#11
15.0

Zisky

Nymburk vede po obratu ve třetí čtvrtině

Po dlouhodobé části devátý Děčín, který musel projít i sítem předkola play-off, v polovině třetí čtvrtiny na nymburské palubovce senzačně vedl 47-48. Pak ale vysoké tempo nevydržel a obtěžkán 19 ztrátami v zajímavém úvodním duelu čtvrtfinálové série padl 89-74.

Když z fauly zamořeného úvodu utkání, kdy žádný koš nebyl zadarmo, vystoupili domácí při aktivitě Hardinga a Kováře s trhákem 23-12, byl to pro ně po dlouhé herní pauze příjemný bonus. Jenže tým jako by to uspokojilo až k ledabylosti v obraně, na doskoku, při návratu do ní a také při rozhodování v útoku a po snížení hostů na 25-21 byl kouč Sekulič za ležérní přístup na své muže obrovsky rozezlen.

To děčínský lodivod Grepl mohl být v tu chvíli spokojen, zejména s lídrem Matějem Svobodou, který za remízového stavu 29-29 měl na kontě už 13 bodů. Závěrečné minuty poločasu ale hostům i kvůli vynuceným střídáním třífaulových opor Nicholse a Pomikálka nevyšly, ztratili tu pět míčů a domácí ze zisků i díky dvěma trojkám utrhli poločasový náskok 42-34. Nymburská lavička tu vedla nad děčínskou 19-2 a Válečníky tížilo hned 13 ztrát.

Mistr pak ale zcela prospal začátek druhé půle na obranné polovině a Děčín si snadnými podkošovými zakončeními i dvěma trojkami došel pro obrat na 44-48. Paradoxně mu tu ale zněla i jeho labutí píseň. Domácí guardi Harding s Rossem vzápětí slepili během minuty tři trojky, otočili na 53-48, Nymburk tu veden Routtem uděloval bloky nájezdníkům hostů, ti nestíhali odpoutávat dobré střely a při vyschnutí Svobodova zřídla došla týmu útočná produkce. Perimetroví hráči se zkoušeli marně protloukat do koše na vlastní pěst, nespokojený trenér Grepl si musel opakovaně vybírat timeouty a jeho tým měl po 30 minutách už 16 ztrát.

A po rychlých čtyřech faulech hostů včetně technické chyby Nicholse v úvodu čtvrtého dějství už nymburský mlýn semlel Severočechy definitivně. Vítěze tlačili Harding (22), Kovář (14+8 doskoků), Palyza (11) a Ross (10), soupeře sytili Matěj Svoboda (17), Šiška (14+7 asistencí), Pomikálek a Kroutil (po 10). Při vyrovnaném doskoku, druhých šancích, trojkách a s mírnou odchylkou i protiútocích byly rozdílovými disciplínami body zpod koše (34-24), dané šestky 26-17, ztráty (14-19) a vůbec nejvíc palba laviček (47-17).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jak jsme čekali, nebyl to snadný vstup do play off, zvláště po té dlouhé pauze. Děčín v tom měl trochu výhodu, že byl v rytmu. V první půli jsme se trápili s útokem, ale v posledních 15 minutách už můžeme být s útokem spokojeni. předtím jsme nedávali ani otevřené střely. Také jsme udělali nějaké chyby v obraně, ale celkově jsme spokojeni s výhrou a v dalším utkání to snad bude i herně lepší. Z mé zkušenosti je první utkání v play-off vždy těžké. Zvláště když musíte potvrdit roli favorita proti týmu, který postoupil z předkola. Ta dlouhá pauza nás ovlivnila. Naše proměňování pozic v útoku nebylo na takové úrovni, jak jsme zvyklí. Ale je třeba i ocenit výkon obrany Děčína. Obrana je v play-off vždy důležitá. I ta naše byla dnes celkem dobrá. Až na prvních pět minut druhé půle, kdy jsme byli v obraně špatní a pak jsme znervóznili v útoku, což vedlo k tomu, že jsme ztratili vedení. Pak jsme se zvedli v obraně a přidal se k tomu i útok.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Na naše poměry zápasů proti Nymburku jsme odehráli velice slušné utkání. Vyrovnali jsme se domácím v doskakování obranném i útočném, což mělo na konečný výsledek docela velký vliv. Bohužel první bod v sérii nemáme, i když jsme si ho hodně přáli. Nicméně dvě vyhrané čtvrtiny proti Nymburku se počítají a na takový výkon bychom chtěli navázat i zítra. My jsme bojovný tým, nám nic jiného nezbývá. Pokud bojujeme na sto procent a jdeme na palubovce na krev, potom jsme velmi dobrý tým. Ve chvíli, kdy si začneme myslet, že to umíme hrát, naše výkonnost není taková a projeví se to na výsledku zápasu. Já osobně jsem byl překvapený, že jsme na začátku třetí čtvrtiny šli do čtyřbodového vedení nad Nymburkem. Pokud by se nám takové úseky povedlo zopakovat i v dalších zápasech série, to bude pro nás dobře, protože můžeme nymburský mančaft potrápit ještě více. Pokud bych hledal příčinu, proč si Nymburk vzal zpátky vedení v zápase, řekl bych, že je to jejich velkou kvalitou na perimetru - Ross, Harding a Hruban. Ve druhém poločase i Palyza ukázal, proč je jako střelec v reprezentaci. Pokud těmto hráčům dáme prostor a oni začnou trefovat z dálky, je pro nás hodně těžké Nymburk zastavovat. V tu chvíli se rozjede rychlý protiútok, za další chvíli se přidají pivotmani, kteří byli do té doby pod naší dobrou obranou, a vytvoří se náskok. Pokud Nymburk ve druhém poločase vede o deset a více bodů, už je těžké se vrátit do zápasu zpátky.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Byla tam z naší strany dlouho střelecká nemohoucnost, ale i soupeř si zaslouží kredit za to, jak nám narušoval náš útočný rytmus. Fauly nám přerušoval brejky a my jsme se rozeběhli pořádně až na konci třetí čtvrtiny. Dali jsme pak jednoduché koše, odskočili jsme a už to byla více naše hra. Tohle je play off a musíme počítat s tím, že si sem soupeř nepřijede jen zahrát. Už zítra máme šanci předvést lepší výkon. Ten dnešní nebyl moc přesvědčivý. Hlavně začátek druhé půle se nám nepovedl a pustili jsme soupeře do vedení, což se nám už dlouho nestalo. Byl to důsledek toho, že jsme nebyli v rytmu. Pak to ale zlomila naše dobrá obrana a také jsme začali hrát chytřeji. Děčín se tam trochu nutil do nájezdů, měl z toho ztráty a my z toho dávali snadné koše. To už byla naše hra.“

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „S utkáním spokojeni nejsme, i když se někomu může zdát výsledek příznivý. Mě mrzí náš herní projev v poslední čtvrtině. Začali jsme se soustředit na jiné věci, než byla naše hra a domácí to potrestali. Nepomohly diskuze s rozhodčími, nehráli jsme dobře v útoku a proti naší obraně dal Nymburk několik snadných košů. To se v takovém zápase nemůže stávat. Pokud s Nymburkem vypustíte koncentraci jen na chviličku, dokáže to potrestat. Tři čtvrtiny nestačí. Pokud chceme z této série něco vytěžit, musíme odvést kvalitní výkon celých 40 minut. Sice jsme se dokázali dvakrát vrátit do zápasu a jednou dokonce jít bodově před domácí, ale tou největší chybou bylo, že jsme takový výkon nedokázali udržet déle nebo lépe po celý zápas. Mně se zdálo, že Nymburk si celou dobu hrál to svoje a o jejich vítězství rozhodly spíše naše chyby. Věřím, že se poučíme a půjdeme do zítřejšího zápasu jinak. Asi od nás dneska nikdo nečekal, že zvítězíme, ale my vždy jdeme do zápasu se vztyčenou hlavou a nikde není dáno, že nemůžeme Nymburk porazit. Vždy chceme předvést maximální výkon a v dalších zápasech uvidíme, na co to stačí.“

• nikdy se nevzdává

Třináct dnů před play-off odpočíval obhájce trofeje, který do čtvrtfinále s Děčínem vstupuje po sérii 23 ligových výher v řadě, ale také po nedávné porážce v pohárovém finále, jež mu do vyřazovacích bojů přidala pořádnou dávku motivace. A toho si z předkola postupující Děčín musí být dobře vědom.

V tomto čtvrtfinále dojde na souboj dvou nejúspěšnějších týmů posledních deseti let, a to díky hned čtyřem finálovým účastem Válečníků z tohoto období. Děčín je vůbec nejčastějším soupeřem Nymburka na domácí scéně, když oba celky spolu sehrály už 97 soutěžních zápasů. V průběhu série tak dojde na jubilejní stý vzájemný duel. Nymburk dosud vyhrál 89 utkání, Děčín se radoval osmkrát, naposledy však v roce 2012, kdy doma zvítězil 80-78. Posledních 37 vzájemných zápasů vyhrál tým ERA.

Děčín, který do Polabí na první televizní zápas série dorazí i s početným ansámblem fanoušků, nemá co ztratit a může navázat na dosud poslední vzájemný zápas, kdy v Nymburce vzdoroval až skoro do konce, když dal 59 bodů zpod koše či šestek a navíc ztratil pouhých 10 míčů. To by proti očekávané agresivní obraně nejvíc faulujícího týmu ligy i tentokrát jistě bral za skvělé číslo. Hosté si musí dát extrémní pozor i na rychlý protiútok soupeře a budou potřebovat nutit domácí hrát co nejvíc 5 na 5, rozhodit je i nějakým zónovým systémem a především si hlídat obranný doskok.

Vzájemné zápasy této sezony: 92-74, 96-89

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (poraněné koleno)

Absence Děčína: power forward Žikla a rozehrávač Randýsek (oba dlouhodobě mimo hru), křídlo Sertič (kotník)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Teď začíná play-off a tam se všechno maže. Nezáleží na historii ani na tom, kolikátý kdo skončil v tabulce. Všichni chtějí vyhrát a postoupit a musíme si to zasloužit. Děčín určitě nepřijede smířený s porážkou a my musíme předvést to nejlepší, co v nás je. Play-off vyžaduje úplně jiný přístup, jinou mentalitu, jinou energii. My se tomu snažili v posledních zápasech přiblížit. Česká liga je hodně kontaktní a to platí i pro Děčín. Bude to hodně fyzická série. My teď měli dlouhou pauzu, Děčín je rozehraný, což může být jeho výhoda. My se musíme rychle dostat do rytmu a budeme se chtít prezentovat naší hrou. Já už jako trenér play-off zažil, ale jako hlavní trenér Nymburka budu mít premiéru a těším se na to. Jsme favorité a je to pro nás velká výzva a odpovědnost uspět. Máme poměrně mladé hráče, por které to také bude výzva a doufejme, že budeme úspěšní.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Většinou jsme s Děčínem v play-off hráli až ve finále, teď to bude trochu jiné. Nehráli jsme spolu v nadstavbě a koukal jsem, že od prosince se jejich tým změnil a jsou tam hráči, které neznám. Musíme se jim vyrovnat ve fyzičnu a nenechat se přetlačit, pak by měl zvítězit náš talent. Chceme vyhrát ve čtyřech zápasech a rozložit minuty tak, abychom se nemuseli nějak stresovat. Možná je dobře, že máme na začátek tak bojovného soupeře, který po nás půjde, a dostaneme se tak hned do play-off nálady. Všichni víme, že v Děčíně na „Maroldovce” nás čeká bouřlivé prostředí, tak doufám, že naši fanoušci přijdou vytvořit bouřlivé prostředí i u nás.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Nymburk prošel základní a nadstavbovou částí s jedinou porážkou. A to hovoří za vše. Čeká nás velmi těžký úkol, spočívající v zastavování nymburského rychlého protiútoku. V letošní sestavě Nymburka vyčnívají dva rozehrávači, Harding a Ross, kteří zakončují s velmi vysokou procentuální úspěšností. Velmi dobrou sezonu hrají střelci Hruban, Palyza a Benda, kteří vnáší do nymburské hry plno zkušeností. Po naší velmi náročné sérii s Hradcem Králové, kdy jsme odehráli tři těžké zápasy v pěti dnech, jsme si potřebovali oddychnout a fyzicky se připravit na další náročný dvojzápas.”

Lukáš Bobek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Nymburk je favoritem série, ale to rozhodně neznamená, že nemáme šanci postoupit. Musíme nechat na hřišti sto procent, zároveň zastavit rychlý protiútok a útočný doskok Nymburka. Je to sport a stát se může cokoli. My do série vstupujeme s tím, že na hřišti necháme všechno.”

Atrakce utkání: na zápasy v Nymburce opět platí speciální akce, kdy každé dítě do 12 let má vstup do haly zdarma a k tomu navíc zdarma i jednu vstupenku pro dospělý doprovod.