Virální monstrum: Největší řev, co jsem tu kdy slyšel!

Svou kariérní střelou, která v případě opavského triumfu ve finále bude mít v kronice Slezanů stejně významné místo jako The Shot Michaela Jordana v dějinách Chicago Bulls, sestrojil - i díky okolnostem provázejícím závěr přenosu - TOP 3 digitální megahit českého basketbalu za poslední tři měsíce. Opravdu jen málokteré video by svým dosahem sneslo s jeho kouskem srovnání.

Musel to být unikátní pocit, když forward Filip Zbránek jako jediný v opavské hale už v okamžiku odpoutání střely věděl, že balon propadne obručí a napřed se tak mohl těšit, co tím při posunutí skore na 85-82 vteřinu před koncem druhého duelu finále způsobí za bengál, byť nemachruje jako někteří superstřelci v NBA, aby se už dopředu obracel zády a svůj životní zásah ani nesledoval.

„Tentokrát jsem si byl jistější než u první minuté trojky z těch dvou závěrečných v Brně při čtvrtfinále. Tady jsem hned po střele věděl, že to jde do koše. Člověk už tohle pozná, stejně jako při té vítězné v Brně,” vykládal včera bez většího vzrušení před šatnou, mezi podepisováním se malým fanouškům a focením s těmi většími.

Filipe, slyšel jste v téhle hale někdy větší řev než po své velké trefě?
Ne, abslotuně ne! Po té trojce jsem neslyšel vlastního slova a ještě teď mám mnohem horší sluch než normálně. To byla šílenost, jaký to byl hluk! Pocitově je to perfektní, když naráz takhle vykřikne 3200 lidí a po zápase vyvolávají tvoje jméno, to je důvod, proč ten sport děláš.

Právě trojky ale podobně jako v Děčíně nebyly tím, co vás drželo nejvíc. Dali jste jich nakonec deset, ale v sérii zatím přicházejí spíš v nenadálých návalech a střelba z větších distancí není tím, co by vás drželo nejvíc.

Tenhle druhý zápas střelecky nebyl úplně povedený. Musíme si opět ukázat, co jsme dělali blbě, ale i to, co se naopak vedlo. Nesmíme si nicméně dávat do hlavy, co nám nešlo. Musíme vycházet z pozitivních věcí, a jestli nevyjde zrovna střelba, tak nevyjde, a musíme to tlačit pod koš. A když ani to ne, tak bohužel ten zápas asi nevyhrajeme. Tentokrát ale něco určitě vyšlo.

Vy jste i díky 24 bodům určitě patřil k top kandidátům na MVP utkání, ovšem ve třetí čtvrtině, kdy týmu nepadaly střely, odváděl na útočném doskoku a nekompromisním zakončováním zpod koše velkou práci i Jakub Mokráň, který k 18 bodům přidal také 14 doskoků, a byl klíčem k získání desetibodového náskoku. Jak jste ho viděl vy?
Tohle je Kubova přednost. Já ale to označování MVP nemám úplně rád, je to kolektivní sport. Samozřejmě nás v těch minutách Kuba podržel a svou práci tam splnil.

Za stavu 73-62 jste si nechali za posledních pět minut dát 6 tříbodových akcí v řadě a celkem 20 bodů v kuse od Tomáše Pomikálka, hrajícího po zranění kolena s velkým sebezapřením. Jak jste takový defenzivní kolaps mohli dopustit?
Já to úplně nechápu. My si řekli, že první clonu budeme přebírat, ale zbytečně jsme ho nechávali volného. Když to řeknu blbě, on po tom zranění skoro nemohl běhat a jediné, co zbývalo, byly trojky. A my ho takhle necháme pětkrát vystřelit. Pak už to měl těžší, ale když dá tři za sebou, tak mu to lepilo. I přes ty chyby při jeho obraně to ale nakonec dopadlo dobře.

Vést pět minut do konce o 11, za chvíli prohrávat o 2, když soupeř hrál se dvěma zraněnými klíčovými hráči, musí si hráč vygumovat z hlavy, že se zápas řítí do pekel a hrát dál, jako by se to nestalo?
Je to těžké. Já si v tom závěru už říkal, že jsme dost zkušení na to, abysme to dokázali přečíst a dát ještě deset dvacet bodů a jít si v pohodě a vítězstvím, ale místo toho jsme to až dorostencekými chybami zbytečně zdramatizovali.

Děčín je za stavu 0-2 pod ještě větším tlakem a nikdo neví, jak na tom budou před třetím duelem oba zranění Walton s Pomikálkem. Co bude pro tenhle zápas, kdy už se můžete zapsat do historie, nejdůležitější?
Určitě tam nepůjdeme prohrát, chceme to ukončit co nejrychleji. Už je to náročné fyzicky a i v hlavách pro některé hráče by neudělalo nic dobrého, pokud by se prohrálo. My to ale půjdeme ukončit.

Klub pak ale přijde o několik set tisíc na vstupném, když se nebude hrát další vyprodaný zápas v Opavě.
Tak to bude muset najít u sponzorů. Tohle už není moje práce. (směje se)

Autor: Redakce NBL