#21
10.0

Zisky

Sokoli rozdrceni o padesát

Královští sokoli padli za oběť první ligové porážce Nymburka po více než dva a půl roce. Na domácí půdě byli smeteni 52-102, byť ještě po 23 minutách ztráceli nekatastrofických 17 bodů (41-58). Pak už ale nedokázali odolávat strojové hře hostů, třetí čtvrtinu prohráli na hlavu 8-35 a za celý druhý poločas stihli pouhých 18 bodů, když v utkání měli při celkové 29procentní úspěšnosti z pole jen dva dvojciferné střelce Lošonského (18) a Haladu (11+8 doskoků).

Hosté převzali režii zápasu záhy, přesto to byla až poslední čtyřminutovka úvodní čtvrtiny, jež jim dala rozhodný náskok. Ze stavu 12-14 se přes ztráty domácích třemi trojkami vyhoupli do trháku 14-27, který pěti body podpořil i 18letý zelenáč Kábrt. A v dalším průběhu až do startu třetí části domácí bojovali hlavně o udržení manka pod hranou 20 bodů.

Dvojciferně se v dresu vítězů (stále bez Hardinga, Šafarčíka) prosadili Hruban, Tůma (po 14), Obasohan (12), Benda, Dalton (po 11) a Kovář (10+10 doskoků). Nymburk kraloval z oblouku (16/3 – 35/12), zpod koše (24-40), z brejků (14-34) i v počtu ztrát (26-9), přičemž měl o 25 střel z pole víc.

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Zápas nám bohužel utekl hned na začátku, pak už nebylo co řešit a výsledek je, jaký je. Jsem rád, že se alespoň zapojili všichni, jelikož dostali prostor i hráči, kteří minulé dva zápasy nehráli. Na lepší výsledek to prostě asi dnes nebylo, škoda.“

Tomáš Mráz (guard Královští sokoli): „Nymburk dnes ukázal svoji kvalitu, zatímco nám se nedařilo v útoku.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Dalo by se říct, že jsme už od začátku kontrolovali hru, byli jsme dobře soustředění. V jistých momentech utkání jsme občas ztratili koncentraci a dovolili Hradci se bodově přiblížit. Nenechali jsme si ale nic utéct a šli si pro vítězství. Chceme udržet hráče připravené pro reprezentaci, nikdo se dnes nezranil, takže to dopadlo skvěle.“

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „My jsme se snažili po prohře s USK znovu hrát svou hru, tedy běhat hodně dopředu a hrát rychle. To se nám dařilo velice dobře, soupeře jsme přeběhali a taky jsme se dobře postarali o jejich podkošové hráče až na Pavla Lošonského. V podstatě jsme hráli, co jsme chtěli.“

• široká rotace

Absence Nymburka: guardi Harding a Šafarčík (oba zranění)

Papírové předpoklady utkání budou chtít narušit domácí Sokoli, kteří už dvakrát v řadě nastřádali 11 trojek a jsou nadopováni ne právě čekanou domácí výhrou nad Pardubicemi. O tu se do velké míry postarali náhradníci, kteří budou muset nemálo přiložit ruku k dílu i proti nejtěžšímu soupeři, s nímž tým potřebuje zvýšit rotaci, aby hosty stíhal uběhat. Nymburk, který po porážce na USK bude chtít zahájit novou vítěznou sérii, se vyjma reprezentantů před pauzou nemusí nijak šetřit a i přes své trvající absence půjde od začátku za výhrou. Soudě podle jasného středečního sfouknutí Keravnosu v Lize mistrů se mají Sokoli „nač těšit“.

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): „Před pauzou nás čeká velice těžké utkání proti Nymburku. Pokud budeme hrát stejný kolektivní a rychlý basketbal jako ve středu, tak můžeme soupeře hodně potrápit.“

Rostislav Jirák (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Domácí jsou hodně silní v útoku, kde se projevuje síla zkušeného rozehrávače Stamenkoviče, který umí dobře posouvat míč a nacházet volné hráče. Na druhou stranu, jak je to starší tým, tak má slabiny v obraně. Takže pokud to domácím nebude hodně padat a nebudou s námi hrát přestřelku na hodně bodů, tak bychom to měli zvládnout. Měla by platit naše rychlá hra. Minulý rok jsem zažil zápas proti Nymburku ještě jako hradecký hráč a ta rychlá hra na nás tehdy hodně platila. Pokud teď opět dostanu šanci do utkání zasáhnout, tak proti bývalému týmu je motivace vždy ještě o trochu větší. Celý tým do zápasu určitě dáme sto procent a půjdeme si za výhrou.“