Tři tisíce lidí, to bude něco neuvěřitelného!

S JAKUBEM ŠIŘINOU Ač se v play-off jeho armáda nadále ztenčuje, kapitán Slezanů věří, že v domácí pevnosti bude jeho tým v neděli schopen sestrojit docela jiné představení než v pátek v Nymburce.

A také, že se mu bude v opavské hale lépe dýchat. Veterán Jakub Šiřina to měl na úvod finále pod tlakem nymburské obrany extrémně těžké, ale jak říká, prohra o třicet i o bod vyjde nastejno. Hodně si ale bude muset dát pozor na to, že finálový metr je diametrálně odlišný od startu play-off a platí tak slova soupeře Colbeyho Rosse v nymburské pozvánce, že to „bude řežba”.

Jakube, co se stalo v úvodu třetí čtvrtiny, kdy Nymburk úsekem 21-2 v prvním utkání definitivně odskočil?
V první řadě, je jedno, jestli prohrajete třicetibodovým rozdílem, nebo o jediný bod. Je to prohra jako prohra. A pokud jde o nás, první poločas byl z naší strany dobrý, 16bodové manko jsme ještě dokázali stáhnout na pět, ale nástup Nymburka do druhé půlky byl excelentní. Taky ale musím dodat, že my mu to usnadnili našimi ztrátami a soupeř pak dával strašně jednoduché koše z protiútoků. My se tam nedokázali porvat s jeho agresivní obranou a Nymburk si stoprocentně zasloužil vyhrát... Nám navíc z rotace vypadli další dva hráči (rozehrávač Kouřil a křídlo Švandrlík, oba se zraněným kotníkem), ve druhé půli jsme museli hrát v omezené sestavě a uvidíme, jak se do druhého utkání kluci dají dohromady.

Navýšil ještě soupeř ve třetí čtvrtině svůj výkon a tlak?
Jasně, poločas byl o pět bodů, takže jim trenér v poločase asi zdůraznil, že by měli přitvrdit, což se i stalo. Na druhou stranu my jsme jim to i dost darovali, ztrátami i špatnými řešeními útoku a dali jsme jim tak dost jednoduchých košů. Oni získali 34 bodů z protiútoků, chodili dva na jednoho i jedna na nula a to je strašně moc. Pokud chcete hrát vyrovnaně s Nymburkem, zvlášť na jeho palubovce, tohle se nesmí stávat.

Byl výsledek prvního finále po tom úplně jiném zápase ve finále poháru pro vás velká utržená facka?
Já bych spíš řekl, že Nymburk se tentokrát excelentně připravil, čímž nás nechci shazovat, že my ne. Přece jen oni jsou mnohonásobný šampion ligy a jen to potvrdili. My se můžeme hlavně poučit, odstranit chyby a věřit, že doma předvedeme lepší výkon a zkusíme vyhrát.

Poločas se bodově vůbec neměl šanci prosadit váš centr Markusson, čím to?
V první řadě to byla asi chyba nás rozehrávačů, že jsme nedokázali zahrát systémy tak, abychom ho pod koš „nakrmili”. Nymburk byl ale právě na Mattiho pod košem skvěle připraven, nedal mu ani píď prostoru a on to má někdy i strašně těžké. Ten kontakt je pod košem hodně velký a on při své výšce s tím bojuje celou sezonu. Takže klobouk dolů za to, jak to celý rok zvládá. My se prostě musíme snažit ho využít trochu líp než v prvním utkání.

Na vás se tak po minutě až dvou střídali obránci, nedali vám vydechnout. Za první poločas jste se do hry prakticky nedostal, co pro vás bylo nejtěžší?
Nejtěžší pro mě bylo to rozdýchat. Jednak jejich nátlaková obrana po celém hřišti je náročná pro každého hráče a pak byla skoro plná hala, takže ten vzduch tady pro nás, hráče, byl děsný. Nechci se na to vymlouvat, ale je fyzicky těžké to zvládat, ještě když hrajete proti celoplošnému presinku. Vysiluje to.

Ze zápasu máte dva zraněné, jak to vypadá s kotníky kolegů Kouřila a Švandrlíka?
Zatím nevím, uvidíme v sobotu. „Kuřka” (Kouřil) tam má nějaký výron, jen doufám, že se dá do kupy. V play-off už tak máme na zranění dost smůly a tohle by byla další rána.

Z čeho ta zranění vznikla? Ve třetí čtvrtině, kdy se dost přestalo pískat, se hodně přitvrdilo a přibývalo srážek pod vlivem podrážděnosti hráčů z toho, že některé zákroky zejména pod košem procházely.
Rozhodčí pustili tvrdou hru...

Po čemž jste v dřívější fázi volali, aby se play-off pouštělo víc.
Jasně. Taky když porovnám první zápas finále a první nebo druhé čtvrtfinále, tak je to diametrální rozdíl v tom, jaká hra se pouštěla. Možná ta zranění jsou trochu důsledek, ale já bych to na to úplně nesvaloval. Je to sport, zranění přicházejí, měl ho teď i Nymburk (zraněné koleno křídla Váni). Je to smůla. Když ale vezmu naši současnou rotaci, tak pro nás je to obrovská ztráta. Nymburk má jedenáct dvanáct hráčů, které může točit, a nám když vypadnou dva další hráči, je to pro nás už složité. Jak ale řekl před zápasem trenér, my budeme hrát, dokud budou schopní být na hřišti aspoň dva hráči.

24 body vám do poločasu zásadně pomohla lavička, která vás tam udržela v zápase, že?
Přesně o tom to je. Ne že budeme všichni spoléhat na Mattiho, nebo že já dám nějaké body. Je fajn, když se to rozloží a tu zodpovědnost vezmou na sebe i další.

Doma se v neděli poprvé v sezoně vytáhnou i tribuny za koši a dorazí v této sezoně rekordní tři tisíce fanoušků, jaké to bude?
Doufám, že bude fungovat klimatizace. Ne, vážně, samozřejmě se těšíme, protože i když i v Nymburce byla dobrá atmosféra, u nás tři tisíce lidí bude něco neuvěřitelného, tedy na české poměry. My se na to těšíme a budeme se snažit odvést maximum, abychom sérii vyrovnali.

Budete doma ještě víc spoléhat na své obávané trojky?
Já doufám, protože my když nedáváme trojky, tak naše hra jde do kytek. Naopak s trojkami jsme silnější, věříme si a i naše hra vypadá jinak. Soupeř k nám musí přistupovat blíž, otevře se prostor pro nájezdy. Naopak když to procento není takové, ten prostor se neotevře a není ve hře tolik možností. Doufám, že doma nás fanoušci podpoří a to „žluté peklo” nás vybičuje k co nejlepšímu výkonu.

Autor: Redakce NBL