5.0

#18
6.0

Po derby další Oscar pro Houšku!

Někdy je snad lepší prohrát o dvacet než zažít to, co se v dalším derby – navíc na domácí půdě před 1239 fanoušky – přihodilo děčínským Válečníkům. Ano, už zase v koncovce. V derby byli dlouho horším týmem, po kupě ztrát (do půle celkem 13) se brzy propadli na 7-18 a z trojek (do půle 8/6) i odjinud efektivní SLUNETA po jasně vyhraném poločase (32-48, z pole byla o 22 procent lepší) spěla k úspěchu i ve čtvrtém vzájemném duelu sezony, když domácí dlouho držel nad vodou jen křídelník Pomikálek.

Ještě ve třetí čtvrtině se při vedení hostů nad deseti body nezdál být jakýkoli zvrat na dohled. Přece se však stal. Válečníci se ve čtvrté čtvrtině vyhecovali a na všech herních frontách taženi Pomikálkem se z -16 pomalu probíjeli zpět. Ještě 100 sekund do konce ale stále ztráceli o deset. Pak ovšem Autrey trefil dvě trojky (snížil na 72-74), SLUNETA za posledních 2:16 spáchala 4 ze svých 8 ztrát v tomto dějství, a když se Svejvcar dopustil té poslední, Autrey z brejku v poslední půlminutě zajistil prodloužení.

V něm pak 18 sekund do konce šestkami otáčel na 81-80, jenže hosté se znovu svěřili do rukou Pavla Houšky, který zády do koše zahrál do menšího obránce a pohodlně skóroval zpod obruče. To zbývalo už jen pár sekund, a když se Autrey vzápětí dopustil kroků, mohly Pandy propuknout v další derby oslavný rej, značící už dokonce dorovnání bilance čtvrtých Pardubic.

Vítěze sytili Svejcar (18, trojky 5/4), Houška (14), Čampara (12), Bažant (11), Brown a Pecka (po 10). Jejich tým byl lepší hlavně v produkci přesných šestek (11-17), domácím při horším procentu nepomohlo ani 16 střel navíc. Válečníci (bez Landy a Grunta) se opírali o kvartet Pomikálek (25+8 doskoků), Autrey (20), Šiška a Feštr (po 12).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Za vítězství jsme šťastní, protože tohle už byl vlastně zápas skupiny A1 a výhry zvenčí se budou počítat dvojnásob. Do utkání jsme velmi dobře vstoupili, dělali jsme v obraně i útoku to, co jsme chtěli, a pod košem soupeře jsme využívali naší kvality a převahy. Z toho pak rezultovalo poločasové vedení o 16 bodů. O přestávce jsme si říkali, že musíme pokračovat, protože Děčín bude chtít určitě něco změnit. Do pětatřicáté minuty jsme se s tím prali slušně, ale pak přišel náš obrovský výpadek a zápas šel do prodloužení. Na jeho začátku jsem neměl na lavičce nikoho pozitivně naladěného, bylo tam jen deset zmoklých slepic. Nicméně kluci to zvládli, za což jsem rád. Konec prodloužení už nebyl o basketbalu, ale o vůli.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme si zápas prohráli v prvním poločase, kdy jsme absolutně nezvládli útočnou fázi, z čehož pak pramenily stupidní ztráty a jednoduché koše soupeře. V poločase jsme měli třináct ztrát, což je hrůzostrašné číslo. Navíc není ztráta jako ztráta. Když to hodíte do autu, nic moc se neděje, ale když to hodíte soupeři do ruky, je z toho brejk a dva snadné body. V prvním poločase jsme tedy vyhořeli, ve druhém to bylo lepší, i když ani tady jsme se nevyvarovali střelecké mizérie. Klukům ale musím za druhý poločas i prodloužení poděkovat, protože to nevzdali, bojovali až do konce a měli jsme šanci v derby uspět.“

Lukáš Bažant (křídlo SLUNETA Ústí): „Od začátku jsme drželi to, co jsme si řekli před zápasem, a to jak v obraně, tak útoku. Vyplácelo se nám to celý zápas, ale pak jsme měli výpadek a při vstupu do prodloužení by na nás asi nikdo nevsadil, protože Děčín byl na koni. O to je dnešní výhra cennější.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Mrzí mě to, protože každý hráč chce derby vyhrát. A taková těsná prohra v koncovce opravdu zamrzí. My jsme si to ale prohráli v prvním poločase. Pozitivní věc naopak byla, že jsme se dokázali dotáhnout. Dnes nám opravdu chyběl kousek.“

Absence Děčína: power forward Landa a centr Grunt

Absence Ústí: křídlo David (zraněný kotník)

První vzájemné utkání: 71-73

Děčín po vydření těsných výher v Brně a Hradci počítá už tři úspěchy ze 4 posledních utkání a na osmé příčce dál stíhá sedmý USK. Před sebou má však zápas, z nějž musí mít při průběhu letošní sezony nemalé obavy. V rámci NBL padl v Ústí v koncovce o pouhé dva body, ve skupině Alpe Adria Cupu doma prohrál o sedm a v Ústí o 4 body. Stále tak nemůže najít šém k překonání severního rivala. I přes dílčí ofenzivní zlepšení se dál potýká s trojkovou střelbou a také by potřeboval posílit doskok a ubrat ve ztrátách.

SLUNETA si ve středu oddychla, že po domácích selháních s Pardubicemi a Svitavami před svými fanoušky po čase zabrala a složila alespoň Kolín, byť i v tomto případě po boji. I Pandy se teď trápí s trojkami a navíc jsou fatálně závislé na výkonech fenoména Houšky, bez jehož nadstandardních příspěvků by bilance týmu byla podstatně horší než 11-8.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Bude to vyrovnané a bojovné utkání. Chceme navázat na zlepšenou obranu z posledního ligového zápasu v Hradci Králové.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Všichni víme, o co hrajeme. Pro nás už je každý zápas důležitý a tento je ještě okořeněný tím, že máme Ústí co vracet. Zatím se všechny letošní zápasy přiklonily na jeho stranu, ale tentokrát to bude válka. A proto doufám, že nám k vítězství pomůže i plná hala.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Oba týmy se velice dobře znají a nemyslím si, že bychom byli schopni jeden druhého překvapit. Opět můžeme čekat boj o každý kousek hřiště. My se již tradičně musíme připravit na doskok pod oběma koši. Zápas budou rozhodovat maličkosti.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Letos si fanoušci užívají více „derbíček“ než obvykle a my jsme jenom rádi, protože hrát před zaplněnou halou je vždy super, ať už v Ústí nebo v Děčíně. My jsme v posledním zápase dokázali přestřílet Kolín, ale obrana nebyla ideální, takže si musíme dát obzvláště pozor na obranné polovině a pohlídat si doskok.“