24.0

#33
11.0

Show Willieho Bannistera

Šestizápasová vítězná série Medvědů překvapivě skončila v domácím zápase se Svitavami, které naopak po pěti porážkách konečně zvítězily (88-94). První poločas byl v kulise 620 diváků velmi vyrovnaný, ani jeden z týmů si nevypracoval větší náskok. Domácí tu držel 11 body power forward Machač, na druhé straně výborně střílela dvojice Jelínek (13) – Bašta (11). Klíčem pro jejich tým bylo využívání volných trojkových pozic (19/7, domácí 11/1), o jejichž tvorbu se celý zápas mistrně staral playmaker Willie Bannister. Hosté navíc soupeři nedali mnoho letos smrtících brejků, byť Kolín se do půle zaskvěl dvojkovou bilancí 20/16.

Třetí čtvrtina pokračovala ve stejném duchu, jen hosté drželi mírný náskok. Ten dvakrát vyrostl až na osm bodů, ale domácí dokázali vždy zareagovat a před závěrečným obdobím ztráceli 6 bodů. Pokračovalo střelecké představení Jelínka, díky kterému se vedení Turů poprvé přehouplo do dvouciferných čísel, a 4 minuty před koncem to bylo po koši Bannistera dokonce 69-84. Právě zkušený americký rozehrávač v závěrečném dějství zcela zastiňoval chybujícího krajana Dixona, přes nějž snadno přecházel, a buď sám zakončoval, nebo skvěle uvolňoval spoluhráče a doslova tak zabíjel tradiční kolínskou zónu.

Středočeši se přesto nevzdali a provedli jeden ze svých klasických domácích comebacků. Tury donutili k sérii chyb a Skinner 40 vteřin do konce šestkami snížil až na tříbodový rozdíl.  Poslední slovo však měl znovu Jelínek, který mazácky využil „mismatch“, a zpod koše 18 sekund před koncem zlomil naděje Kolína na prodloužení série výher.

Právě Jelínek dovedl Tury, kteří proměnili 12 trojek ze 27 pokusů, k překvapivé výhře 25 body včetně 4 trojek (přesto byl za svých 33 minut -2) a vedl tak tým střelecky v obou utkáních po příchodu z Handlové. Přes deset bodů se dostali ještě Bannister (18+10 asistencí bez ztráty) a Bašta (15, 4 trojky). Vítězstvím jejich týmu byly pouhé 3 body druhého nejužitečnějšího hráče ligy Kerra, který se v druhé půli neprosadil vůbec (byť střelecký výpadek částečně nahradil 11 doskoky a 5 asistencemi).

Domácí, jež v druhé půli srazilo 11 většinou naivních ztrát (z celkových 18), spoléhali na produktivní kvartet Dixon (19), Bakič (18), Skinner (15), Machač (15). Medvědům k výhře nepomohlo ani výrazné druhopoločasové zlepšení na doskoku (celkově 37-23) a také celý zápas skvělé dvojky (34/25).

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Soupeř byl dobrý v útoku a ještě lepší v obraně. My jsme nedokázali ubránit Bannistra. Myslím, že to byl nejlepší zápas roku pro tým Svitav. Dále jsme nedokázali ubránit trojky soupeře, naše rotace byly pomalé nebo špatné a tím jsme nechávali volné střely hlavně Baštovi a Jelínkovi. Trochu jsme to ještě zdramatizovali v závěru, ale to nestačilo. Bylo to zasloužené vítězství Svitav, byly mnohem lepší než my. Máme velké množství ztracených balonů u našich hráčů na perimetru Bakiče, Ličarovského, Dixona. Pak se velmi těžko hraje. Svitavy vyhrály hlavně proto, že to chtěly o mnoho více než my.“

David Machač (power forward BC GEOSAN Kolín): „Dostali jsme hodně košů z rychlých protiútoků. My jsme na půlce ztratili balon a oni šli sami do koše a to si myslím, že udělalo ten rozdíl 8 bodů a to byl náš dnešní problém.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme šťastní, že jsme přerušili sérii porážek trvající od 8. října. Byla moc dlouhá a bylo to vidět zejména v koncovce utkání, kdy jsme vedli o 12 bodů a najednou jsme se lekli dotáhnutí zápasu do vítězného konce. Musím říci, že potenciál našeho týmu je slušný a musíme mít dobře nastavené hlavy do dalších bojů, abychom pak nedopustili takový zmatek jako v koncovce tohoto zápasu, kdy jsme vedli o 12, a mohli to kontrolovat. Co nás dovedlo k vítězství? Enthusiasmus, dobrý pohyb na útočné polovině, ať už míče nebo hráčů bez míče, a týmový duch. Gratuluji svým hráčům, odvedli kus dobré práce, a protože se v Kolíně moc často nevyhrává, tak je to pro nás velmi cenné vítězství.“

Lukáš Šindelář (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme opravdu rádi za vítězství po dlouhé době. Hráli jsme jako tým, míč velmi dobře putoval, získali jsme z toho hodně volných střel. Co se týká obrany, občas jsme dostali velmi laciné koše. Jsme dva týdny pod novým trenérem a myslím, že jsme na dobré cestě k lepším výsledkům.“

7 16 23 1 16 10 11 19 25 91 94

Absence: Kolín: rozehrávač Číž (koleno), power forward Horák (zápěstí)

Papírově jasný zápas by se měl odehrát v Kolíně, kde domácí, poháněni téměř neuvěřitelnou šestizápasovou vítěznou šňůrou, vyzvou trápící se Svitavy, které jen tak tak uniklnuy v minulém kole stovce od Prostějova. Kolínští si přivezli velkou výhru z Opavy, kde výborně zvládli koncovku a vypořádali se i se skvělou trojkovou střelbou soupeře, proto pokud podají podobný výkon, měli by znovu slavit. Jenže Tuři jdou pod Lubomírem Růžičkou nahoru a jejich výkon proti Prostějovu byl nadějnější, než předchozí zápasy. Jestli mají utnout sérii výher domácích a sami zvítězit po pěti porážkách, budou potřebovat další mimořádný výkon od nové posily Jiřího Jelínka, který se po svém příchodu hned blýskl 22 body.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Daří se nám, ale zůstáváme na zemi, u hráčů jsem si nevšiml žádné přehnané euforie, kterou bych musel krotit. Pořád máme na paměti i to, že jsme na úvod sezony čtyřikrát za sebou prohráli. Svitavy rozhodně nebereme jako lehkého soupeře, respektujeme jejich sílu, k zápasu musíme přistoupit naprosto koncentrovaně. Pokud to dokážeme, tak jsem přesvědčen, že zvítězíme. Po počátečních problémech nyní už náš tým vypadá opravdu seriózně. Dostali jsme se na šesté místo, a i když našim hlavním cílem zůstává postup do play-off, přál bych si, abychom do šestého místa zůstali a hráli nadstavbovou část proti soupeřům z horní poloviny. Hráči by si moc přáli, aby v sobotu byla plná hala, a já si myslím, že by si maximální podporu zasloužili.“

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „V Kolíně nás čeká velmi ofenzivně laděný tým, který se opírá zejméně o Bakiče, a dále o střelce Vocetku a Ličartovského. Pod košem mají méně vzrůstové pivoty, ale jedná se o velmi rychlé a aktivní hráče, kteří jsou nebezpeční na útočném doskoku. Klíčem k úspěchu je zastavení soupeřova rychlého protiútoku. Pro nás je základ obrana - to, co se nám nepovedlo s Prostějovem, chceme dokázat v Kolíně.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a šanci vyhrát tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.