8.0

Zisky

Ztráty

Palyza se představil 15 body

Jeden den ve staronovém klubu Lukáši Palyzovi stačil. V rozhodné první půli (63-52) trefil 4 trojky čtyřmi náboji, s 12 body byl nejlepším střelcem Nymburka a s 15 body za 21 minut byl nakonec druhým skórerem domácích při výhře 102-85 nad Ústím. To jen na 5 a 11 minut využilo své americké opory Autreyho se Svejcarem a už popáté v řadě inkasovalo od multišampionů stovku.

Klíčový odskok na 35-25 zaznamenal Nymburk v posledních čtyřech minutách úvodní čtvrtiny, když jej sytila druhá vlna s mladíky Rylichem a Kovářem a asistenty Bendou a Palyzou. Ten po krátkém návratovém pokusu ústeckého Pecky v úvodu druhé čtvrtiny rozdmýchal svými trojkami nový trhák až na 17 bodů, když jeho tým za vedení 63-46 půl minuty do poločasu měl trojkovou bilanci 9/8 a dvojkovou 19/15! Z pole za první půli držel nevídanou 79procentní úspěšnost.

Po změně stran už hosté při moři ztrát většinou svých záloh neměli jak Nymburské ohrozit, a ti tak bez větších potíží spěli ke 190. vítěznému ligovému zářezu na domácí půdě v řadě.

Jejich šiky (bez Hardinga a Šafarčíka) vedle Palyzy vedli i Hruban (24), Obasohan (14 a 8f+), Prewitt a Benda (po 12). U hostů čněli Hanes (17), Rakočevič (14+9 doskoků, 7f+), Pecka (13+7 doskoků) a Fait (12), přičemž hned o 49 bodů se postarala lavička. Na straně domácích byly šestky (28/21 – 17/11), body z brejků (25-7) i ztráty (18-26).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Věděli jsme, že Ústí je v útoku nebezpečným týmem, má sebevědomí, více zbraní a střílí velmi přesně. To jsme respektovali a také se to potvrdilo. Vždy, když jsme měli menší šňůru, tak jsme neměli mentalitu zápas ukončit. Nakonec jsme ale vyhráli. Musíme se ale naučit lépe bránit a víc si chránit míč. Jsem rád, že se povedlo rychle začlenit Palyzu do systémů a dát mu minuty, aby se vcítil do týmu a těšíme se na další program.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Chtěl bych hodnotit jen obrany v prvním a druhém poločase. Víc nemá cenu, když dostaneme 102 bodů. Mrzí mě, že hráčům trvá, než zjistí, že se dá s Nymburkem hrát. Dnes nám to trvalo celý první poločas. Bez toho to nepůjde. Nymburk je samozřejmě dovednostmi někde jinde, my tam naopak musíme nechat víc energie. To se ukázalo až ve druhém poločase, kdy jsme začali hrát tvrději a nenechávali jsme domácím volné střely. I bez dvou opor jsme byli schopni hrát slušné minuty. Asi se ani nedá publikovat, co jsem hráčům říkal v poločase, bylo to peprnější, protože první poločas byl pro Nymburk jak střelecké cvičení bez obrany. Dali jsme 85 bodů, což v Nymburce není špatné, ale zápasy nevyhrávají útoky, ale obrana. Takže až budu rozebírat zápas, nebudu řešit útok, ale právě obranu.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád, že se vyhrálo, to je vždycky důležité. Ve své hře musíme zlepšit některé aspekty. Obrana místy nefungovala a hlavně jsme dělali chybu v tom, že jsme nebyli schopni po deseti patnácti dobře odbráněných sekundách dokončit obranu a dostali jsme střely z dlouhé vzdálenosti. Měl jsem pocit, že Ústí dneska dávalo úplně všechno a ukázalo, že má ve svém středu hráče, se kterými se do základní rotace moc nepočítá, a oni přijdou a dají dvě nebo tři trojky. Z naší strany je potřeba větší obezřetnost. Chyběla nám větší agresivita v obraně. Doufám, že do příštího zápasu se Svitavami vstoupíme lépe, protože tam by nás to mohlo trápit ještě víc. Po zápase jsem se cítil dobře. Jsem rád, že tempo Nymburka, ve kterém je zvyklý hrát, je jiné, než hrají všechny ostatní týmy v lize. Je to nátlakový basket, po doskoku okamžitý přechod do útoku a vytváření tlaku na soupeře. Z toho vzniká spousta volných pozic, které vyplývaly z pohybu hráčů. Bylo pár signálů, ve kterých jsem se ztratil a nevěděl, kam běžet, ale jinak bylo moje zapojení vcelku slušné. V prvním poločase nám to dost padalo a vytvářeli jsme si opravdu volné pozice. Trenér říkal o poločase, že si nepamatuje, kdy naposledy byli naši střelci tak volní, a nikdo nebyl okolo nich. Na druhou stranu jsme za první poločas dostali 52 bodů, což nemůže být důvod k oslavě.“

Matěj Wiesner (guard SLUNETA Ústí): „Řekli jsme si, že začneme agresivně, což se nám chvíli dařilo. Drželi jsme s Nymburkem krok. Pak jsme přestali dodržovat pravidla v obraně a domácí dostali volné střely, které s velkou úspěšností proměňovali. Do druhého poločasu jsme nastoupili s tím, že bodově neprohrajeme čtvrtinu. Docela se nám to povedlo, ale postupem času jsme opět nechali Nymburk volně střílet a tím nás soupeř potopil. Já jsem hrál první zápas v NBL a nastupoval jsem s úkolem, aby přese mě nešly lehké body a aby hráči neměli volné střely. Nedokážu teď posoudit, jestli se mi to povedlo, ale určitě jsem rád, že jsem mohl nastoupit, zvlášť proti mistrovi ligy, a budu ve své práci pokračovat, abych dostal víc šancí.“

• produkce Autreyho se Svejcarem

Absence Nymburka: rozehrávač Harding a křídlo Šafarčík (po zlomenině v chodidle)

Domácímu favoritovi stále bude chybět duo guardů, ale zřejmě už nasadí překvapivou čerstvou posilu z Olomoucka Lukáše Palyzu, který nymburský dres oblékne znovu po šesti a půl letech s motivací udržet své šance na nominaci na mistrovství Evropy 2022 v Praze.

SLUNETA je sice mistryní dramatu, když 7 z jejích 9 zápasů této sezony skončilo rozdílem nejvýš 4 bodů, také ale v posledních čtyřech vzájemných soubojích v lize od Nymburka dostala stovkový náklad a její poslední úspěch nad multišampionem má značně vousatý charakter, neboť k němu došlo před 19 lety. A od věci není ani fakt, že Polabané doma padli v duelu NBL naposledy před 10 a půl lety a 189 utkáními, což si ze současné sestavy pamatuje pouze věčný mladík Petr Benda.

Nymburk v minulých dnech zažil nepoznanou situaci. Ač se odehrálo reprezentační okno, z jeho opěrných mužů se výrazně týkalo jen power forwarda Kříže a nového belgického rozehrávače Obasohana (Hruban omluven, Šafarčík zraněn). V sestavě lvů nicméně v litevské „bublině“ byli i nově přicházející křídelník Palyza a podkošový mladík Kovář.

Pandy se v posledních dvou utkáních doma s Tury a venku s Medvědy zvedly a i přes inkasovaných téměř 90 bodů dokázaly dvakrát těsně zvítězit. V 11. kole je ale čeká evropská kvalita a ta teprve prověří jejich obranu i útočné schopnosti. Velké výkony tak musí podat zejména top opory Autrey se Svejcarem, na něž bude zaměřena nejostřejší pozornost domácí obrany.

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Docela se na další zápas těším, protože jsem po dlouhé době vynechal reprezentační akci a už jsou to skoro dva týdny od posledního utkání. Bylo hodně těžké koukat na kluky v reprezentaci jen v televizi, ale (rodinná) situace si to žádala. Podobné to ale bude pro nás pro všechny, protože reprezentační pauza vždy znamenala, že odjelo třeba šest hráčů, vrátili se unavení a následné zápasy podle toho většinou vypadaly. Teď se vrátí unavení asi jen Martin Kříž a Retin Obasohan, takže bychom měli mít dost energie a vletět na ně. Ústí má výsledky hodně nahoru dolů, hodně se jejich zápasy rozhodují v koncovkách, ale je to tým, který hraje dlouho spolu, má dost talentu, a když má svůj den, může být hodně nebezpečný. Musíme si na něj dát pozor, ale bude to hlavně o nás, jak k zápasu přistoupíme.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Po dlouhé době máme opět možnost konfrontace s top týmem naší soutěže. Chceme v Nymburce odehrát kvalitní utkání. Pokud někdo očekává, že minuty budou rovnoměrně rozloženy mezi všechny hráče, pak se mýlí. Čeká nás celá řada úkolů a dílčích cílů, přes které nejede vlak.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Do Nymburka jedeme s jasným cílem sehrát kvalitní utkání, ve kterém můžeme jen překvapit. Nymburk už letos jednou v lize klopýtl a myslím, že to nebude chtít opakovat, takže na nás vlítne v plné polní. Musíme hrát koncentrovaně celých 40 minut.“