#8
6.0

Zisky

Tuři zničeni zpod koše. Čtvrtá v řadě pro Brno

Brňané se doma plně spolehli na svou 74bodovou základní pětku a především na ztékání koše. Z vymezeného území přestříleli hosty ze Svitav o galaktickou míli (56-20) a se 14 body ze šestek tak dosáhli celkem sedmdesáti z napadání koše. To jim nakonec dalo už čtvrté vítězství (88-75) v řadě a udržení třetí příčky v tabulce.

Brno mělo navzdory svitavské zóně silnější nástup a díky dvěma trojkám i produkci svých dvou základních dlouhánů Krakoviče s Puršlem uniklo po dvou ztrátách tuřího playmakera Welsche na 18-11. Marek Sehnal pak ale větší hrozbu z pohledu hostů zažehnal, aby za stavu 29-24 netypický snajpr Půlpán dvěma trojkami a dvěma zisky i asistencemi v brejcích sám vyhnal nový trhák domácích až na 39-24. Tady se ale brněnský vítr zadrhl, tým začal míjet šestky i jiná zakončení a náhle zagresivnělí Tuři se dostali zpět.

I když se však po 17 minut druhé půle snažili i pomocí trojek stále vracet pod manko deseti bodů, nadále pod koš mířící domácí jim nedali naději na myšlenky na zvrat a trpělivě využívali sekvencí, kdy Turům jejich jumpy nenesly ovoce.

Domácí šiky vedli Krakovič (20 a 8f+), Puršl (18+10 doskoků), Půlpán (14+9 asistencí a 6 zisků), Blake (12) a Farský (10). Nový bulharský power forward Yanev-Georgiev ukázal první záblesky své zkušenosti a končil na 5 bodech a 4 doskocích za 18 minut. Jeho nový tým byl vedle produkce zpod koše lepší i z brejků (20-13) a ztrát (13-17). Hosty drželi Marko (18, trojky 8/4), Matěj Svoboda (12+7 doskoků), Welsch a Proleta (po 10).

• stabilně výkonný playmaker Marko

Absence Brna: křídlo Nečas (poraněný hlezenní kloub), pivot Ondřej Husták (střevní potíže)

Spolumajitel Brna Yedidia Rapaport dál pracuje na naplnění smělých plánů a spolu s vedením klubu přivedl do týmu další posilu, bulharského reprezentačního power forwarda Aleksandara Yanev-Georgieva, který bude připraven už do duelu se Svitavami. Třicetiletý 203 vysoký podkošový hráč má za sebou štace v Řecku, Španělsku, Rakousku, Chorvatsku či v Argentině. Před příchodem do Brna hrál za tým Cherno More v bulharské lize, kde působil od začátku sezony s průměry 18 bodů a 9 doskoků.

Posila by měla zvětšit rotaci a tím i intenzitu hry týmu na obou polovinách hřiště, jež týmu vynesla už tři výhry v řadě včetně úspěchů s USK a v Ústí a aktuálně třetí místo v tabulce. Celku stále pevněji šéfuje rozehrávač Půlpán, který spolu s dalšími reprezentanty Puršlem a Farským či americkým křídlem Blakem tvoří silnou osu.

Tuři jsou nyní kompletní, ale to samo o sobě jim výhry nedá. K vysoké kvalitě výkonů rozehrávače Marka z utkání před „repre“ přestávkou se musí výrazně přidat i další předpokládaní tahouni a tým musí zásadně vylepšit obranu, doskok i trojkovou palbu.

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Po reprezentační pauze nás čeká silný soupeř. Očekávám fyzický, atraktivní zápas. Na utkání se těšíme a věřím, že jsme dobře připraveni.“

Zdeněk Nehyba (křídlo Basket Brno): „Očekáváme těžký zápas, i když Svitavy na tom nejsou tabulkově nejlíp, mají kvalitní ofenzivní tým. Nicméně my jdeme do zápasu s jasným cílem, navázat na vítězství a výkony před reprezentační pauzou.“

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás utkání proti soupeři, který udělal za poslední rok velký výkonnostní progres, má kádr složený z hráčů, kteří jsou členy národního týmu, a taktéž má několik mladých šikovných hráčů. Zcela určitě se budou snažit vyvíjet tlak na míč po celém hřišti a hrát rychlý basket směrem dopředu. Věřím, že do zápasu nastoupíme v kompletním složení a předvedeme kvalitní výkon.“

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „S Brnem zakončíme první polovinu základní části, která se nám nepovedla, a bylo by potřeba zvítězit v Brně, abychom se odpoutali od spodku tabulky. Ovšem nečeká nás nic lehkého. Brno zatím předvádí solidní výkony díky povedenému mixu hráčů s reprezentačními zkušenostmi a nadějných mladíků. Věřím ovšem našemu týmu, poctivou prací na obranné polovině si můžeme pomoct k výhře.“