou Nymburka, což vedlo k 24 ztrátám a snadným košům Nymburka, zatímco my se na všechno natrápili. Do toho přišly zranění, kterých bylo hodně. U nás uvidíme, jak se dáme dohromady a v jakém nastoupíme složení. Radovan Kouřil má problémy s kotníky, tak uvidíme, jak na tom bude. Snad se kousne. V sezoně by asi dostal na doléčení více času, ale myslím, že pokud to jen trochu půjde, tak hrát bude. Teď za něj musel zaskočit Luděk Jurečka, který je pro mě strašně důležitý hráč. Kdekoli nás tlačí bota, tak dokáže zaskočit.  Je schopen alternovat na čtyřce, umí rozehrávat, je nebezpečný na trojce. Dnes se s rozehrávkou porval slušně. ocenil bych i Kavana, který toho v sezoně moc neodehrál a dnes se mi líbil. Mattias Markusson nebyl schopen za tři čtvrtiny dát ani bod a přišli jsme tak o hráče s nejvíce body. Ale i tak jsme neměli v útoku zas až takový problém. Měli jsme dobré pozice, 19 doskoků, bodovali jiní, třeba Mirek Kvapil s 10 body za 10 minut. Pokud chceme porazit Nymburk, tak musí zahrát nadstandardně i opory. A to někteří se nedostali ani k průměru. na Nymburk tu byl velmi dobrý počet lidí. Ale u nás to bude to pravé peklo. Už nejsou žádné lístky. Naše vedení dělá vše pro to, aby to byl zážitek. A já chci, abychom to zvládli, protože této sérii by slušela dvě utkání v Opavě. A ještě bych rád pogratuloval soupeři. Klobouk dolu před celým týmem Nymburka a hlavně před trenéry, kteří se výborně připravili na naší hru a některé systémy nám úplně zničili.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „My jsme měli krizi ve druhé čtvrtině, kterou jsme ještě do poločasu dotáhli na příjemný odstup, ale nástup Nymburka do druhé půlky byl pro nás zdrcující. Během tří minut to bylo o dvacet a po zranění Kuřky (Radovan Kouřil – pozn.) bylo jasné, že nemáme sílu udělat další obrat. Od té chvíle se už prakticky dohrávalo. Alespoň si zahráli naši mladí a okusili finálovou atmosféru. Dneska to bylo jasné vítězství Nymburka a uvidíme, co bude za dva dny v Opavě. Já v poslední době hraju docela dost na rozehrávce, to je pravda. Sice to není moje komfortní zóna, ale musím týmu pomoct, kde je potřeba. Musím se s tím poprat a alespoň balón převést přes půlku a předat ho spoluhráčům. Hlavně se snažím ho neztratit. Není to jednoduché, proti mně stojí mladé pušky, které se snaží hodně presovat … a to už pro mě není. Už si to musí vzít nějací mladší. Kdykoliv je plná hala, hraje se dobře, atmosféra pomůže vyburcovat hráče. Já jsem rád, že se hala zaplnila, ne jako během základní části, kdy sem moc lidí nechodí. To pravé peklo ale bude v Opavě. Věřím, že nás fanoušci poženou, že podáme výkon na sto dvacet procent, protože možná ani stoprocentní na Nymburk nemusí stačit. Musíme hrát co nejlépe ve všech činnostech a Nymburk nesmí mít svůj den, aby se nám to podařilo.“

• útočný doskok

Očekávané finále 30. sezony Kooperativa NBL mezi jejími nejlepšími dvěma týmy dnes od 17 hodin napíše svůj první díl, a to ve zřejmě napěchovaném nymburském stánku. Bude se po sérii hrané na tři výhry radovat poosmnácté v řadě ERA Basketball Nymburk, anebo popáté BK Opava, jenž na další ligovou trofej čeká už 19 let? První indicie poznáme už dnes večer. Úvodní duel série vysílá web ČT Sport Plus, druhý poločas pak bude přenášet televizní stanice ČT Sport.

Polabský hegemon nastupuje už do 19. finálové série v řadě, z toho podruhé za sebou proti Slezanům. Právě s nimi ztratil jen první finále z této nekonečné šňůry (3-4), kdy u toho na opavské straně byl její aktuální kouč Petr Czudek. Pro jeho tým to byl také dosud poslední vybojovaný titul.

Nymburk už od roku 2011 ve finálových sériích neprohrál jediný zápas. Aktuálně má na kontě 28 finálových výher v řadě včetně čtyř proti Opavě z finále 2018 a 2021.

Se Slezany však v letošní sezoně hned dvakrát padl, přičemž porážka v Opavě (100-98) byla jediná z posledních 76 ligových duelů. Celkem Nymburk vyhrál 28 z posledních 30 vzájemných zápasů a zároveň je 31 ligových utkání v řadě neporažen. Na svém hřišti neprohrál ligový duel už od roku 2010, celkem 237 zápasů v řadě. V play-off naposledy prohrál v roce 2017 právě s Opavou, a to na její půdě v semifinále (80-76). A právě s Opavou také ztratil v domácím prostředí svůj jediný finálový duel, a to po prodloužení v roce 2003. Zbylých 11 porážek už přišlo venku.

Slezané čekají na vyhraný zápas ve finále od roku 2003, kdy v sedmém utkání v ostravském azylu skolili právě Středočechy.

Nymburk s Opavou jsou dvěma z devíti týmů, které se do finále české ligy dosud probojovaly. Nymburk má již 18 odehraných sérií, Nový Jičín 9, Opava 8, Prostějov a USK po 6. Děčín 4, A Plus Brno 3 a Vyšehrad se Spartou po 1. Historie ligy zná zatím jen 5 vítězů, když Nymburk získal 17 trofejí, Opava 4, USK Praha a Brno po 3 a Nový Jičín jednu.

V aktuální sezoně obhájce trofeje vyhrál první vzájemný duel v úvodu ligy doma až po prodloužení, když překonal manko z trojek i z druhých šancí. Opava pak doma využila absencí nymburských Hrubana s Bendou a soupeře skolila z trojek a produkcí náhradníků. Nadstavbový souboj v Opavě Nymburk rozhodl velkou čtvrtou čtvrtinou, když v jeho dresu kraloval Harding. Vzápětí ale Polabané selhali ve finále Českého poháru, kdy je Opava zdemolovala 16 trojkami a zejména hvězdným výkonem guarda Klečky. Závěrečný duel nadstavby pak doma jasně ovládl Nymburk, když Opava nedovezla svého lídra Šiřinu.

Ten už je ale po zdravotním výpadku ve čtvrtfinále play-off připraven v plné polní, čehož bude při četných perimetrových absencích jeho týmu velmi třeba. Jako by nestačilo zranění Klečky z úvodu play-off, přidalo se v posledním semifinále i vážné zranění Gumbse, který dal týmu několik skvělých výkonů v prvních dvou sériích a ve finále by byl nejspíš hodně znát.

Slezané tak na perimetru budou muset extrémně spoléhat právě na Šiřinu a také druhého rozehrávače Kouřila, kdy oba guardi budou pod přísným dohledem nymburské obrany. Pod košem pak bude důležité, jak se v obraně Nymburk vypořádá s obrem Markussonem a jak přes něj na druhé straně bude útočit v útoku. Obhájce trofeje bude velmi spoléhat na útočné schopnosti Hrubana s Hardingem a bude věřit, že se lépe než v poháru vypořádá s pastmi opavské obrany. Zatím byl ve vzájemných utkáních velmi vyrovnaný doskok, proto i tady by jakékoli vychýlení a větší porce bodů z druhých šancí mohly sehrát větší roli.

Vzájemné zápasy této sezony v NBL: 91-89 PP, 98-100, 102-88, 110-68, v ČP: 93-97

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (zranění kolena)

Absence Opavy: guardi Dragoun (koleno), Klečka (koleno), Gumbs (zlomená ruka)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Je to správný vrchol sezony. Opava hraje velmi dobře, měla i dobré zápasy v Europa Cupu, porazili nás v poháru a ukázali, že jsou dobrým týmem. Zasloužili si účast ve finále. My možná byli v sezoně více konzistentní, ale rozhodně to bude zajímavé finále. Věřím, že už jsme se poučili z lekce, kterou nám Opava uštědřila v poháru a že jsme na dobré cestě. Zkušenost je samozřejmě velmi důležitá, navíc v kombinaci s kvalitou. To oboje Opava má. My máme hráče, kteří vědí, co znamená hrát tyto velké zápasy. Ti musí ostatním ukázat, jak se to má hrát a pomoci těm méně zkušenějším. Musíme si dát pozor na více věcí. Oni jsou velmi dobří střelci z dálky. Třeba v prvním semifinále měli opravdu skvělou střeleckou formu. Dali 21 trojek s úspěšností 65 procent. Takže bude důležité kontrolovat tuto část jejich hry a také doskok. Hrají hodně fyzicky a chodí pro každý doskok. Občas i za cenu risku. Takže doskok si musíme pohlídat. Pak je tam Jakub Šiřina, který ukazuje, že je opravdovým lídrem týmu. Ze sebe i hráčů chci dostat to nejlepší, abych dovedl Nymburk k titulu.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Na finále se těší všichni. Navíc to má letos zvláštní náboj, že nám spousta lidí překvapivě nevěří, což nám dává extra motivaci. Letos máme lidem co dokazovat. Neřekl bych, že je to větší motivace než v jiných finále, ale cítím tam určitou potřebu dokázat, že jsme pořád nejlepší. Věřím, že přijde plná hala v Nymburce i v Opavě a že bude super atmosféra, protože tohle finále by mohlo být zajímavé. Opava hraje dlouho spolu a hraje dobrý týmový basket. Přesně vědí, kdo ze spoluhráčů co udělá a dokážou toho využívat. Pokud mají dobrý večer a dokážou trefovat trojky, tak jsou hodně nebezpeční. A s příchodem Markussona pod koš se jejich hra rozšířila o další level. Pro nás je základní nátlaková obrana a nenechávat jim volné střely. To by nás mohlo mrzet. Když budou mít jen těžké střely, tak žádný tým nedokáže mít dobré procento.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Je to zasloužené finále pro oba týmy. Celou sezonu jsme my i Opava převáděli nejlepší výkony. Vzájemné zápasy se odvíjely podle našeho přístupu. Tím nechci říci, že jsme něco podcenili, ale když jsme začali agresivně, tak jsme zápasy vyhrávali. Když jsme na ně čekali a nehráli jsme tolik do těla, tak jsme prohráli. Letošní finále bude mít náboj. Dobře si pamatuji finále 2011 s Prostějovem, které bylo poslední vyrovnané. Letos tam vidím podobný náboj. Pro nás je to jen dobře. Nutí nás to více se soustředit na zápas a odvést co nejlepší výkon. Vždy je dobře, když je tu tým, který s námi dokáže soupeřit. My ale stále máme vyrovnanější kádr a Opava klopýtala s ostatními soupeři častěji než my. Dokážeme hrát 35 minut na plné obrátky v útoku i v obraně, takže v sérii na tři výhry věřím, že se tato naše síla projeví a vyhrajeme. Musíme my být tím agresivnějším týmem. když na ně budeme jen čekat, tak toho Opava dokáže využít. Když na ní ale hrajeme nátlakovou obranu a náš rychlý přechod do útoku, tak s tím má Opava problémy. Pro mě osobně je každý titul velká motivace a chci zakončit sezonu ziskem trofeje. Doufám také, že finále nažene fanoušky do haly a přijdou nás nepovzbudit. Zážitek z haly je mnohem větší a silnější, než to jen sledovat z televize.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Začíná finále NBL, na které se všichni těšíme, a které bylo našim sezonním cílem. Chybí nám několik zraněných hráčů, ale takový je sport. Věřím, že se tým semkne a neprodá svou kůži lacino. Respektujeme sílu soupeře, ale víme, že nemáme co ztratit a že jsme už letos Nymburk dvakrát porazili.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Našim snem a cílem bylo v letošní sezoně postoupit do finále. Bohužel jsme výrazně oslabeni zrněními. Je na nás ostatních, abychom předvedli, že naše postavení v soutěži je zasloužené. Nejsme favoritem a to se hraje mnohem lépe, než když musíte za každou cenu vyhrát. Doufám, že přijdou diváci a společně si finále užijeme.”

Atrakce utkání: pro finálové zápasy je připraven bohatý doprovodný program. O hudbu se bude starat profesionální DJ. Za koši budou dva sloupy Vesuvia, z nichž bude po každé úspěšné střele v zápase vypuštěna efektní mlha. A dojde i na dvě velké divácké soutěže.

Ta první bude interaktivní o poukaz v hodnotě 15.000 korun od partnera NBL, společnosti Louda Auto, na produkty a služby z jejího portfolia. Soutěž bude probíhat skrze aplikaci Slido. Do té se diváci dostanou po naskenování QR kódu, jenž bude zobrazen na plakátech v příslušné hale, do svých mobilů. Na každý zápas bude v aplikaci nachystána jedna soutěžní otázka, na kterou bude třeba odpovědět do konce prvního poločasu. V závěru poločasové přestávky pak bude ze správných odpovědí vylosován šťastný výherce.

Další soutěž představuje „Kooperativa Lucky Shot”, v níž se bude každý zápas soutěžit o dvě vstupenky na zářijový EuroBasket mužů v Praze. Vždy během první půle utkání budou mezi fanoušky do hlediště vhozeny tři míčky a jejich majitelé si to pak v jednom z timeoutů druhého poločasu rozdají o výhru v soutěži na hrací ploše.