Ztrátami ztratili šanci na výhru

Pro české basketbalisty dnešním dnem začala zápasová příprava na předolympijskou kvalifikaci. Na úvod turnaje v Portugalsku jim soupeřem byl výběr Pobřeží slonoviny. Ten se chystá na mistrovství světa.

Pro nového trenéra českých lvů Diega Ocampa to byla premiéra na české lavičce, ale nejen on si zapsal první reprezentační zářez. Mezi hráči to byla hned trojice basketbalistů a to ještě Spencer Svejcar pro dnešek zůstal mimo zápasovou dvanáctku. V základní sestavě z nováčků nastoupil Matěj Svoboda.

Bylo vidět, že děčínský Válečník vstoupil na palubovku hodně motivovaný. Šesti body se podílel na českém vstupu 9:0. Také střídající Michal Kozák se rychle uvedl úspěšnou trojkou. No a během první pětiminutovky na hřiště nastoupil i třetí novic Ondřej Husták. Trenér Ocampo hodně točil se sestavou přesně tak, jak před turnajem deklaroval.

Na vývoji skóre si to vybralo svou daň. Africký celek se chytil v útoku a Češi se lehce hledali v ofenzivě. Ze chvilkového útlumu je pomohly dostat úspěšné trojky Hrubana a Bálinta, která přišla drze z rychlého protiútoku. Právě ve chvílích, kdy lvi hráli rychle dopředu, měli nad soupeřem jasně navrch.

To však bylo s postupujícím časem a řadou náročných tréninků v nohách čím dál těžší. Navíc se do českého postupného útoku vloudilo až příliš mnoho chyb. Po 19 minutách se tak soupeř poprvé dostal do vedení. Dík trestných hodům a trojce Svobody, jenž se tak stal prvním českým dvouciferným střelcem, nakonec lvi uhájili těsné poločasové vedení.

Vytažená obrana Pobřeží slonoviny k půlící čáře slavila úspěch. Čeští rozehrávači byli pod tlakem a aktivní práce rukama soupeře vedla k dalším a dalším ziskům. Nebylo divu, že v tu chvíli český výběr tahal za kratší konec. Česká ofenziva trávila dlouhé sekundy vysoko nad trojkovým obloukem. Ještě po trojce Kozáka to vypadalo, že by lvi mohli udržet kontakt, ale dvouciferný počet ztrát za třetí čtvrtinu je plán na návrat do vedení nenechal realizovat.

Češi si prožili čtvrtinu hrůzy. Po ní sice hru trochu vyrovnali, ale na obrat ve skóre už čas ani síly nezbývaly. Na lvech byla vidět únava z těžkého programu, který předcházel turnaji v Portugalsku. S postupujícím časem zápasu byli u míčů později než soupeř a nebo nedokázali čelit aktivní obraně na hranici faulu.

Poslední desetiminutovka byla z české strany přeci jen o něco lepší. V ofenzivě si lvi pomohli střelbou za tři body. Nakonec s účastníkem MS prohráli o 16 bodů. Zítra je večer čeká domácí výběr Portugalska.

Pobřeží slonoviny – Česko 97:81 (19:24 41:42 75:59)
Camara 20, Moulare 15, Kouadio 14, Bah 12 – Svoboda a Kyzlink po 12, Kříž 11, Böhm 9, Bálint a Kozák po 8, Hruban 7, Husták a Švec po 4, Sehnal, Půlpán a Puršl po 2
Fauly: 23 - 24

Diego Ocampo: „Zápas jsme začali dobře, přesně tak, jak jsme chtěli – hráli jsme fyzicky, dobře se rozhodovali a posílali míč. Jak minuty postupovaly, bylo vidět, že jsme unavení. Soupeř hrál hodně agresivní a běhavý basketbal a my jsme nebyli schopni na takový level zareagovat. To se stalo tři minuty před koncem druhé čtvrtiny. Do té doby jsme hráli dobře. Pozitivní zprávou tak je, že hráči chápou, co po nich chceme, umí to zahrát. Jen musíme vydržet déle než 17 minut.

Dneska jsme pak šli dolů, dolů a dolů, protože jsme unavení. Když jste unavení, neděláte pak dobrá rozhodnutí. To je jednoduché. Naše střelba z pole byla dobrá, trestné hody už tolik ne. Dělali jsme ztráty a chvílemi jsme ztráceli i na doskoku. Úkolem nás trenérů je nyní si vše projít a porozumět tomu, proč se to děje.

Není to jednoduché, hrajeme už zase zítra. Na tréninku teď musíme zapracovat na týmovém duchu. Když se začaly věci kazit, nebylo to ono. My teď ale nemůžeme být v nejlepší formě a hrát náš nejlepší basketbal. Vrchol pro nás začíná za 15 dnů. Musíme zapracovat na tom, abych byli více konkurenceschopní. Když se nedaří, musí tam být méně mluvení. Co bych ale ocenil, že jsme se nevzdali. Poslední čtvrtinu jsme uhráli zase remízu. Hráči mohli zbytek zápasu vzdát, ale neudělali to.“

Autor: CZ BASKETBALL