týmoví lídři

Užitečnost

Asistence

Po vyloučení McBrayera Olomoucko ztratilo kontakt

Ať už jsou důvody jakékoli, včetně rozbitého kádru v závěru nadstavby, vítěz dlouhodobé části v ligovém provozu stále méně připomíná tým, který po famóznách defenzivních výkonech došel až do čtvrtfinále Europe Cupu. Ve vstupním duelu čtvrtfinálové série NBL měl s desátým celkem po nadstavbě doma až nečekané problémy, a to Olomoucku nadále chyběl rozehrávač Townsend.

Nymburku se tak muselo ulevit, že po 25 minutách nabral dvě slepené technické chyby autor 15 bodů McBrayer, jeden ze tří tahounů hostů v zápase, a Hanákům už pak chyběly lidské zdroje k dohrání fyzicky velmi náročného a běhavého utkání. Favorit čtvrtou čtvrtinou (32-10) rozhodl o nakonec vysoké výhře 103-81.

Tento rozdíl ale vůbec nevypovídá o průběhu prvních 30 minut, kdy na domácí celek stačilo v podstatě trio Adamu, McBrayer, Bailey. Olomoucko vsadilo na očekávané - v zóně nutilo Nymburk do neoblíbené disciplíny, jíž pro něj aktuálně je střelba jumpů z větších vzdáleností. A ze získaných doskoků hosté pádili do maximálně rychlých brejků a většinu svých bodů tak těžili z bleskového přechodu nebo zakončení v prvních vteřinách útoku, přičemž i v postupném útoku se velmi snadno dostávali zahraniční guardi k průnikům až do koše, když nečelili výrazným výpomocem, nebo důrazným stopkám.

Jen touto hrou i lepším doskokem vyhrálo Olomoucko poločas (42-44 s 38 body zpod koše a šestek), ač už před jeho koncem měl první pivot Vogt tři fauly. I po odstoupení McBrayera ještě jednoduše a účelně hrající Olomoucko uhrálo remízu po třech čtvrtinách (71-71), ale na víc mu v už jen šestičlenné rotaci nezbyly síly. Domácí pak odšpuntovali trojkomet a šesti projektily si řekli o rozhodný únik.

Nymburk (bez Sanderse, Svejcara) se bodově opřel o Gordona (20), Bohačíka (16), Kříže (12) a Stephense (10), nový americký křídelník Finke v premiéře v NBL zvládl 6 bodů za 17 minut. Za REDSTONE korigovali Adamu (31+7 doskoků), McBrayer (15) a Bailey (11+8 doskoků). Domácím patřily trojky (35/13 - 15/5), útočné doskoky (16-9, body z nich 17-10) a produkce laviček (43-9). Poměr bodů zpod koše (52-48) a daných šestek (8-16) naopak musel polabskému kouči Tabellinimu přidělat nejednu vrásku.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Jsem spokojený s výsledkem. V play-off se počítají jen výhry a je jedno, jestli je to o bod, v prodloužení, nebo o 50 bodů. Není v tom rozdíl. Ve druhé půli jsme hráli dobrý basketbal v útoku i v obraně. V první půli jsme postrádali obezřetnost, která je potřeba nejen v play-off, ale v každém zápase. Dovolili jsme toho soupeři příliš. Do druhé půle jsme to chtěli změnit a nastoupili jsme do správných kolejí. Soupeř se ještě držel, trefoval těžké střely, ale nakonec jsme našli způsob, jak zvítězit, a odvedli jsme dobrou práci. Do série jsme vstoupili správnou nohou a teď se musíme soustředit na druhý zápas. V poslední čtvrtině to nebylo jen o tom, že by soupeři docházely síly, ale my jsme je nutili k chybám, lépe jsme doskakovali, trefili jsme důležité střely. Zítra očekávám, že začneme správně. A také čekám, že soupeř nastoupí se stejnou agresivitou a odhodlaností. Mají teď dobrou formu a cítí šanci, že se mohou ukázat.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Máme první krok, který jsme potřebovali udělat, ale spokojenost tam být nemůže. I když jsme se na to připravovali, tak jsme tři čtvrtiny měli problém s obranou jeden na jednoho. Soupeř tam dával i těžké koše, ale to si musíme lépe pohlídat, aby se to netáhlo takhle dlouho. Na druhou stranu jsme teď měli dva týdny bez zápasu a čekal jsem, že se budeme rozjíždět pomaleji. V konečné důsledku je to ale dobrá výhra, dali jsme 103 bodů. Musíme se podívat, kde byly chyby v obraně a ještě ji více utáhnout. Play-off je trochu jiná soutěž. Emoce tam byly, ale jsme rád, že to zatím není tak vyhrocené jako série Děčín - Brno. Teď je na nás, abychom emoce udrželi na úrovni, aby to neovlivňovalo náš výkon. Dnes to byl jeden krok, zítra chceme udělat druhý. Přeci jen máme širší rotaci, což při těchto back to back zápasech je výhoda. Když to zítra rozeběhneme hned od začátku, tak to snad na naší stranu převrátíme dříve než dnes.”

Amin Adamu (guard BK REDSTONE Olomoucko): „Dlouho jsme se drželi. Byli jsme produktivní a do třetí čtvrtiny to bylo vyrovnané. Pak ale v poslední čtvrtině došly síly, neměli jsme dostatek rotace na to, abychom se udrželi jejich tempa, ale celkově to byl od nás dobrý zápas. Škoda, že se nechal vyloučit Dupree McBrayer. Potřebovali jsme dalšího hráče na míč. Tohle je play-off, musíme být mentálně připraveni a nenechat se ovládnout emocemi. Teď si musíme co nejvíce odpočinout, nabrat síly a zítra hrát se stejnou intenzitou.”

Andrew Hipsher (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „Kredit Nymburku, jak dokázal zápas zvládnout. Ve čtvrté čtvrtině nám rychle odskočil. Hodně zápas ovlivnilo, že náš klíčová hráč musel zápas opustit. Play-off přináší emoce, hráči bojují. Více k tomu teď neřeknu. Gratuluji Nymburku. Moji hráči bojovali a stejně tak to musí být i zítra. Teď není čas na výmluvy, že my jsme unaveni, nebo že soupeř není v rytmu.”

• forma křídla Klepače

Absence Nymburka: křídlo Svejcar (po operaci kolena)

Absence Olomoucka: možná nadále rozehrávač Townsend

Vzájemné zápasy v sezoně: 108-68, 95-71

Kurzy Chance na výhru: 1,02 - 16,60

Před sérií prvního s osmým jsou fakta jasně daná. Z dosavadních 24 vzájemných zápasů v lize vyhrál Nymburk všechny a v pohodě zvládl i oba duely v základní části letošní sezony. V play-off se oba týmy potkávají podruhé, poprvé to bylo před pěti lety.

Nymburk z posledních čtyř zápasů nadstavby dvakrát prohrál, a to v Děčíně a Opavě, když laboroval s nemálo oslabenou sestavou. Na play-off, před nímž měl dvanáctidenní pauzu, ale s výjimkou Svejcara marodku vyprázdnil a ještě se posílil o zámořského trojkaře Finkeho. I s ním má ale nyní šest amerických hráčů, přičemž do zápasů jich smí kouč Tabellini nasadit jen pět. Proto i slovenský křídelník Dávid Novák s největší pravděpodobností v letošním play-off už šanci nedostane.

Jeho tým může být zpočátku nerozahraný, ale jeho síla, rychlost a široká rotace by na užší kádr REDSTONU měla platit, zvlášť když Hanákům může nadále chybět klíčový rozehrávač Townsend. O jeho osudu nejsou známy podrobnosti, neboť klub dlouhodobě absence svých hráčů nezveřejňuje.

Olomoucko zavíralo nadstavbu ve skupině A2 třemi porážkami ze čtyř posledních utkání, ale vzápětí si dvakrát poradilo s USK. A ukončení série v nejrychlejším čase zcela jistě každý nečekal. Nemálo k tomu pomohl rozkvět křídla Erika Klepače, který si v obou duelech posunul sezonní střelecký rekord a vyztužil sestavu oslabenou o Towsenda. I tak ale hlavní rotace týmu v předkole činila pouhých šest až sedm mužů, v níž bude proti Nymburku přetěžké vydržet.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Všichni se těšíme na tohle play-off dobrodružství. Náš plán je zůstat v něm až do konce, ale musíme k tomu přistupovat krok po kroku. Teď je tu první čtvrtfinále a naše soustředění směřuje jen k němu. Čeká nás Olomoucko, což je tým, který má za sebou dobré období. Semknuli se v bojích skupiny A2, přesvědčili se o své síle postupem do FINAL 4 Alpe Adria Cupu a nakonec si vedli velmi dobře proti USK. Porazili je 2-0 a to my víme, že zápasy s USK nejsou jednoduché. Olomoucko má hodně amerických hráčů, kteří přinášejí atleticismus, výšku a hru jeden na jednoho. Bude pro nás proto důležité, jak zvládneme individuální souboje a zastavíme útočný potenciál soupeře. Pro nás je vždy hlavním úkolem hrát ve vysokém tempu a diktovat rychlost a fyzičnost hry. A to bude platit i tentokrát a očekávám, že všichni hráči budou tomu maximálně oddáni. Teď v play-off je ještě důležitější, aby všichni dodržovali principy naší hry.”

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „Play-off zápasy jsou vždy jiné, více vyhrocené a s lepší atmosférou. Věřím, že to zvládneme a dotáhneme do Nymburka zpět titul. Ale musíme jít krok po kroku. Teď nás čeká Olomoucko. To má pár dobrých hráčů. Pro nás bude důležité je omezit co nejvíce a využít toho, že nemají rotaci tak širokou. Mají kvalitu a připravovali jsme se na ně jako na každého jiného soupeře. Budeme se na ně snažit vytvořit tlak. Bude důležité, abychom hráli naše vysoké tempo po celý zápas. Pokud by s námi vydrželi běhat první jeden dva zápasy, tak v celé sérii to budou mít těžké. Oni tam mají Amina Adamua, který byl na začátku sezony s námi, ale neprosadil se tu. Bylo pak na něm vidět, že je proti nám motivovaný se ukázat. Takže na něj si určitě budeme muset dát pozor. Olomoucko nemá co ztratit. Očekává se něco od nás. Oni mohou hrát uvolněně a bez tlaku. Navíc jsou rozehranější než my. Uvidíme, jak se do toho po té pauze dostaneme rychle zpátky, ale nic to nemění na tom, že chceme postoupit co nejrychleji dál.”

Andrew Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Nymburk vyhrál poměrně jasně nadstavbovou část, před play–off se ještě posílil o střelce Tima Finkeho. Touží se vrátit na trůn, dělá pro to maximum. Má minimálně zdvojené všechny posty. Je to největší favorit na titul. My jsme postupem do čtvrtfinále ukázali, že také máme svoji kvalitu a basketbal umíme. Rozhodně nepůjdeme zápasy jen tak odehrát. Věřím, že můžeme svést vyrovnané partie. Hned do prvního zápasu dáme všechny své síly. Nemá smysl uvažovat o tom, že zápasy půjdou rychle za sebou a mohli bychom se nějak šetřit, to by k ničemu nevedlo. Máme užší rotaci, ale i tak se pokusíme Nymburku každou minutu co nejvíce znepříjemnit. Uvidíme, na co to bude stačit.”