13
17

Zisky

Děčín v Nymburce ztratil vedení o 14

Vydržel-li by Děčín předvádět svůj top výkon sezony až do samého konce druhého zápasu čtvrtfinále v Nymburce, a využil-li by nejhvězdnější performanci sezony svého dirigenta Ondřeje Šišky, mohla se NBL dočkat nejen nejsenzačnějšího večera tohoto ročníku, ale hned několika posledních let. Jelikož ale mistr měl po ruce zejména ve skvělé fazoně hrající Hardinga s Kovářem, nakonec ve čtvrté čtvrtině, ovládnuté 35-21, otočil dlouho nepříznivě se vyvíjející duel, a to až k vítězství 91-84 a tím i k vedení 2-0 v sérii.

Děčín při matnosti favorita poprvé udeřil už v první čtvrtině obratem z 10-4 na 10-18, a to téměř výhradně zpod koše a také za asistence 4 ztrát soupeře. Nymburští Američané sice ještě do konce této periody stihli srovnat, jenže ve druhé čtvrtce hosté pomocí pěti trojek a zejména dua Nichols - Šiška, kteří se nebáli odpalovat ani projektily z driblinku, unikli až nad deset bodů, zejména silnou závěrečnou devadesátivteřinovkou s odskokem z 33-36 na 33-45.

Ve třetí části pak Šiškovy trojky i produkce Pomikálka vyznačily úprk Válečníků až na 49-63 12 minut do konce. Tato díra ve skore už ale definitivně vyburcovala domácí, kteří ještě do konce třetího dějství snížili na sedm a z non stop atakování koše, zisků a brejků už 7:30 do konce otočili na 69-67. Mocně tu ve všech segmentech hry řádil zdánlivý veterán Benda a po několika trojkách jeho tým vytáhl vedení až na devět bodů. Šiška ještě dvě minuty do konce vrátil hosty na 84-80, ale čtyři body Hardinga už udělaly nad snahou Děčína kříž.

Vítěze (bez Gibbse) vedli Ross (20+9 asistencí), Harding (19), Benda (15), Hruban (13) a Kovář (10). Za hosty (bez Žikly) odpovídali Šiška (29+7 asistencí a sezonní trojky 8/6), Nichols (20), Osaikhwuwuomwan (11+11 doskoků) a Pomikálek (11). Na domácí straně byly body zpod koše (34-24), z brejků (24-16), produkce laviček (48-8) i body z druhých šancí (20-9 při bilanci útočných doskoků 12-12). Děčín dal víc šestek (28/21 - 37/28) i trojek (8-10), ale ve 2. půli jej také srazilo 13 ztrát.

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Je to play-off a vyrovnaná šance pro všechny. To vyžaduje odlišný přístup hráčů. Děčín dnes předváděl opravdu dobrou obranu, zatímco my se trápili v útoku a neproměňovali ani otevřené střely. Nedali jsme ani nájezdy do koše. Soupeř nás tak opravdu prověřil. Mohli jsme si za to ale sami. Pro mě byl klíčový moment už na začátku, kdy jsme vedli 10-4 a pak jsme dali soupeři hrozně moc prostoru, Děčín se chytl šňůrou 0-14, získal sebevědomí a pro nás se z toho stal těžký zápas. Nemůžeme si dovolit takové výpadky. My máme ale zodpovědnost vyhrávat a vyrovnat se s tlakem. A to se projevilo. V poslední čtvrtině jsme skvěle pohybovali míčem a ukázali jsme naší sílu. Hráči za to zaslouží velké uznání. Nechtěl jsem, aby se dostali do frustrace a snažil jsem se, aby si stále věřili. Všechno to dobré, co dělají na tréninku, nakonec dokázali přetavit i do naší hry. Zlepšenou obranou a velkou bojovností jsme získali i sebedůvěru v útoku. Jerrick Harding byl v poslední čtvrtině skvělý, Colbey Ross tam měl skvělé akce, Luboš Kovář tam dal důležité trojky. A nesmím zapomenout na Petra Bendu, který odváděl skvělou práci. je třeba ocenit i mého asistenta Žužu, který mi poradil, jak Petra lépe využít. Zahráli jsme akce na Petra a to nám pomohlo.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme odehráli ještě o dost lepší zápas než včera. Musím před děčínskými hráči smeknout, protože dlouho žádný český tým v této hale takový výkon nepředvedl. Pro nás je prohra o to bolestnější, že jsme byli 25 minut ve vedení, což není úplně zvykem. Pak jsme vlastními ztrátami ve čtvrté čtvrtině dostali domácí tým na koně. Jim jako lusknutím prsty začal fungovat útok a to bylo těžké zastavovat. Pro nás to byl dobrý výsledek, dobrý výkon, ale myslím, že jsme měli dneska na víc. Kdo ví, kdy budeme s Nymburkem zase tak blízko. My jsme včera v prvním poločas dobře bránili Palyzu, v celém Hrubana, utekl nám trochu Kovář, i Ross byl včera poloviční. Oni jsme to ale kvalitní hráči, kteří spí, ale probudí se a my jen nevíme kdy. Dnes se to sešlo, Hruban i Palyza se trefili, Ross hrál velmi dobře celý zápas, protože byl mnohem koncentrovanější než včera. My jsme ve čtvrté čtvrtině vypadli z role, ani ne tolik v obraně, ale tím, že jsme jim dali ztrátami rychlé protiútoky. Když pak domácí přitlačili v obraně, pak už se ve čtvrté čtvrtině přestane pískat a to je už pak pravé play-off. Nás ani tolik nelimituje série s Hradcem, ale spíše že máme po celou sezonu velké trable se zraněními. Náš tréninkový výpadek máme obrovský. Ondra Šiška hrál dneska výborně, ale stále má zdravotní problémy. Hrál se zánětem středního ucha. Zahrát takový zápas s takovými zdravotními problémy zaslouží respekt a absolutorium. Alston hraje se zlomeným prstem. Tím chci jen říct, že se nás zdravotní problémy stále drží. Jsme připravení hrát znovu na krev i ve čtvrtek.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „To, co jsme předváděli prvních 20 minut, byla z naší strany trochu ostuda. Byli jsme mimo zejména na útočné polovině. Nebyli jsme schopni si přihrát míč, hráli jsme staticky, brali jsme si hodně těžké střely přes hráče. To ale vyplývalo z toho, že míč moc neputoval, v útoku jsme jen chodili, nehráli jsme svou hru. Myslel jsem, že už se nebude opakovat finále poháru. Musíme si na to dát pozor. Je to play-off a žádný zápas nebude jednoduchý. I když měl Děčín začátek sezony špatný, teď dokazují, že do play-off patří. Nechali v dnešním zápase všechno. Já ale musím vyzvednout náš tým, že jsme se z nepříznivého vývoje nepoložili. Myslím, že letos to bude počtvrté, popáté, kdy jsme se zvedli a začali hrát agresivně v útoku. Najednou nám začaly padat nějaké střely a naše hra vypadala tak, jak jsme zvyklí. Ve druhém poločase všichni v týmu začali šlapat. Najednou si uvědomili, že můžeme prohrát a bylo vidět, že v nás víra ve vítězství zůstala. Musíme se všichni podívat znovu na čtvrtou čtvrtinu, jak jsme byli agresivní, jak jsme si v útoku půjčovali míč a zopakovat to i v dalších zápasech. Myslím, že i naši fanoušci jsou od nás na takovou hru zvyklí. Musíme si uvědomit, že nám nikdo nedá nic zadarmo a že tak těžké zápasy už teď budou do konce sezony. Fanoušky jsme hodně vnímali. Začali už ve třetí čtvrtině, kdy jsme začali poprvé mazat soupeřům náskok. Pro nás hráče je skvělé vidět, že hala je v zápase, že fanoušci začínají fandit, že je to začíná bavit a doufám, že jim to vydrží. Jerrick je náš lídr a v momentě, když ho potřebujeme, to prostě musí vzít na sebe. Nikdo ho za to nebude peskovat. Není to jen Jerrick, ale i Vojta Hruban. To jsou naši klíčoví hráči a dneska to ukázali.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Prohra nás hodně mrzí. Ukázali jsme, že s Nymburkem můžeme hrát a že byl dneska k poražení. Bohužel ve druhém poločase jsme se nevyrovnali s agresivitou domácích, kteří hodně přitvrdili. Přicházely jim nějaké volné střely, my jsme se naopak tlačili do střel, které pro nás nejsou obvyklé, Také nám přestal putovat míč. Domácí vyrovnali skóre, ale my jsme se ještě dokázali vzchopit a jít do vedení. Myslím si, že jsme nebyli mentálně připravení porazit Nymburk. K tomu všemu se přidaly problémy s fauly a Ty Nichols, který odehrál dnes skvělý zápas, se vyfauloval, a v koncovce nám chyběl. Dneska byli Jerrick Harding i Petr Benda zase výborní. Petr nastřílel 15 bodů, válel se po hřišti. Tihle hráči to mají v krvi a Nymburk ví, koho angažovat. Já ale stále věřím našemu týmu, a že je dokážeme porazit a věřím, že se do nymburské haly ještě vrátíme. Já jsem se chytl už v prvním poločase. Kluci mi vytvořili dobré pozice, dal jsem v první půli tři trojky a potom jsem si více věřil. Po vyfaulování Nicholse jsem cítil potřebu to vzít víc na sebe.“

• rychlý přechod do útoku

Obhájce trofeje si v prvním duelu odbyl rozehrání po delší soutěžní pauze, což je pro jakýkoli tým v rozehrané sezoně vždy nepříjemné, a ve druhém utkání tak bude na Válečníky už lépe nachystán. Nejspíš si dá od prvních minut pozor na zády hrajícího forwarda Svobodu, který v prvním zápase rychle stihl 13 bodů a udržel tak pro hosty hratelnou první půli.

Děčín tak musí podpořit i další muži, aby zkusil hrát co nejvyrovnanější partii i podruhé, kdy to bude při daných podmínkách a vynaloženém nedělním úsilí nepoměrně těžší. Domácí mají velkou výhodu v širší rotaci opěrných hráčů, což v prvním duelu vyjádřila jasná převaha v produkci náhradníků (47-17). Hostům chyběly zejména body podkošových hráčů. Válečníci tak musí v útoku přidat, neboť na 74 bodů se v Nymburce, kde v lize nikdo neuspěl už tucet let, zpravidla nevyhrává.

Zápas 1 série: 89-74

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (dlouhodobé zranění)

Absence Děčína: power forward Žikla a rozehrávač Randýsek (oba dlouhodobě mimo hru), křídlo Sertič (kotník)