5.0
#12
4.0

Žabiny slaví ligový bronz

Prvního medailistu zná letošní ročník RENOMIA ŽBL. Držitelkami bronzu jsou Žabiny Brno, které dokázaly v sérii o třetí místo přehrát nejkratším možným způsobem KP Brno, v posledním zápase na domácí palubovce přehrály své soupeřky 73:67.

Ne úplně vydařený trenérský debut prožila bývalá reprezentantka a hráčka KP Brno Ilona Burgrová, která na třetí duel posílila realizační tým kouče Dušana Medveckého. Burgrová povzbuzovala z lavičky, při oddechových časech občas předala hráčkám svůj postřeh, ale na výhru to nebylo. Královopolankám také citelně chyběla Eva Kopecká, zraněná z minulého zápasu. Pro účastníka EuroCupu je čtvrté místo s velkou pravděpodobností zklamáním.

Od začátku bylo na hřišti vidět, že týmy už se mají navzájem „plné zuby“. Často docházelo k dohrávání soubojů, nechyběly gestikulace směrem k rozhodčím z obou stran a hráčky hodně diskutovaly i mezi sebou po některých zákrocích, které druhá strana viděla jinak. Daleko se nechodilo ani pro technické chyby.

Start zápasu vyšel lépe KP, které předvádělo velmi dobrou obranu a vedlo v první čtvrtině až o osm bodů. Mírný náskok držely hostující hráčky až prakticky do poločasu, kdy předvedly Žabiny minišňůru, která vyvrcholila vyrovnávací trojkou Michaely Vondráčkové.

Královopolankám se znovu nedařila střelba z dlouhé vzdálenosti, o kterou se ve velké části sezóny Brňanky opíraly. Žabiny naopak šikovně vytahovaly dlouhé hráčky KP dál od koše a dokázaly si lépe hlídat doskok. Domácí celek také o něco méně chyboval.

Všechny tyto faktory se sečetly ve druhé půli, která byla po slabším výkonu v úvodní dvacetiminutovce docela jasně v režii Žabin. Ty se lépe dokázaly vyrovnat s tvrdou hrou, ve třetí čtvrtině nedovolily KP skoro žádnou volnou střelu a vybudovaly si náskok, který vzrostl v poslední čtvrtině do dvouciferných čísel. O deset to bylo ještě tři minuty před koncem a vypadalo to na klidný závěr, než přišel závěrečný nápor ze strany KP a v poslední minutě byl rozdíl už jen čtyřbodový. Dál už to KP ale nešlo a Žabiny tak mohly začít slavit zisk druhého ligového bronzu v české historii.

Střeleckou hvězdou zápasu byla hostující Kanaďanka Emily Potter s 19 body a 10 doskoky, na jedenáct bodů se dostaly Kateřina Zohnová a Veronika Remenárová s 11 body, tato podpora ale nestačila. Žabiny spoléhaly na 18 bodů Beáty Adamcové, 16 bodů přidala Eliška Hamzová a na 13 se dostala Michaela Vacková.

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): "Je to nepopsatelné. Je to strašná odměna pro nás všechny, jak realizační tým, tak i pro hráčky. Po sezóně, která nebyla pro nikoho jednoduchá, obvžlášť pro nás ne, od samého začátku. Ale to, jak se s tím hráčky vypořádaly, konkrétněji teď to bylo vidět na této série, kdy jsme se mnohokrát dostávali z těžkých situací na hřišti. Každopádně ony ukázaly takovou mentální odolnost, takový zápal a takovou vůli, že je to opravdu nepopsatelný pocit. Já si mylsím, že jsme vyhráli naprosto zaslouženě a teď nám nezbývá nic jiného než slavit. Současně si myslím, že hlavními faktory našeho vítězství je energie, bojovnost (jak na hřišti, tak i ta mentální) a také koletnivní pojetí, které my máme celou sezónu. To znamená, že se do hry dokázaly dostat většinou všechny hráčky. Trio Hamzová, Vacková, Adamcová byly ty, které ve všech třech zápasech odehrály velmi slušně. Ale všechny ostatní hráčky udělaly obrovské kvantum práce a hlavně plnily do puntíku, co jsme si řekli a za to jim velké dík a odměnou je těch to třetí místo."

11 29 40 4 11 5 16 20 23 68 67

Velkou bitvu slibuje pro nedělní odpoledne program v ženské nejvyšší basketbalové lize RENOMIA ŽBL. KP Brno se bude ve třetím zápase série s městským rivalem ze Žabovřesk snažit odvrátit předávání bronzových medailí v nejkratším možném čase. Královopolanky odehrály dva slušné zápasy, dvakrát ale nezvládly koncovku a Žabiny tak stojí krok od dalšího velkého úspěchu. Hostujícím hráčkám má pomoci i velká posila, když se součástí týmu od třetího zápasu stává dlouholetá reprezentantka a opora KP Ilona Burgrová. Ta přichází mateřské dovolené, aby pomohla jako další členka realizačního týmu. "Basketbalové dění v Králově Poli i nadále sleduji a jsem s klubem po celou dobu od mojí kariérní rozlučky v kontaktu, takže jsem ihned po oslovení souhlasila a jsem připravená podat pomocnou ruku ," vysvětlila nečekaný přesun z mateřské dovolené na lavičku Burgrová. "Ilča bude doufejme nejenom pro nedělní zápas plnit funkci takového mentálního asistenta, měla by přinést potřebný impulz a vrátit vítěznou náladu do naší kabiny," dodává generální manažer KP Richard Foltýn.