7.0
#55
6.0

Tuři odpadli až v závěru

Favorit byl kromě startu a konce zápasu novým tuřím týmem celou dobu důkladně prověřován a nehrálo se mu vůbec lehce, kvalita nymburských hráčů se ale nakonec projevila nejen nastřílenou stovkou, ale i 23bodovým rozdílem (84-107), který byl z domácích asi nejvíc nespravedlivý vůči nové podkošové posile Proletovi, jenž hrál fantastický zápas, a 23 body včetně tří trojek i spoustou černé práce na útočném doskoku hostům enormně škodil. Také jej ale tížily fauly a povinně musel střídat už 3:20 do konce za stavu 78-90.

Nymburk měl silnou první čtvrtinu (15-32) se 4 trojkami, 63procentní palbou z pole, drtivou převahou na doskoku, sedmi body z druhých šancí a 11 asistencemi při 12 zásazích z pole. A to až jako třetí rozehrávač naskočil historický top skórer prvodivizní univerzity Weber State a nový muž Polabanů Jerrick Harding.

Ve svém prvním soutěžním profi zápase kariéry byl viditelně nesvůj, dlouho nemohl sesměrovat do obruče žádnou střelu, školácky ztrácel a chytil se až v závěrečné fázi zápasu.

Jeho týmu vůbec nesedla střední část utkání, kde pro nespokojenost s výroky sudích inkasoval technické chyby, byl nedůsledný na obranném doskoku a od první čtvrtiny mu vyschl i trojkovod a zásobník efektivních útočných akcí, navíc tři jeho rozehrávači měli už do půle celkem 8 faulů.

Tuři (nastoupili bez nové posily Bujnocha) postupně odhodili ostych a brzy se svěřili do rukou Proletových, který řádil z trojek i pod košem, hecoval se s kotelníky v hledišti a hrál snový duel. Hlavně on a aktivní navrátilec po zranění Matěj Svoboda přitáhli Tury do půle zpět (40-47) a drželi je na dostřel i dál, čemuž napomohl i čtvrtý faul kapitána reprezentace Hrubana (do půle mu byla udělena velmi rychle technická za zřejmě stížnost na neodpískaný faul) už 15 minut před koncem. Jeho Nymburk ztrácel míče a úspěšné trojkové projektily dokázali Svoboda či euforický Proleta dorovnávat.

Od stavu 78-84 čtyři minuty do konce ale domácím začal docházet dech a zbylý čas prohráli 6-23, když s Hrubanem začal v dresu hostů úřadovat nový křídelník Prewitt.

Ten potvrdil svou skórerskou minulost a vedl Nymburk s 18 body, ex-Tur Kovář přidal 15 za pouhých 15 minut, Dalton 13 se 7 doskoky, Hruban 13, Šafarčík 12 s trojkami 5/4 a Kříž 12. Hostům patřily doskoky (39-50) a dvojky (37/19 – 47/27). U domácích se za Proletu zařadil ex-nymburský Svoboda (22+7 doskoků, trojky 11/4), Marko (12+7 asistencí) a ex-nymburský Slezák (11).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Zaprvé si myslím, že to byl skvělý souboj. Uvědomuji si, jakým způsobem Svitavy hrály v přípravě. Samozřejmě jim chyběl Bujnoch, ale my jsme stále nový tým a hledáme cesty, jak být nejlepší. Vím, že čas utíká a čeká nás Liga mistrů, ale neumíme čarovat. Musíme bojovat, očekává se to od nás. Je tam spousta chyb, ale je to naše práce, abychom je odstranili a zlepšili se. Byl to dobrý souboj s trenérem Pivodou.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „My jsme určitě čekali těžký zápas. V první čtvrtině jsme dobře bránili a soupeř dal jen 15 bodů. Bohužel ve druhé čtvrtině nám odešla obrana, nevím, co se stalo. Začali jsme to hodně brát na sebe, přestalo nám padat a soupeř to trestal. Ve druhém poločase se obrana o trochu zlepšila. Ale bylo to ze strany na stranu. Vždycky to bylo, že jsme přeběhli, dali koš a to samé soupeř. Až ve čtvrté čtvrtině jsme se konečně odpoutali, udělali několik dobrých obran za sebou a trefili nějaké střely. Nakonec to skončilo rozdílem, který je celkem velký, na to, jaký výkon Svitavy předvedly. Byl to dobrý zápas a chtěl bych poděkovat fanouškům, jak fandili a přišli podpořit oba týmy.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Těžko se mi to hodnotí. Po první čtvrtině to vypadlo, že dostaneme výprask o 50 bodů, ale naštěstí ve druhé a třetí jsme ukázali charakter a sílu, kterou máme, a byli jsme Nymburku vyrovnaným soupeřem. Bohužel poslední asi tři minuty nevím, jestli jsme odešli fyzicky, nebo mentálně. To se nemůže stávat, že ze zápasu, který je kolem osmi až dvanácti bodů, uděláme zápas o 23. Prohra je ale prohra a je jedno, jestli je to o bod, nebo o třicet. Hlavní rozdíl vidím v tom, že soupeř měl o jedenáct míčů více na doskoku a měl 17 z nich v útoku, což je obrovské číslo. My jsme ho v tomto chtěli zastavit, i když víme, že máme nižší sestavu, ale když nebudeme brát na záda a odstavovat hráče, tak budeme mít problém s každým soupeřem. Druhá věc je procento střelby. Jestli chceme být konkurenceschopní a hlavně s týmem, jako je Nymburk, tak nemůžeme odejít se střelbou za tři body 26 procent a za dva body 38 procent. Takhle prostě Nymburku nemůžeme konkurovat. Pozitivní věc je, že jsme ve druhé čtvrtině předváděli dobrý basketbal a vyhráli ji 25-15, což jsou jak v útoku, tak v obraně super čísla. A další věc, že poměr asistencí a ztrát je 26 ku 9. To je proti Nymburku taky velmi dobré číslo. Věřím, že máme na čem stavět. Uzdraví se nám Venca Bujnoch, budeme pokračovat v tvrdé práci na tréninku a bude to myslím lepší a lepší. A doufám, že v dalším zápase budeme Nymburku vyrovnanějším soupeřem.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Mě určitě mrzí, jak to dopadlo, protože si myslím, že konečný výsledek úplně neodpovídá tomu, co jsme dnes mohli vidět. Nastoupili jsme do zápasu trochu vyplašení a nehráli úplně to, co jsme chtěli. Nakonec jsme se dokázali vzchopit a ve druhé čtvrtině přišel úplně jiný tým z naší strany. Následujících zhruba 27 minut jsme byli soupeři konkurenceschopným týmem. Bohužel poslední tři minuty jsme úplně odešli a to se nám nesmí do budoucna stávat.“

17 33 50 3 24 6 8 22 25 134 107

Nymburk si veze k úvodnímu duelu sezony sérii už 86 ligových zápasů bez porážky, ovšem na startu jej nečeká na palubovce jednoho z medailových kandidátů nic lehkého, byť vážné ohrožení šňůry Polabanů se přímo nedá očekávat. Svitavy nicméně až na úvodní přípravný zápas s USK ukázaly, že i přes nečekaný odchod podkošového pilíře Puršla do Brna bude jejich většinově český kádr velmi silný.

Tým opustili až na Marka všichni cizinci a z rozličných důvodů i čtyři tuzemci - rozehrávač Kotásek a podkošové trio Puršl, Kovář, Jelínek. Opačným směrem klub nabíral rovnou po dvojicích – z Olomoucka tak dorazilo duo Goga (rozehrávač) – Marek Sehnal (křídlo), z Opavy Bujnoch (power forward) s Dragounem (křídlo) a z USK dvojice forwardů Proleta – Křivánek. Navíc se z NCAA vrátil rozehrávač Welsch, který už se tam neplánuje vracet, a po 10 a půl měsících naskočí do soutěžního zápasu i loňský top skórer celku Matěj Svoboda.

V nymburském týmu zůstal jediný cizinec z minulé sezony forward Dalton a v klubu už také není několik reprezentantů – Jaromír Bohačík, Martin Peterka a nakonec ani nedávný kapitán lvů Pavel Pumprla. Na soupisku přibyl z nosnějších Čechů jen power forward Kovář, vracející se z hostování ve Svitavách, a klub tak zejména vrchovatě naplnil pětičlennou kvótu cizinců, a to příchody Američanů Hardinga (rozehrávač), Prewitta (křídlo) a Bragga (power forward) a slovinského dirigenta Rupnika, kteří by měli zapadnout do enormně rychlé a energické hry týmu.

Marek Sehnal (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Po půl roce nás čeká ostrá bitva, na kterou se celý náš tým moc těší. Nymburk stejně jak náš tým vyměnil spoustu hráčů.

Přes tréninkové měsíce jsme budovali velmi nepříjemnou a agresivní týmovou hru jak v útoku, tak v obraně, a už se nemůžeme dočkat, až přijde pravý ligový zápas, ve kterém budeme moci vše ukázat. Žádáme fanoušky, aby nás přišli podpořit. Uděláme maximum, abychom Nymburk porazili.”

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Po velmi dlouhém čekání odehrajeme soutěžní utkání, a už se nemůžeme dočkat, až to vypukne. Věříme, že celá sezona bude probíhat podle plánu a budeme moct nastupovat před našimi skvělými fanoušky. Obměna kádru byla razantní, cíle se však nezměnily. Opět budeme chtít předvádět agresivní a líbivý basketbal, který povede k co největšímu počtu vítězství. Na zahájení sezony jsme si nemohli přát lepšího soupeře než Nymburk. I ten výrazně zamíchal sestavou a teprve v sobotu se dozvíme, jaká je jeho opravdová síla. Jedno je však jisté. Pokud chceme být úspěšní, musíme předvést téměř bezchybný výkon plný nasazení, agresivity a nebojácnosti. Vím, že doba je momentálně nelehká, přesto věřím, že nás fanoušci přijdou podpořit v co největším možném počtu.”

Petr Šafarčík (guard ERA Basketball Nymburk): „Všichni se těší opravdu hodně, protože pauza byla veliká. Už při návratu do přípravy bylo cítit, že natěšení je větší než obvykle. Teď jsme tvrdě dřeli a těšíme se, že to konečně začíná. Jen doufáme, že sezona proběhne tak, jak má, a nebudou zase potíže.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Je to pro nás první soutěžní zápas a navíc ve Svitavách, kde jsem působil. Snažím se být na všechny zápasy nahecovaný stejně, ale tady to bude ještě o úroveň výš, protože znám tamní kluky a fanoušky. Bude to velký boj a zajímavý zápas, na který se opravdu moc těším. Svitavy přivedly spoustu mladých českých hráčů. Jejich největší zbraní bude, že budou běhat rychle dopředu, podobně jako my, tak by to měl být běhavý basketbal. A také to budou hodně zakládat na dobré obraně a propracovaných signálech.“

Aleksander Sekulič (asistent ERA Basketball Nymburk): „Hned na úvod nás čeká nebezpečný soupeř a musíme být připraveni. My máme nový tým, tak je třeba si hned od začátku zvykat na to, jak chceme hrát. Svitavy mají jen dva cizince. Udělaly změny, mají mladší tým. V přípravě hrály celkem dobře, mají hodně zbraní v útoku i obraně, které nebudou váhat použít.“