23.0

#24
25.0

Opava udeřila ve druhé půli

Zdá se, že na současnou opavskou zbraň hromadného ničení platí – zatím – jen jediná protizbraň. Poslední důkaz byl poskytnut pod děčínskou skálou. Domácí Válečníci podobně jako naposledy ve Svitavách hráli velmi dobrý první poločas, když v první čtvrtině i při aktuálně skromném vějíři nebezpečných zakončovatelů vysázeli 23 bodů, ve druhé přidali 21 a do kabin šli s náskokem 44-38. Za celý druhý poločas však zvládli pouhých 24 bodů, prohráli jej o 15 a celý zápas jim utekl 68-77, což Opavu udrželo na nejlepší bilanci ligy (8-1), již nadále sdílí s Nymburkem.

Plně koncentrovaní Válečníci v úvodu dokázali vykrývat soupeřův pick-and-roll made in Šiřina, těžili z chyb hostů a expresně vedli 9-0. Po celkem čtyřech trojkách v prvním dějství proti jen dvěma opavským a také při dvojnásob vyšším počtu doskoků drželi náskok 23-16. Srážely je sice bolestivé ztráty, nicméně trojky a větší výtěžnost z útočných doskoků je dovedly až k vítěznému poločasu.

Sedmičlenné rotaci ale i kvůli snaze přecházet co nejrychleji do brejků postupně docházely síly, ústřední dirigent Šiška proměnil v utkání jediný ze 14 pokusů z pole a ve třetí části už se karta začala obracet. A v obraně úspěšně zónující Opava k tomu tentokrát nepotřebovala ani trojky. Zápas vyhrála zpod koše (20-40) a také menším počtem ztrát (19-16). V posledních dvou minutách třetí desítky získala pětibodové vedení a to na této úrovni hájila až do konce zápasu, byť Válečníci se stále snažili dostat ještě blíž.

Měli však jediného dvojciferného střelce Ježka (18, trojky 9/4), proti němuž hosté (bez Klečky) disponovali hned trojicí takových borců - Šiřinou (23+7 doskoků a 6 zisků za 39 minut), Jurečkou (12) a Slavíkem (10). První zápas po příchodu z Ostravy zapsal v opavském dresu slovenský křídelník Juraj Páleník, který stihl 3 body za 14 minut.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „V Děčíně se nevyhrává lehce s diváky, i bez diváků. Klobouk dolů před oběma týmy, protože tohle byl náš třetí zápas v rychlém sledu plus dlouhá cesta, domácí mají dokonce za sebou už čtyři zápasy. Přesto hráči měli energii až do konce, i když ubývala a kvůli tomu přicházely ztráty. Za výhru jsem ale moc rád, protože reprezentační pauzu přečkáme na vítězné vlně. Dnes jsme opět předvedli takový ten náš autobusový vstup do zápasu, naštěstí domácí neodskočili nějak dramaticky. Ve druhém poločasu jsme už přišli na recept, jak hrát přebíranou obranu, dostávali jsme se do dobrých pozic a také jsme ukázali naši chytrost. Také oceňuji naši vůli, jež přinášela doskoky a koše s faulem. To rozhodlo.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme opět odehráli velmi dobrý první poločas, což byl od nás proti vedoucímu týmu soutěže moc hezký výkon. Hráli jsme možná až třicet minut do zónové obrany, na kterou se musí hrát chytře, což jsme proti zkušenému opavskému týmu ale nezvládli. Naše střelecké procento bylo velmi nízké, abychom v tomto zápase mohli pomýšlet na úspěch. Opava začala hrát ve druhém poločasu tvrději a bylo vidět, že vyklepala únavu z nohou z dlouhé cesty. Také rozhodovalo to, že jsme si nepohlídali obranný doskok a dostali jsme plno bodů z druhých šancí. Kluky musím pochválit za bojovnost, ale druhém poločase jsme příliš mnoho basketbalové kvality neukázali.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Velice dobře jsme praktikovali zónovou obranu, naše rotace byla velmi dobrá a Děčín nevěděl, co hrát. Je dobře, že jsme ho dokázali takhle dostat z rovnováhy a zápas otočit. Za výhru jsme rádi."

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Opava dnes k poražení byla, jako všichni soupeři v našich posledních čtyřech zápasech. Jenže do druhého poločasu jsme vstoupili s menší agresivitou a menším úsilím než soupeř. Naše ztráty nás trápí už několik zápasů, s tím se vyhrává velmi těžce.“

Absence Opavy: guard Klečka (koleno)

Televizní duel svede k souboji dva tradičně nesmiřitelné soupeře, z nichž ovšem nyní má jasně navrch slezský tým, na skore vedoucí tabulku před Nymburkem. Zatím právě jen dlouhodobý hegemon dokázal Opavu porazit a stále se tak čeká, kdo další jí zvládne způsobit větší škody, neboť její automatická, produktivní, agresivní a důrazným doskokem se vyznačující hra, téměř bezchybně řízená reprezentantem Šiřinou, se soupeřům nesnadno překonává, pokud zejména nedorovnají herní intenzitu Slezanů.

O to se nicméně musí pokusit Válečníci, kteří však mají za sebou mezi prsty uniklý zápas ve Svitavách s 25 ztrátami, po němž se musí dávat dohromady desetiztrátový lídr týmu Šiška. Ovšem jeho snaha odčinit selhání při už čtvrtém zápase v rozmezí osmi dnů a průměru 32 minut bude už extrémním sportem svého druhu. Bez něj však málo nebezpečný útok týmu, opírající se nyní především o trio Šiška – Ježek – Pomikálek, nemůže mít velké naděje na úspěch. Celek bez velké podkošové síly se navíc bude muset vyrovnávat s doskakovacím strojem hostů.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Opava přijede do Děčína jako jeden z nejlepších týmů v letošní sezoně. Vše se točí kolem hry Jakuba Šiřiny, ze které profitují ostatní hráči. Pokusíme se přibrzdit opavskou trojkovou střelbu, abychom mohli pomýšlet v tomto utkání na úspěch.“

Martin Mach (křídlo BK ARMEX Děčín): „Opavský tým postavený kolem Jakuba Šiřiny je opravdu velmi nebezpečný zpoza trojkového oblouku. I přes odchod dvou hráčů základní rotace hraje dobře. My se budeme snažit navázat na dobrý výkon v posledním zápase. Doma budeme ještě silnější a nedáme hostům ani centimetr palubovky zadarmo. Jsem si jistý, že to bude skvělý zápas, a pokud na hřišti necháme všechno, vyhrajeme.“

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „V obraně nám to v Ostravě nefungovalo, dostat 94 bodů je moc. Kdybychom takový výkon podali v Děčíně, tak nás soupeř zabalí do kufříku a pošle s výpraskem zpátky domů.“