#24
23.0

Zisky

Slezané zlomili USK zpod koše

Pražané i na půdě vicemistra naplno prezentovali svůj přístup, který jim nedovolí se vzdát za žádného stavu, nicméně soustředěná sázka domácích Slezanů na využití své podkošové převahy nakonec slavila úspěch, který jim přinesl pátou výhru v řadě (80-73).

USK demonstroval svou schopnost vstávání z popela už v první čtvrtině, kdy se nejdřív osmi ztrátami potopil do díry 19-4, aby vzápětí nepravděpodobní střelci Švec s Bátovským dvěma trojkami nakopli snížení na 19-16. Až pak se domácí opět vrátili k vedení o deset bodů. Ve třetí části se z 39-36 vyhoupli díky tažení centra Markussona na 56-38, jenže guard Mangas kontroval za USK, který začal víc využívat množství svých útočných doskoků a pět minut do konce snížil na 67-62. Domácí šéfové Šiřina s Markussonem už ale v závěru nepustili hosty k bližšímu přitažení než na pět bodů.

Hvězdami Opavy (bez Gniadka) byli Markusson (24+15 doskoků, TH 14/8) a Šiřina (23+7 asistencí). Za z pole 32procentní USK odpovídali Mangas (23) s Kyzlinkem (18, trojky 10/4). Domácím ve festivalu útočných doskoků (23-22) jasně patřily body zpod koše (46-26), z brejků (16-8) a také šestky (34/23 - 17/11) a celkové doskoky (56-43). USK kontroval jen trojkami (21/3 - 43/10), ale s bídným procentem.

David Zach (asistent BK Opava): ”Věděli jsme, že USK je tým, který se nevzdává, i když prohrává. To se potvrdilo hned v první čtvrtině, když se soupeř dostal z dvanáctibodového manka na téměř vyrovnaný stav. USK hraje velmi rychlý basketbal, ale dne jsme se prosazovali ve hře jeden na jednoho a utkání dovedli do vítězného konce. Ani jednou jsme dnes neprohrávali.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava):
”Není umění vyhrávat, když se vám vše daří. Nám dnes nešla střelba z delších vzdáleností, míč se vždy nějak vykroutil z obroučky ven. Podali jsme však poctivý výkon v obraně a udržely útočné USK na, pro ně, nízkém skore.”

Joshua King (trenér USK Praha): ”Po vítězství v Brně jsme se chtěli pokusit zaskočit Opavské. Bylo to vyrovnané utkání. Víme, že Opava je doma velmi silná. Dnes byli domácí lepší na doskoku a platila na nás jejich zónová obrana.”

Ondřej Švec (křídlo USK Praha): ”Jeli jsme do Opavy s cílem zvítězit. Měli jsme za úkol pokrýt Šiřinu a Markussona. U opavského pivota se nám to dařilo v první polovině. Ve druhé si však s námi dělal, co chtěl. Šiřina odvedl svůj standard a Opava zvítězila. Jedem dál, nehráli jsme špatně.”

• forma rozehrávače Vyroubala

Nejatraktivnější bitva sobotního programu by se měla odehrát ve Slezsku, kde půjde o velikou zatěžkávací zkoušku obrany Opavy, ale z druhé strany i o to, jak se malé sestavy Pražanů vyrovnají se snahou domácích o maximální využití vlastní podkošové síly, zejména v podání obra Markussona. Ten si při velmi rychlých vnicích soupeřů z perimetru bude muset při vypomáhání dát zejména do půle velký pozor na fauly, už proto, že další důležitý podkošový pilíř Gniadek nebude k dispozici.

Velká řež to bude i na doskoku, kde jsou Slezané velmi silní, a kam USK chodí při menší výšce pro míče ve většině svých mužů.

Absence Opavy: power forward Gniadek (koleno)

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”USK má nového trenéra a tři velmi kvalitní nové hráče. Hrají s menší sestavou rychlý basketbal na obou polovinách hřiště. V minulém kole přestříleli Brno. Mají stejně jako my jednu porážku. Jsme si vědomi jejich síly, ale doma chceme potvrdit formu a zvítězit.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): ”Hodně posílený tým USK má založenou hru na rychlosti a střelbě z větší vzdálenosti. Bude to hodně o naší obraně. Nesmíme si dovolit žádné zaváhání, jak jsme to předvedli ve středu ve třetí čtvrtině s GBA. Doufám, že přijdou diváci a dotlačí nás k výhře.”

Josh King (trenér USK Praha): ”Domácí jsou nejzkušenějším týmem v lize. Mají několik hráčů, kteří jsou nebezpeční jak svými zkušenostmi, tak talentem. Mají možnosti, jak porazit soupeře několika způsoby. Nebál bych se je v dobrém přirovnat k hokejovému týmu nebo týmu hrající americky fotbal. Jsou fyzičtí, tvrdí, a když uděláš chybu, zaplatíš za ni. Mají i několik střelců z dlouhé vzdálenosti. My musíme přijet a utkat se s jejich fyzičností, pokud to dokážeme, pak máme šanci s nimi hrát. Je to další výzva k tomu, abychom z kraje sezony zjistili, jak vlastně na tom náš tým je. Je to opravdu dobrý soupeř.“

Michal Šob (manažer USK Praha): ”Opava je i letos tou Opavou, kterou známe z posledních let. Sehraný tým, který je velezkušený a nenechá se zaskočit. Letos se jim podařilo do rotace přidat skvělého druhého cizince, který svou výškou 220 dělá vrásky nejednomu soupeři. Markusson připisuje šestnáct doskoků na utkání a vytváří pod košem vysokou psychologickou zeď pro hráče, kteří najíždí do koše. Navíc právě on může po snadnějším doskoku zakládat rychlý protiútok. Utkání prověří náš doskok i obranu.“

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky