Slezský boss sestrojil další dějinný epos!

Třetí den play-off patřil na celé čáře opavskému kapitánovi Jakubu Šiřinovi, který v Brně vysoustružil své nejvýznamnější dílo této sezony a dovedl po nadstavbě sedmé Slezany ke triumfu v prvním duelu čtvrtfinále (92-94). První Nymburk naopak na úvod potvrdil roli favorita domácím setnutím Sov (99-57).

Soví šňůra zmizela v historii

Mistr vlažnější druhou čtvrtinou mohl u Sov dočasně vzbudit dojem hratelného úvodního čtvrtfinále, leč všestranně ničivým startem do třetího dějství učinil na domácí půdě přítrž jakýmkoli pochybám a osmý celek po nadstavbě spláchnul 99-57 , čímž brutálně utnul sérii 17 výher USK v řadě.

Do utkání před necelými šesti stovkami fanoušků vstoupil v dobré střelecké formě, zejména z rukou guarda Gilyarda (11), a za šest a půl minuty vedl 21-7, když se v dresu hostů prakticky k ničemu nedostali přísně strážení top skóreři NBL Pipes a Okauru.

Sovy pak ale pozvedl odvážně pronikající playmaker Švec (13 bodů do půle), jehož tým byl snaživý na útočném doskoku (6 v první čtvrtině, ale téměř bez využití) a až příliš snadno byl z perimetru vpouštěn do vymezeného území. A když domácí čím dál víc ostřelovali koš z dálky bez podpory útočného doskoku, zasekl se až téměř do konce poločasu náskok obhájce trofeje na úrovni deseti bodů. V závěru druhé periody však zaktivizovali favorita Gilyard s Křížem a při nadále vychýlené soví mušce dospěl Nymburk k bezpečnému poločasovému náskoku (47-32 s 21 procenty náskoku v palbě z pole).

Třetí čtvrtinou (22-10) pak mladíky z hlavního města dorazil zcela. Zvýšenou aktivitou na obou stranách kurtu vysunul za dvě minuty náskok na 56-32 a za utkáním se tak zavřela voda. Nymburk po tomto dějství vedl 69-42, zpod koše kraloval 34-14, z druhých šancí 13-4 a z trojek 8-4, přičemž hosté už tady měli na kontě 12 šestkových minel.

V konečném účtování byli nejbodovějšími muži vítězů Gilyard (18), Kříž, Rylich (po 11 bodech a 7 doskocích) a Palyza (10). Za hosty, kteří minuli 18 z 36 šestek, byl jediným dvojciferou Švec (21, TH 14/7 z 10 získaných faulů). Z pole kralující Nymburk (v procentech 48-30) předčil Pražany v trojkách (12-5), zpod koše (46-22) i na doskoku (53-38, útočné 16-13, body z nich 18-7) a měl také o 16 střel z pole víc.

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „První výhra je samozřejmě výborná. Ukázali jsme svou hrou, že jsme přišli koncentrovaní, ukázali jsme výborné nasazení. Jestli to byl náš nejlepší výkon, nechci polemizovat. Nicméně takto by mělo vypadat play-off. Věřím, že zítra přijdeme stejně koncentrovaní. Je to první výhra a my potřebujeme čtyři. Naším cílem bylo zastavit Pipese, Okauru a Böhma, což se, myslím, povedlo. Kluci na nich odvedli dobrou práci. Jediný, kdo nám trochu utekl, byl Švec. Nejde ubránit všechny hráče. Jeden z momentů, který stojí za zmínku, byl vstup Evana Gilyarda do první čtvrtiny, kdy jsme si vybudovali nějaký náskok. V tento okamžik nedovedu vyhodnotit, zda to byl ten klíčový bod. Mně se líbilo, že Evan bych schopný hrát i velmi dobře v obraně. Věřím, že bude-li hrát takto stále, hodně nám pomůže. Jestli jsem našel nějaké chyby? To je po takovém utkání těžká otázka. Asi by se tam nějaké chyby našly. Ukážeme si je zítra dopoledne před tréninkem na videu, abychom byli na druhé utkání zase dobře připraveni. Důležitá bude regenerace, ale protože jen Martin Kříž a Fanda Rylich hráli přes dvacet minut a ostatní méně, bude to podobné, jako bychom jeden den měli trénink pět na pět a druhý den to samé. Myslím si, že by regenerace problém být neměl.”

Martin Kříž (power forward ERA Basketball Nymburk): „Dneska to byl jiný Nymburk než v základní části. Věřím, že v takovém módu teď budeme pokračovat. Všichni k play-off přistoupili zodpovědně, nevypustili žádný souboj. Vstup do play-off byl výborný, ale tato část sezony je nevyzpytatelná a zítra to bude jiný zápas. Když bychom někoho podcenili, mohou se dít věci. Jednou ze základních věcí bylo, že jsme odvedli dobrou práci na jejich třech stěžejních hráčích. Připravovali jsme se na to, že chceme co nejvíce znepříjemnit hru Pipesovi, Okaurovi a Böhmovi. Myslím, že se nám to dneska povedlo. Trochu jsme ještě čekali na druhou polovinu, ale všichni zahráli dobře i po změně stran. Ubránit tyto hráče bude jeden z klíčů k vítězství v každém utkání. V utkání jsme byli hodně bojovní. To ale souvisí s tím, že se hrají zápasy play-off. Takové zápasy se musí hrát na sto padesát nebo dvě stě procent. Dneska jsme potřebovali ukázat USK, že to nebudou mít jednoduché. Jejich přání, že chtějí být v semifinále, je krásné, ale postup do druhého kola je v našich rukou. Dneska to byl dobrý start, ale pokud udržíme výkony jako v prvním zápase, rozhodneme sérii rychle. Evanovi se povedla rychlá šňůra několika košů a to žádnému soupeři nepomůže a i on pochopil, že toto je play-off a podle toho se musí hrát. Doufejme, že mu to vydrží.”

Evan Gilyard (guard ERA Basketball Nymburk): „Šli jsme do toho naplno a drželi jsme se našeho herního plánu. Věděli jsme, kdo jsou jejich klíčoví hráči, a odvedli jsme na nich opravdu dobrou práci. Play off je něco úplně jiného, musíte hrát s ještě větším zápalem. Takže když jsme šel do hry, prostě jsem do toho vletěl a snažil se co nejvíce pomoci mým spoluhráčům. Obrana je vždy důležitá, zvláště v play off, kdy obrana vyhrává tituly. Když má tým dva hlavní skórery jako mají USK, tak je obrana o to potřebnější, aby se tito hráči nedostali do rytmu. Mám dost zkušeností se dvěma zápasy ve dvou dnech, v Asii jsme tak hráli často. Takže teď bude důležité si správně odpočinout, co nejvíce se protahovat a zítra na soupeře zase vletíme.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Vstoupili jsme do série a ten první krok byl opravdu tvrdý. Hlavní problém byl v tom, že soupeř hrál velmi fyzicky a agresivně a s velkou chutí, k čemuž jim musím pogratulovat. A my jsme na to po zápasech ve skupině A2 nebyli dostatečně připraveni. Takže nám to trochu nabouralo naší hru a trápili jsme se. Neměli jsme dostatek psychické odolnosti, abychom se udrželi v zápase. Ale je to jen jeden zápas v sérii. Nikdo nechce prohrávat vysokým rozdílem, ale v play off se počítá jen výhra a nikoli rozdíl. Takže zítra se vrátíme a budeme se chtít ukázat v lepším světle. Jsem si jistý, že budeme hrát lépe. Nymburk dnes odvedl velmi dobrou práci na našich klíčových ofenzivních hráčích, ale nebylo to tím, že by se trápili, ale spíše o tom, že naši hráči teď nebyli zvyklí na takový tlak od obrany. Zítra to bude lepší. Švec je velký talent a neustále se zlepšuje, ale po prohře o 40 bod bych nerad mluvil jen o jednom hráči.”

Ondřej Švec (rozehrávač USK Praha): „Skončila naše vítězná šňůra, ale v play-off se na žádnou šňůru nehraje, tam to vždy začíná 0-0. Samozřejmě nám to dodávalo sebevědomí, jenže dnes to nevyšlo. Neplnili jsme věci, které jsme měli plnit jak v obraně tak i v útoku. Proto to skončilo takovým rozdílem. Z osobního hlediska to sice patřilo mezi mé lepší zápasy, ale mnohem raději bych byl, kdybychom vyhráli a já nedal nic. Zítra máme další šanci, tak se pokusíme tady uhrát alespoň jednu výhru. Obrana soupeře se vždy zaměřuje na Pipese s Okaurem, protože jsou to nejlepší střelci ligy, dnes proto bylo třeba, abych vzal odpovědnost na sebe já. Zítra to zas může být někdo jiný.”

Největší vítězství Opavy v sezoně! Díky generálovi ze Šiřiny

Až play-off odhaluje skutečné charaktery. A Slezané mají ve svém středu jeden skutečně výjimečný, na nějž se právě ve vyřazovacích bojích mohou spolehnout i v těch nejtěžších situacích. On v nich nikdy nezmatkuje, jeho mozek pracuje jako počítač a jeho ruce jsou přesné jako končetiny oscarového chirurga. Jakub Šiřina na jeden zápas zignoroval to, z jaké pozice se jeho vicemistři kvalifikovali do play-off a ve druhé půli úvodního čtvrtfinále doručil představení, o jakém se mezi opavskými tifosi bude vzrušeně mluvit - nejméně nejbližších dvacet hodin, do druhého duelu, který se pod Špilberk vrátí už v pondělí v šest večer.

A Opava do něj půjde s vedením 1-0 díky vyválčenému triumfu 92-94 v kulise téměř 1400 fanoušků obou táborů, o němž v dramatu druhé půle rozhodl nejvíc právě 35letý slezský kapitán a autor 24 bodů včetně velkých trojkových zásahů, jež lámaly vedví marně dotahující domácí.

První čtvrtfinále druhého se sedmým, jež už díky pilotnímu dílu slibuje nabídnout to největší napětí, rozsvítila vysokooktanová první půle z říše fantazie, jež by byla ozdobou lecjaké top soutěže kontinentu.

Opava překvapila nejrychlejší hrou, jaké byla schopna za poslední roky, bez ohledu na letokruhy svých veteránů, kteří hnáni svým kapitánem kontrovali od prvních minut smrtícími brejky i po obdržených koších. Hned se také chytili z oblouku, útočných doskoků a seběhů ke koši, když zaskočili domácí nepřipravené na toto intenzitu a kosmickou rychlost stejně jako Děčín ve finále poháru. A ač zápas dospěl do dramatické koncovky a Brno v něm dvakrát dokázalo otočit z dvojciferného manka, byl to právě úvod, který dal ráz dění a rozhodl o vítězi.

Brno ovšem za pětiminutového úvodního manka 11-23 zastavilo krvácení, nastartováno novým křídlem Pointerem a novým pivotem Smithem, a po trojce o desku z půlky s klaksonem první čtvrtiny z ruky Bálinta bylo zpátky (26-30). I když hosté jej ničili zejména díky Švandrlíkovi (všech 14 bodů dal do stavu 26-33) dalšími přívaly trojek i body z druhých šancí, domácí dokázali odpovídat stejnou mincí a na pozici 4 sesunutý forward Chatman s velmi aktivním pivotem Puršlem vedli při zlepšené obraně a doskoku obrat na 42-37 po 15 minutách.

Hosté pak ale chytili druhý dech a i přes vršící se fauly pivotů (Kvapil do půle 4 a Gniadek 3) se vrátili do čela a po další vlně trojek a rozkmitání guarda Farského ve třetí části unikli až na 55-68, když v útoku nejisté domácí tu ještě víc rozkolísaly tři krokové výroky proti jejich hráčům, rezultující v technickou chybu pro kouče Růžičku. Tým ale i podruhé spasil důležitými akcemi Chatman, který načal i druhý comeback. Domácí zvedli obranu, přebírali i rozehrávače pivoty a distanční palbou dlouhánů či rozehrávače Půlpána se i přes počínající odpor Šiřiny dostali na 81-82 čtyři minuty před koncem, navíc s bonusem vyfaulování opavských dlouhých Kvapila s Gniadkem, byť už osm minut do konce byl kouč Růžička bez timeoutů.

Brňané ale výhodu pod košem a na doskoku nedokázali v závěru plně kapitalizovat, ač je Bálint trojkou dostal i do vedení (84-82). Za Opavu totiž 11 body v řadě včetně velkých trojek kontroval Šiřina, který necelou půlminutu do konce posunul hosty na 90-93, když těsně předtím domácí pivot Krakovič po své téměř dokonalé sekvenci školácky ztratil v brejku na vyrovnání. Bálint ještě pět sekund do konce snížil šestkami na 92-93, když se druhý pokus nesnažil nahazovat na případný útočný doskok, ale po jedné šestce opavského Mokráně už přišlo vytlačení brněnského playmakera Půlpána do autu a tím i ke zhasnutí poslední naděje jeho týmu.

Vedle Šiřiny se Švandrlíkem trojkově dominující (26/10 - 31/16) a méně ztrácející (17-14) vítěze sytili výrazněji i Farský (12) a Mokráň (11). Za domácí (bez Djuricice), kteří měli převahu zpod koše (38-24), byli vidět Bálint (18), Chatman (15), Smith (12) a Puršl (10+8 doskoků).

Martin Vaněk (asistent Basket Brno):
„Těžko se bavit o tom, co nefungovalo. Dostali jsme 16 trojek, Opava měla vysokou úspěšnost, hrála dnes dobře. Myslím si, že to začalo od první čtvrtiny, kde jsme je nechali chytnout. Na konci klobouk dolů před Kubou Šiřinou, vzal to na sebe a rozhodl to tam. Je to 1-0, nic se neděje, soustředíme se na zítřejší zápas. Evidentně to bude vyrovnaný, takže se na to musíme soustředit.”

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): „Na konci jsme se trochu trápili, nevěděli jsme se dostat do volných pozic. Dostali jsme 94 bodů a pokud chceme být úspěšní, musíme na tom zapracovat. Opava má hru založenou na tom, že všichni můžou vystřelit za tři a my o tom víme. Bohužel hned na začátku jsme si nepohlídali střelce. Opava se chytla a potom už se to s námi vezlo. Tuhle sérii rozhodne doskok.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Dnes nám fungovaly hlavně trojky. Vždy když jsme byli v kritických momentech, trefili jsme trojku a tím jsme se uklidnili. Taková úspěšnost, to je krása a to nám velmi pomohlo. Myslím, že nám dost pomohlo i to, že jsme byli v předkole. Jsme pořád v zápasovém rytmu a to nám hlavně na začátku dost pomohlo.”

Radek Farský (křídlo BK Opava): „Dnes to splnilo všechny parametry, co se od play-off očekává. Bylo to tvrdé, jednou vedlo Brno, jednou my. Chceme Brno uběhat, máme rotaci 12 hráčů, chceme hrát rychle a to je to, co nás historicky zdobí. V posledních zápasech jsme najeli na tu správnou notu a pokračujeme v tom i v Brně.”

Autor: Redakce NBL