39

10
10

Hvězdné představení Tonyho W.

Anthony Walton je letošním kolínským „monstr kaufem“. Nyní už pátý střelec ligy a její třetí nejužitečnější hráč byl po více než 33 minut neunavitelným motorem Medvědů v pandí kleci, kde už tentokrát Polabané zvládli i venkovní koncovku a urvali první výhru sezony. Tu nejtěsnější možnou (86-87). A americký rozehrávač se pod ni podepsal novým ratingovým rekordem sezony (44) - za 32 bodů (z pole 16/12 včetně neomylných trojek 6/6), 7 zisků, 6 asistencí a 6 doskoků!

Jeho tým se zdál být na dobré cestě hned po první čtvrtině, v níž se utrhl díky 6 trojkám na 19-31. SLUNETA, jejíhož rozehrávače Šotnara hned v úvodu posadily na lavičku 2 rychlé fauly, však doma není zvyklá zápasy snadno odevzdávat a při dočasné útočné marnosti a zároveň snadno proniknutelné obraně hostů se po poločase 44-46 začínalo prakticky znovu.

Když pak Kolínu přestala dočasně fungovat i úderná dvojka Walton – Pajovič, domácí se v posledních třech minutách třetí čtvrtky odrazili i díky nesportovnímu faulu kolínského Thompsona z 57-62 na 67-62 a zdáli se mít momentum zápasu na své straně. Jenže Medvědi podřadili v obraně i útoku a řadou zisků se prokutali na 67-71, hlavně díky dlouhým Machačovi s Pajovičem a tentokrát většinou bez Waltona.

A když byli hosté i v koncovce o pár bodů vpředu, vyžili už - vedle dalších tref Waltona – zejména z trestných hodů, jež s bilancí 6/6 sázel neomylně především Šafarčík. Udržel tak v posledních desítkách vteřin vždy 4bodový odstup a domácím nestačily ani trojky Houšky a Svecjcara.

Ústí (bez testovaného forwarda Boucarda), jež zápas odehrálo víceméně na 6 mužů (hosté na 7), pokračuje v kostrbatém startu sezony, když vždy doma po sprše od Pardubic padlo v tomto týdnu i s Gliwicemi v Alpe Adria Cupu a nyní také s Kolínem a z prvních 4 kol NBL má jedinou výhru z pražské Folimanky. Proti Medvědům se opíralo o Svejcara (20+6 asistencí, 6 doskoků, trojky 7/4), Stevanoviče (20), Houšku (18) a Pecku (14+9 doskoků). Kolín vedle Waltona táhli i Pajovič (16+7 doskoků, 6F+), Šafarčík (13+6F+), Machač (11) a Thompson (10). SLUNETĚ sice díky 9 trefám z druhé půle patřily trojky (12-9), ale body zpod koše (24-38) byly na straně Kolína.

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Pro nás velmi důležité vítězství. My jsme hráli tři dobrá utkání a v podstatě jsme (dvakrát) těsně prohráli (s Nymburkem pak výrazněji). Na tohle utkání jsme se dobře připravili, chtěli jsme hru Ústí hlavně vytlačit z vymezeného území. I když jsou to střelci, tak jsme věřili, že utkání utrhneme tím, že nebudeme dostávat body z vymezeného území a to se také podařilo - dostali jsme jich 24, což je dobré. Jinak statistiky jsou v podstatě vyrovnané, myslím, že dneska je to stejné, jako když jsme hráli v Ostravě - nevyhrálo lepší družstvo, ale šťastnější, protože koncovka se utrhla nakonec pro nás. My jsme byli lepší v první půlce, Ústí ve třetí čtvrtce. My jsme nakonec rádi, potřebovali jsme nějakou výhru do tabulky a dopadlo to tak, jak jsme chtěli.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme do zápasu vstoupili připraveni, věděli jsme, co Kolín hraje, a jak to chceme bránit. Nicméně basketbal je dneska o cloně na míč, a pokud ji nezastavíte, tak nemůžete vyhrát a je úplně jedno, jaké řešení u té clony na míč vyberete, když to hráči neprovedou, jak mají. My jsme na začátku dostali dost trojek, takže do druhé čtvrtky jsme vstoupili s tím, že jsme při clonách chtěli předskakovat a to se nám podařilo, byli jsme agresivnější, dotáhli jsme se a do šaten se šlo skoro za plichty. Třetí čtvrtina od nás super, ale stokrát jsem hráčům říkal, že když Kolínu teče do bot, tak je agresivnější ve cloně na míč, jak byl i v Opavě, a totéž se opakovalo tady. Kluci to viděli a věděli, že je to čeká, ale když ani rozehrávači si nejsou schopní s tím poradit... Říkal jsem jim: „Nedriblujte, pusťte balon z ruky, otevřete se pro míč.“ Prostě hrajte jednoduše, chytře, žádné hloupé ztráty, které jsou pro nás typické v těch posledních zápasech, že nám pak chodí soupeři dva na nula. Já jsem, slušně řečeno, hodně hodně naštvaný na nás a tohle se nemůže stávat, od nás to byl špatný výkon. Ano, možná statistiky nějakým způsobem jsou vyrovnané, ale víme, že Kolín byl 80 procent zápasu lepší a zaslouženě vyhrál. Samozřejmě výborný výkon podal Walton, protože - při vší úctě k jeho kvalitám - nevím, jestli se mu někdy podařilo mít trojky 6/6. A to byl rozhodující faktor.“

8 31 39 4 24 10 10 22 16 117 87

Absence Kolína: forwardi Bratčenkov a Vocetka (oba koleno)

Kolín nepotkal právě příznivý los, když hraje už potřetí venku s dvěma výjezdy na sever Moravy a mezitím měl doma Nymburk. Zatím už jen Medvědi a Sokoli zůstávají v lize bez výhry, což bude GEOSAN chtít zlomit na ústecké palubovce, kde SLUNETA ztratila už dvě utkání této sezony, v lize s Pardubicemi a v Alpe Adria Cupu tento týden s polksými Gliwicemi. I Pandy tak buodu napružené na výhru a čekat se dá vyrovnaný duel.

Medvědy vyjma zápasu s mistrem držel doskok, pokaždé málo ztrácel a nahoru jde se střelbou trojek, ale musí zvádnout utkání, kde se mu nabízejí šance uspět. SLUNETA je ve fázi dílčí přestavby kádru, zdá se, že s forvardem Stevanovičem se trefila a Kolínu ztíží každou minutu nedělní bitvy.

David Šteffel (pivot SLUNETA Ústí): „Kolín má podobně poskládaný tým jako my, zkušené české jádro doplněné o cizince, takže se dá očekávat vyrovnaná bitva, my ovšem hrajeme doma, což by měla být naše výhoda.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Poslední domácí zápas jsme si zkazili sami v závěru, byl to už druhý zápas v řadě, kdy jsme udělali spoustu zbytečných ztrát a na tom jsme pracovali a nesmíme to už opakovat. Hrajeme doma před svými fanoušky a chceme pro ně urvat také první domácí výhru v NBL.“

Antonín Pištěcký (koču SLUNETA Ústí): „Po hloupé domácí prohře s Gliwicemi musíme teď zabrat, je to na delší dobu poslední domácí zápas a další program jsou jenom venkovní utkání a tam se bude vyhrávat hodně těžko. Kolín zatím ještě nevyhrál a my chceme, aby to tak zůstalo. Důležité bude vyvarovat se hloupých ztrát.“

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín) : „Do Ústí jedeme zlomit nelichotivou sérii z loňského roku, kdy jsme všechna čtyři úvodní utkání prohráli velmi těsným rozdílem. Ústí výrazně posílilo kádr a má dobře poskládaný tým, proto můžeme očekávat další těžké utkání.“