18.0

#11
21.0

Přišel, viděl, zvítězil

Hned do dějin svého prvního duelu u nového chlebodárce se Lukáš Palyza zapsal velmi výrazným písmem. Ač do půle, v níž jeho Děčín v Jindřichově Hradci zaostával 48-41, za 9:24 u jeho jména stálo jen 5 bodů se střelbou 7/2, zápas končil jako top skórer na 18 bodech (trojky 7/3), 7 doskocích i 3 asistencích za 25:27 a hlavně byl jedním z pilířů obratu a vítězství 74-83.

Válečníci přežili úvodní čtyřtrojkový orkán od Vajgaru, ovšem ze stavu 30-14 (v 10. minutě, Děčín přitom za celou první čtvrtku neztratil ani míč) se museli dlouho škrábat zpět. Ve druhé části se o to dlouho pokoušel jen Pavel Houška, ale postupně se přidali i další. Klíčová byla více než pět minut trvající pasáž třetí čtvrtky, v níž Lions nedali ani bod a z 52-43 se propadli na 52-54. Čtvrté dějství otevřel trojkou na 60-64 Palyza a od té doby se Seveřané, kteří tuto čtvrtku odehráli na jednu ztrátu, už nedívali zpět.

Utkání rozhodovaly ztráty (12-7), body z brejků (8-22), trojky (7-11) a také 50 bodů děčínské lavičky. Palyzovi mezi střelci nejvíc sekundoval Pavel Houška (17). Za Lions, kteří za poslední tři čtvrtiny zvládli jen 44 bodů, kontrovali Canty (15+10 doskoků), Šoula (14+9 doskoků) a Lipkins (13).

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Vstoupili jsme do zápasu s obrovskou energií a chutí porvat se o výhru. V první čtvrtině nám tam padlo vše a nedalo se předpokládat, že to vydrží celý zápas. Byl jsem spokojený s obranou v 1. čtvrtině – kluci chtěli bránit, byla tam energie na obou stranách palubovky. Postupem času, možná s přispěním Děčína, který utáhl šrouby, jsme statickým útokem soupeři dost pomohli. Pivoti nechodili po cloně dolů, bránili jsme se sami, nechávali útoky do poslední sekundy a do našeho útoku přišla křeč, která se přenesla i do obrany, kde jsme začali dělat chyby, které jsme v první kvartě nedělali. Myslím, že jsem udělal chybu, že jsem nerozehrál víc hráčů, protože jsme na to dojeli. Děčín měl v širší rotaci víc sil, a možná kdybych nechal hráče z lavičky víc hrát, výsledek by možná byl lepší.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Gratuluji svým hráčům k výhře, která se nerodila snadno. Před zápasem jsem říkal, že Hradec letos hraje velmi dobrý a pěkný basketbal. V domácím prostředí to je umocněné. O tom mě přesvědčila 1. čtvrtina, domácí stříleli s neuvěřitelným procentem, s úspěšností snad 75 procent, a minuli jen 4 střely z pole. My jsme byli všude o krok později, nestíhali jsme, řeč těla nebyla dobrá. Než jsme se rozkoukali, prohrávali jsme o 14 bodů. Na druhou stranu má náš tým jednu dobrou vlastnost, že neskládá zbraně a dokáže včas najít nějaký účinný aspekt hry. Buď hráči z lavičky, nebo se změní něco na hřišti v systému nebo změně obrany. Už ve druhé čtvrtině jsem viděl větší snahu na útočných doskocích, myslím, že jsme jich měli 8. Šli jsme do deficitu 7 bodů i se šťastnou trojkou Šouly. Druhý poločas byl diametrálně odlišný, nedovolili jsme domácím lehké koše a vyšponovali jsme obranu tam, kam jsme chtěli. Jakmile jsme se dostali přes soupeře, měli jsme zápas lépe v kontrole. To ale nic neznamená. Když polevíte s pocitem, že vedete o jeden nebo dva koše, tak domácí z rukou Šouly, Lipkinse nebo Cantyho vrátili soupeře do hry. My jsme se pak i díky možná širší rotaci, kvalitnějším 30 minutám v obraně a proměňování střel s větší autoritou dostali do cílové pásky jako první.“

12 23 35 1 13 4 6 19 18 87 83

Absence Lions: křídlo Jakub Novák (zranění), centr Vojtěch Novák (zranění).

Den velké válečnické premiéry pro aktuálního top skórera NBL Lukáše Palyzu, který je bezesporu velkou posilou vicemistra. Ten je letos venku poměrně zranitelný a při velkém úsilí, minimální ztrátovosti a přesné střelbě domácích by mohl mít problémy. V dresu Lions by ovšem musely diametrálně jiný výkon než naposledy na Folimance předvést zahraniční akvizice, jež kouč Forejt s výjimkou rozehrávače Lipkinse nechal po většinu zápasu na lavičce. Lions nicméně uspěli ve 3 z posledních 5 zápasů a Děčín je tak nesmí podcenit. Zvlášť když vzhledem k sestavě nemá v poslední době přesvědčivá čísla na doskoku, ani v útoku.

Radim Valcha (sportovní ředitel Lions Jindřichův Hradec): „Nemusíme polemizovat, kdo je jasným favoritem zápasu. Děčín posílil o Palyzu a jeho rotace je opět kvalitnější. Náš soupeř jasně cílí na medaile a my se tak musíme maximálně soustředit na všechny aspekty hry. Děčín trestá každou chybu.“

Tomáš Šustek (křídlo Lions Jindřichův Hradec): „Proti Děčínu chceme odehrát dobrý zápas a pokusit se favorita překvapit. Musíme však eliminovat ztráty, ze kterých soupeř vyráží do smrtících protiútoků.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Jindřichův Hradec je v mých očích velmi kvalitní tým, který v poslední době dosáhl velmi dobrých výsledků. Především výhra v Prostějově o dvacet bodů byla důkazem toho, že umí hrát dobrý basketbal. Nic na tom nemění ani poslední porážka na palubovce USK Praha. Naopak si myslím, že Lions se budou chtít rehabilitovat před domácím publikem a budou se snažit získat další cenný skalp, což by případný úspěch nad námi bezesporu byl. My se však chceme po utkání v Sixt Alpe Adria Cupu zkonsolidovat, odjet s vítěznou mentalitou a odehrát kvalitní utkání nejlépe s vítězným koncem pro nás. Vím však, že nás bude čekat čtyřicet minut úsilí, nasazení, bojovnosti a také implementace Lukáše Palyzy jako nového hráče do našeho systému hry.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Po úterní porážce v Sixt Alpe Adria Cupu nás čeká Jindřichův Hradec, který například dokázal dvakrát porazit Prostějov. My se musíme soustředit na naši hru a podat dobrý výkon jako na domácí palubovce na začátku sezony.“