Ztráty větším faktorem než doskoky

Čeští basketbalisté mají za sebou třetí utkání ve třech dnech na mezinárodním turnaji U23 v Melille. Podruhé v řadě podlehli soupeři těsným rozdílem. Zatímco včera nestačili na Němce o dva body, dnes odcházeli z palubovky poraženi od výběru amerických univerzit o tři body.

Kdo by si myslel, že by aspoň při derniéře na turnaji svěřenci trenéra Diega Ocampa zvládli vstup do zápasu, ten by se mýlil. Američané rychle vedli 7:0, až pak se dostali Češi do hry. Po celou dobu první půle tahali čeští basketbalisté za kratší konec provazu. Neztráceli však mnoho, a tak je hodně musela mrzet závěrečná pasáž druhé čtvrtiny.

V ní dokázal soupeř rychle zaznamenat pět bodů a odskočit na poločasové osmibodové vedení. Nepovedený závěr první půle jako by poznamenal české basketbalisty i po změně stran. Po porci tří velice náročných zápasů působili pomalejším dojmem. Těžko se prosazovali 1 na 1 proti americké obraně a byli tak odkázáni na střelbu z delší vzdálenosti, která je nepodržela tolik jako včera.

Potřetí na turnaji Češi vyhráli statistiku doskoků. Tentokrát naprosto dominovali (54:27), což plynulo také z nižšího procenta střelby. I tak je 21 útočných doskoků na takové úrovni nevídaným počinem. Jen škoda, že snažení na doskoku srážel počet ztrát. Těch lvi napáchali celkem 19, což je o plných 12 více než soupeř.

I tak ale mohli Češi utkání otočit nebo alespoň dotáhnout do prodloužení. Dvojciferné manko velkou snahou v závěru dotáhli na rozdíl jediného bodu. Ježe Američané také zareagovali trojkou a Čechy nepodržely trestné hody. To neplatilo pro soupeře na druhé straně. I tak měli Češi dvě poslední střely na vyrovnání, jenže trojky Bálinta a Böhma byly pod tlakem času a obrany natolik krkolomné, že si cestu do koše nenašly.

Česko U23 – USA U23 79:82 (19:21 30:38 50:63)
Bálint 20, Böhm 14, Hanzlík 11, Vlk 10, Kheil 8, Kejval 6, Sýkora 4, Vrábel, Samoura a Křivánek po 2, Vyroubal a Rylich 0 – Richardson 22, Hunter 10, Brown 9
Fauly: 24 - 23

Diego Ocampo: „Dnes byl hlavní rozdíl v energii vložené do utkání. My jsme jí museli hodně dát do prvních dvou zápasů a ze třetího se můžeme poučit, jak se dá hrát, když energie není tolik, a hráči jsou unavení. Celkově to byl velmi dobrý zápas, protože jsme se naučili, jak hrát a dělat jiné věci, když nemůžeme tolik běhat a sbírat snadné body. Dá vám to zkušenosti do dalších zápasů.

V obraně jsme byli lepší ve druhé půli. Určitě musíme zlepšit to, jak využíváme fauly, protože příliš používáme ruce, kde bychom neměli, což se děje ve stresových situacích. Dnešní metr rozhodčích vyústil ve více než třicet trestných hodů soupeře. To, jak jsme používali fauly, dělalo na tomhle turnaji jeden z důležitých rozdílů. I v prvních dvou zápasech jsme příliš používali ruce a v tom se musíme přizpůsobit metru sudích. Sami jsme tolik šestek neměli, a když už jsme je získali, dost jsme jich minuli. Jsem si jistý, že hráči jsou si po tomhle turnaji vědomi důležitosti trestných hodů a poučí se z toho.

Celý turnaj byl pro nás úžasnou a velmi důležitou zkušeností. Byl tu určitý hráčský mix, vytvořila se dobrá chemie a dokázali jsme být konkurenceschopní i v těžkých situacích, kdy přicházela únava, a střely nepadaly, o což mi šlo. Ano, prohráli jsme dva zápasy těsně, ale důležité bylo se z toho poučit. Můžu říct, že mě překvapilo, jakou chemii si tento výběr dokázal vytvořit a také jakou měl disciplínu. Byl konkurenceschopný a velmi dobře pracoval v zápasech i v trénincích.”

Autor: CZ BASKETBALL