10.0

Asistence

Ztráty

Šok pod Nuselským mostem! Po děčínské performanci sezony

Je to výsledek, který vyráží dech. Z hlediska dosavadního průběhu sezony je až šokující. Z pohledu posledních dní už se ale optika začíná přetáčet. Válečníci dobyli Brno z dvacetibodové díry, mocně finišovali v Hradci Králové, v poháru složili SLUNETU a čerstvě triumfovali i na palubovce dosud výtečných Sov, a to o parník (74-92)! Jejich šance na skupinu A1 tak po výkonu sezony ještě vůbec nejsou mrtvé.

Domácí byli více ve hře jen do vedení 21-16, kdy jim napadaly čtyři trojky. Pak ale jejich útok zaplavily ztráty, těžko vytvářené střely a soví tým začal být mimo svou obvyklou kůži, což snad nejvíc dokladovaly celozápasové střelecky suchoty klíčového skórera Kyzlinka (4 body za 23 minut). To hosté pokračovali v těžbě bodů z útočných doskoků a především je mocně táhl forward Matěj Svoboda, už do půle autor 14 bodů. Pod jeho vedením tým až nebývale snadno ztékal domácí defenzivu, brejkoval ze sovích ztrát a v polovině 19. minuty vedl už 32-49, aniž jedinkrát skóroval lídr Šiška, který se tentokrát, možná i pod tlakem obrany, koncentroval na asistenční virtuozitu (10).

V poločase dosud ani ne 80bodová děčínská ofenziva vyprodukovala 53 bodů, druhou čtvrtku opanovala 9-25 a z vedení 32-53 (týmy z pole v procentech 37-61, body zpod koše 12-34, doskoky 11-20, domácí 9 ztrát) se odrazila za velkým vítězstvím.

Přece ale Válečníci zažili ještě jednu překážku na cestě k němu, a to ve třetí čtvrtině, kterou zaktivizovaní domácí vyhráli 28-13 a při útočném výpadku hostů se dostali až na 62-66. Na to ale zareagoval šťastnou trojkou poločas zcela tichý Šiška, vyprovokoval tak k pomoci i své kolegy, a když domácí vyprodukovali několik ztrát, připravili se i o poslední šanci na drama.

Vítězům, kteří čtvrtý zápas v řadě vedli či prohrávali dvacetibodovým rozdílem, lídrovali Matěj Svoboda (25+10 doskoků), Nichols (21), Pomikálek (15) a Prahl (11+8 doskoků). O 11 procent z pole lepší hosté dominovali zpod koše (30-58) i na doskoku (31-43) a domácím zbyly jen lepší trojky (10-6). USK měl čtyři dvojcifery - Vyroubala (16), Mangase (15+10 doskoků), Westa (13) a Bátovského (13, trojky 5/4).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme jeli na Folimanku s obrovským respektem, protože jsme věděli, jak domácí hrají. Chtěli jsme je překvapit, což se nám v prvním poločase povedlo, protože jsme hráli velmi dobře. To byl nejlepší poločas vůbec, který jsme odehráli letos v soutěži. Ve třetí čtvrtině nám odešla střelba a domácí tým se vzchopil. Stáhl to na šest bodů a pak Ondra Šiška v kritické chvíli trefil trojku o desku a to nám obrovsky pomohlo do koncovky a díky tomu jsme byli schopni ten tlak domácích ustát. Jsme hrozně rádi za tuhle výhru, moc si ji vážíme, protože USK hraje letos výborně a pro nás to byl jednoznačně nejlepší výkon letošní sezony.“

Josh King (trenér USK Praha):
„Nakopali nám zadek. Od začátku až do konce. Zaslouží si kredit. Byli dnes mnohem lepším týmem. Nás čeká teď hodně práce, protože očividně nehrajeme dostatečně dobře. Musíme využít pauzu ke zlepšení a odstranění chyb. Musíme být lepší, tak to prostě je.“

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Z naší strany neskutečně dobrý týmový výkon. Myslím si, že jak jsme dnes plnili pokyny, tak se nám to letos ještě nepodařilo. Tohle je velmi cenné vítězství a věřím, že po svátcích budeme pokračovat ve výkonech jako dneska.“

Marcel Bátovský (guard USK Praha): „Odehráli jsme těžké utkání. Všechno začalo v prvním poločase, kdy jsme prohrávali o jedenadvacet bodů. Pak jsme to dotahovali, byli jsme tuším minus šesti. Znovu nám pak ale odskočili a už si to pohlídali. Nechali jsme rozehrát Svobodu, který dal 25 bodů a to prostě nemůžeme dopustit na domácí palubovce.“

• dohánění velkého manka

Zdánlivě předvídatelné utkání staví do poněkud jiného světla poslední dění. V dřívější fázi sezony by Sovy doma byly jasným favoritem, ovšem ve středu byly málem setnuty v poháru u Vajgaru, kde 13 dní předtím v lize kralovaly rozdílem 23 bodů. A Válečníci po zdolání Hanáků a senzačním dobytí Brna jen těsně nezvládli bitvu v sokolím hnízdě, byť se v zápase propadli až do dvacetibodové díry. V aktuální formě se v žádný moment utkání nedají odepisovat a na to si domácí budou muset dát velký pozor.

Na Folimance budou mít nicméně v útoku výhodu a v ofenzivě jen 78bodový Děčín se tak musí velmi spolehnout na svou obranu, kde navíc nesmí dávat Sovám druhé šance. USK sice nemá pod košem žádnou velkou výšku, nicméně zejména Štěrba či Mangas dokážou na útočném doskoku nemálo škodit.

První vzájemné utkání sezony: 89-80

Absence USK: guard Švec (poranění kotníku)

Josh King (trenér USK Praha): „Sobotní duel je pro nás důležitý. Je to domácí utkání, navíc před delší pauzou. Každý před ní chce skončit výhrou. Ve středu se nám podařilo zvítězit, ale všichni víme, že se musíme zlepšit. Děčín hrál v pondělí, ve středu a teď bude hrát znovu v sobotu. Od minulého střetnutí hraje lépe. Má nové hráče a kvalitu. Šiška je zkušený, dobře střílí z dálky a je i fyzický směrem ke koši. Svoboda je nejlepší střelec Děčína, je nebezpečný z perimetru. Nichols proti nám hrál svůj první zápas v dresu Děčína a pomáhá soupeři posunout hru na další úroveň. Musíme být připraveni od rozskoku a věřím, že svátky strávíme s pocitem dobře odvedené práce.“

Jan Štěrba (forward USK Praha): „Utkání v Českém poháru jsme sice zvládli, ale nebudeme se chtít do stejné situace dostat znovu. Odveta s Děčínem bude jiné utkání než na jeho půdě. Má v podstatě nový tým posílený o tři cizince a Pomikálka. Bude rozhodovat obrana a doskok.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „USK předvádí v letošní sezoně výborné výkony. Obrovským hnacím motorem jsou Marek Vyroubal a Jan Štěrba, kteří USK stmelují jak v útoku, tak obraně. Dvojice Američanů Mangas a West je velice produktivní v útoku. A o Kyzlinkovi se vůbec nemusíme bavit, protože patří jednoznačně mezi kandidáty na letošní MVP sezony. Perimetr Pražanů má neskutečnou sílu a my se ji pokusíme přibrzdit.”

Brett Prahl (power forward BK ARMEX Děčín): „Bude velmi důležité vstoupit do zápasu důrazně a se správnou energií. USK má tři výraznější skvělé skórery, kteří tým bodově táhnou. Bude podstatné držet naše obranné principy a správně si pomáhat.”