#33
5.0

Zisky

První velký obrat Medvědů

Krušný musel být noční návrat domů pro děčínské Válečníky. V polovině 33. minuty trhali po smršti trojek zápas v Kolíně 63-75. Domácí Medvědy měli i bez tří opěrných hráčů (Bosák, Bažant a jen na 6 minut použitý Landa) naložené na lopatě a chystali se je vsadit do pece. Jenže když doběhla poslední vteřina téhle parádní bitvy, nebyli to oni, kdo se radoval ve středovém kruhu.

V kritické závěrečné sekvenci ti, kteří do té doby měli na svědomí hodně dobrého, tedy rozehrávači Šiška a především Vyoral (21 bodů, 7 doskoků, 6F+, TH 10/9), začali vršit chybu na chybu (spolu 10 z 19 ztrát týmu) a černohorský veterán Bakič už na nic nečekal. Ač si v závěru bral někdy až pekelně těžké střely, jeho kouzelnické trefy i asistence měly na kolínské misce vah tu největší hodnotu při drtivé stíhací jízdě.

Už dvě a půl minuty do konce Medvědi obrátili na 78-77 a po minuté trojce Šišky vymíchal Bakič obranu, aby na stříbrném podnose podal míč pivotovi pod koš na 80-77. V napěchované hale (610 diváků) v tu chvíli, za dunění bubnů obou táborů, nebylo slyšet vlastního slova. A Bakič svou čtvrtou trojkou minutu do konce navýšil euforii už na 83-77.

Jenže to stále nebyl konec. Vyoral ze šestek a vzápětí i trojkou po ztrátě domácích bleskově snížil na bod. Kolín následně nezakončil a Válečník Stria měl pár vteřin před koncem trojku na vítězství. V tomhle utkání zářil, 15 bodů vysázel už po 7,5 minutách a celkem zaknihoval 28 při 6 trefených trojkách. Tu nejdůležitější ale do černého zacílit nedokázal.

Domácí tak vyhráli zápas, do nějž šli bez nového rozehrávače Allena (kvůli nedotažené administrativě přestupu), zápas, v němž se jim už po 4 minutách kvůli zranění svalového úponu u patní kosti odporoučel i ústřední playmaker Hunt. Kvartet Bakič, Machač, Horák a Aušprunk (Hráč utkání s 13 body, 10 doskoky a klíčovým příspěvkem k obratu), spolu s honícím psem Vocetkou, který v rozhodujících sekvencích několikrát skvěle ustíhal Vyorala, ale zápas dovedli k už zcela nečekanému vítězství.

Třetím dvojciferným střelcem Děčínských, kteří trefili 13 trojek proti 10 Kolína, byl power forward Jelínek s 15 body.

Kolínu k výhře 83-82 hodně pomohla lavička (29 bodů) a celý tým dominoval zpod koše 34-22.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): "Byl to zvláštní zápas. Nevěděli jsme, že zůstaneme bez Allena a že se zraní Jimmie Hunt. Museli jsme hrát na pozici 1 s mladým Rovenským, který nastoupil v Kooperativa NBL poprvé. Použili jsme i Ličartovského a Bakiče. Výhra je o to cennější, že jsme ji vybojovali právě bez našich ústředních rozehrávačů. Jsem rád, že jsme se nepoložili ani za stavu, kdy jsme prohrávali o dvanáct bodů. Tímto bych chtěl hráčům poděkovat."

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): "Naši hru nelze hodnotit negativně. Utkání zahrajeme dobře, ale nedotáhneme to do konce."

8 25 33 1 15 6 19 19 19 84 82

Děčín jde do prvního duelu sezony výrazně oslaben, když mu chybí forward Bažant (rekonvalescence po operaci kolena), guard Bosák (problémy s achilovkou) a power forward Landa, který si odnesl zranění z posledního přípravného zápasu s USK. To Medvědi budou postrádat jen nového zelenáče z rozehrávky Koláčného (kotník) a při oslabení hostů o tři osové hráče mají na úvod až nečekanou šanci uspět. Už vzhledem k dobrým výsledkům z posledních přípravných utkání i k last minute křídelní akvizici Allenovi. Děčín už ale i v minulosti dokázal, že i bez důležitých mužů je schopen v Kolíně uspět. V létě také skoro nezměnil sestavu, což u Kolína rozhodně neplatí – má nového hlavního playmakera i shooting guarda a nyní i další americké křídlo.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): "Spokojeni budeme jen s vítězstvím. Děčín je finalista z minulé sezony, hraje s českými hráči a bez cizinců. Jeho hráči jsou dlouhou dobu spolu a vědí, co chtějí. Děčín je favoritem jak zápasu, tak i kandidátem na umístění v předních patrech tabulky. Je to tým s výborným zázemím, svojí halou a se stálým rozpočtem. Čekáme tvrdou hru, spoustu kontaktů, které občas nebudou posuzovány jako faul, ale musíme se na to připravit. Pokud budeme stejně bojovat jako oni a přizpůsobíme se jejich stylu hry, máme velké šance uspět. Jsem optimista a věřím, že vyhrajeme. A tímto bych chtěl pozvat co nejvíc našich fanoušků, aby nás přišli podpořit a společně vybojovali první výhru v sezoně."

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): "Kolín, tak jak již bývá letitou tradicí, bude doma nepříjemným protivníkem, jenž se patrně bude chtít opírat o hru svých nových zahraničních akvizic, jimž vždy zdatně sekundují čeští hráči. My do Kolína určitě pojedeme s touhou porvat se o výhru, avšak zdravotní otazníky visí nad některými našimi hráči, kteří možná nezasáhnou hned zkraje sezony do hry. Je dobře, že se roztáčí kolotoč zápasů Kooperativa NBL, neboť nejen pro hráče, ale i pro fanoušky byla herní pauza poměrně velká."

Jakub Houška (centr BK ARMEX DĚČÍN): "Čeká nás vstup do nového ročníku a musím za nás všechny říct, že jsme již hodně natěšení. Měli jsme velmi kvalitní přípravu, a to jak po tréninkové, tak i po herní stránce, kdy jsme měli možnost změřit síly s opravdu kvalitními soupeři. Možná jsme nevyhrávali tolik zápasů, ale zase jsme byli dobře prověřeni do bojů v lize. V Kolíně nás nečeká nic jednoduchého, ale my bychom chtěli vstoupit do začátku ligy dobře, a tak budeme chtít zvítězit. Doufám, že se dáme v brzké době do pořádku především zdravotně a bude nám přát štěstí stejně jako v minulé sezoně."

Atrakce utkání: skákací hrad a další lákadla pro děti včetně poločasové Lego-soutěže, divácká klání o televizor LG a pizzy, pivo zdarma pro fanoušky v bílém oděvu, premiéra cheerleaders z taneční skupiny Srdíčko Kolín a vystoupení bubeníků Dream Drum by Susha.