37.0

#24
43.0

Šiřina s Kouřilem 65 na Tatranu!

V ostravském Tatranu se hrál po všech stránkách těžko uvěřitelný zápas: poločas 58-62, konečné skore 108-120 a zejména vedení hostů z Opavy o 20 už po 27 minutách! Zatímco domácím z důležitějších hráčů chyběl jen Petr Bohačík, u soupeře to byli Gniadek, Kvapil, Klečka a Dragoun. Při marodkou vynulované opavské podkošové linii zřejmě jen se sebezapřením nastoupil na 18 minut power forward Bujnoch. I to ale na Novou huť stačilo, a to zejména díky tomu, že střelecky explodovali rozehrávači Šiřina s Kouřilem.

Reprezentační dirigent Šiřina v posledních týdnech na tuzemské scéně naladil „Hardena“ a třikrát ze čtyř zápasů nešel pod 28 bodů. Už do půle měl na Tatranu 19, stejně jako Kouřil, a končil na novém ligovém rekordu této sezony 37 bodech, navíc vyztužených 7 asistencemi a užitečností 43. Kouřil 28 body vyrovnal své kariérní maximum z minulého utkání s Pardubicemi, navíc přidal 10 asistencí. Opava by ale na dva hráče nevyhrála, potřebovala tak i výkony Švandrlíka (16, trojky 7/5), Štěpánka (13) a Slavíka (10+8 doskoků).

Za zápas vzala za stavu 68-70 po 22,5 minutách. Stačily jí čtyři a půl minuty a 4 trojky na odlet na 72-92, který při neexistující obraně NH rozhodl zápas. Zejména Stojačič, který se hodně díky svým 29 bodům, 9 asistencím či šestkám 12/10 dostal na druhý nejvyšší rating sezony v celé lize (47), pak ještě vykřesal 7:40 do konce snížení na 91-100 a v posledních minutách se NH dostala opakovaně na osm, to ale bylo z její strany maximum.

Střelecky zaostala především v trojkách (23/9 – 35/16) a šestkách (15-22), což nevynahradila ani převahou zpod koše (62-44). Tým kromě Stojačiče táhli i Boggs (33), Bažant (17), Alleyn (15) a Stanojevič (12).

14 21 35 2 23 4 13 25 23 138 120

Absence Ostravy: možná stále power forward Bohačík, ve čtvrtek v Nymburce nehráli ani Zaharijevic a Stojačič

Absence Opavy: power forwardi Bujnoch (kotník), Gniadek (rameno) a Kvapil (stehenní sval), guard Klečka (záda) a rozehrávač Bukovjan (zranění v obličeji)

Více než jakékoli statistické ukazatele bude rozhodovat počet lidských zdrojů, které oba týmy do zápasu dokážou připravit. Domácí NH, která v posledních dvou utkáních inkasovala od dvou čelních celků ligy vždy stobodový příděl a počítá už 11 porážek z 13 posledních zápasů, ve čtvrtek v Nymburce nastoupila bez tří opor a není jasné, které z nich na závěr základní části uschopní.

Ještě hůře je na tom před derby tým hostů z Opavy, kteří navršili pět porážek za 6 posledních kol. Jsou prakticky bez podkošových hráčů a k tomu i bez dvou guardů.

NH se tímto utkáním zapojí do charitativního projektu ČBF „Bez faulu“, zaměřeného na férové a slušné chování všech aktérů zápasů se zvláštním zaměřením na diváky. Tým Nové huti za každou svou minutou střelu v utkání přispěje na charitu stokorunou, za každý faul svého týmu dvěma stovkami a za technickou chybu dokonce tisícikorunou. Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa pak pomůže pětistovkou za každou smeč a tisícovkou za každý alley-oop z All-Star Game a poté i v utkáních hraných v období, kdy projekt běží. Fanoušci se mohou zapojit zasláním DMS ve tvaru DMS BEZFAULU 30, DMS BEZFAULU 60, nebo DMS BEZFAULU 90 na číslo 87777, kdy cena SMS je podle výše daru 30, 60 nebo 90 korun.

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Do Ostravy pojedeme v hodně okleštěné sestavě. K dlouhodobě zraněným Bujnochovi, Gniadkovi a Bukovjanovi se přidali Mirek Kvapil se stehenní svalem a Radim Klečka, který má problémy se zády. Takže očekávám nápor Ostravy, která bude chtít naší situace využít.“