USK Praha
14

USK Praha

Ničitel Sehnal opět konal!

Je to už skutečně seriózní otázka. Pro ty nejlepší ligové obrany. Kdo zastaví Ondřeje Sehnala?! Od okamžiku svého triumfu v Kooperativa NBL 1 on 1 Challenge se řítí jako utržený vagon ze strmého kopce, který už dávno přišel o všechny brzdy. V pěti posledních utkáních navršil rating nejméně 30 a pokaždé zapsal i dvojciferný počet asistencí, což je v současnosti evropského basketbalu věc jen zřídka vídaná. A k tomu ve čtyřech z těchto pěti utkání položil na společný stůl i více než dvacet bodů.

Při již čtvrté výhře USK v řadě (75-76) to na Hané byla už doslova one man show (jediní další dvojciferní střelci Mareš s Kolářem měli po 11 bodech). Při tak nízkém skore sesbírat 26 bodů s 10 asistencemi, 9 doskoky i 7 získanými fauly, to už je, jako hrát za několik dalších hráčů. Výhodou rozehrávače na hraně reprezentace je jeho nekonečný hrací čas (s Olomouckem 38 minut), přesto jeho dokola podnikané ataky koše musí stát spoustu sil a Olomoucko musí stále ještě strašit, kolikrát Sehnalovi dovolilo dojít až „do středu své kuchyně“.

Hanáci sice měli lepší start a po dvou trojkách vedli rychle až 10-0. Pak se ale rozehřál nový soví obr Rikič, měřící 219 centimetrů, a USK při zamrzlém útoku domácích, kteří za posledních 7 minut první čtvrtky dali jen 5 bodů, zanedlouho otočil. Pak se hrálo nějaký čas vyrovnaně, aby USK trojkami Koláře a Vyroubala odskočil v samém závěru poločasu na 36-44, když dominoval v procentu z pole (36-55) a bodech zpod koše (12-28).

Domácí se však po změně stran vzchopili a z 41-52 vyšplhali ještě ve třetí části až k obratu na 56-54. Když ale po dvou technických chybách pro hosty ve čtvrté čtvrtině byli vpředu 67-62, začal se jejich vítězný sen v posledních pěti minutách hroutit. Sovy nejdřív nastartoval k vyrovnání čtyřmi body Kolář, svou tradiční práci odváděl „buldozer“ Sehnal a Mareš přidal trojku už na 67-73. Olomoucko se ještě šestkami protáhlo na 75-76 a mělo dokonce útok na výhru, ale Pekárkova závěrečná trojka už tým, který se propadl na již téměř kritickou bilanci 1-5, nespasila.

Hanáci se v utkání opírali o Váňu (17), Pekárka (15, TH 13/11), Palyzu (14) a Bezbradicu (12). Ovládli sice bilanci šestek (31/27 – 21/10), jenže fatálně zaostali v bodech zpod koše (28-46), ve ztrátách a také měli jen 37procentní střelbu z pole. Poslední tři domácí utkání ztratili o tři, o jeden a znovu o jeden bod.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Hosté vyhráli zaslouženě, byli o kousek lepší. My jsme sice měli poslední střelu a šanci na obrat, to ale opět nevyšlo. USK byl šťastnější, ale tomu štěstí šel během utkání naproti. Nás to pochopitelně hodně mrzí, protože se nám doma ještě nepodařilo vyhrát, podruhé jsme navíc prohráli o jediný bod. Jediným pozitivem je, že jsme hráli mnohem bojovněji, než minule proti Ostravě.“

Dino Repeša (kouč USK Praha): „Zápasy proti Olomoucku jsou vždy hodně těžké, je jedno, jestli se hraje u něj, nebo v Praze. Opět se to ukázalo. Byl to náročný zápas, ve kterém jsme byli pětadvacet minut ve vedení. Rozhodovalo se ale až v poslední čtvrtině, kdy domácí vedli. Musím ocenit charakter našeho týmu, který se v samotném závěru dokázal vrátit do zápasu. Tahounem byl Ondřej Sehnal, nejlepší hráč zápasu.“

11 27 38 3 21 8 14 19 27 78 76

Absence Olomoucka: pivot Vašát (zranění kolena)

Jeden střelec nad 22 body, dva nejméně 13bodoví a čtyři další těsně pod 10 body, k tomu skoro 12 trojek na utkání. Ne, problém Hanáků není zatím přednostně v útoku, zvlášť při skvělém startu do sezony křídelníka Váni, byť 70 nastřílených bodů z Opavy a 74 z Ostravy není žádný šlágr. Solidní čtyřiaosmdesátibodový útok ovšem přebíjí 91 bodů inkasovaných v obraně, a to je číslo, které tým musí srazit níž, aby se jeho bilance mohla lepšit.

To USK je po už třech výhrách v řadě v mnohem lepší situaci, která je při aktuální sestavě týmu nemalým překvapením. Nejmladší celek ligy ztrácí (téměř) nejmíň míčů v lize (12) a při všeobecně průměrných číslech je jeho největší kouzlo v ohromném penzu energie vkládané do hry. Za lídrem Sehnalem, doručujícím po pěti zápasech nebývalý double double (za 16 bodů a 10 asistencí) je až senzačním druhým střelcem 19letý Samoura s 13 body na utkání. Tým však přišel o výkonného centra Macuru a jeho nástupce a krajana, 219 vysokého Roberta Rikiče, ostrý NBL-test teprve čeká. Dokážou i s ním Sovy dál replikovat své výkony?

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „V minulých sezonách jsme se přesvědčili o tom, že týmu USK nesmíte dát prostor, aby se dostal do tempa a tlaku. Pak je nepříjemný. Jeho mladí hráči jsou schopni držet vysoké tempo, a když se dostanou do pohody, jsou těžce k zastavení. Naši zkušení hráči si to musí pohlídat. Vysokoškoláci mají za sebou tři vítězné zápasy, budou v laufu. V naší situaci se ale na to nemůžeme ohlížet. Potřebujeme už opravdu nutně uspět.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Bude to velmi těžké utkání venku. Navíc bude specifické, protože podle vládních nařízení se bude hrát poprvé úplně bez diváků. Domácí budou pod tlakem tím, že ztratili poslední utkání v Ostravě, a my po sobotním volnu, chceme udržet rytmus a tempo z předchozího období. Cílem je zvítězit naším stylem hry.“