#12
13.0

Zisky

Kouč Hradce: „Jdeme do toho!“

Královští sokoli přepsali dějiny a po čtvrtstoletí se vracejí do nejvyšší domácí soutěže! Za obrovských nervů, kdy se jejich náskok scvrkl během čtvrtého dějství z 16 bodů až na 82-81, jarní americká posila Charles Marquardt poslal svou dvojkou už necelé dvě minuty do konce základní hrací doby druhý duel baráže do prodloužení, do nějž se šlo za nezvyklého stavu 84-81, neboť hosté z Jindřichova Hradce si z prvního zápasu dovezli právě tříbodový náskok a hrálo se na celkové skore. Prodloužení neodvrátily ani tři střely na každé straně v závěru čtvrtiny, neboť všichni střelci minuli.

Dodatečných pět minut už ovšem žádné další drama nenabídlo, neboť tři trojky ústředního střeleckého dua domácích Ondřej Peterka – Marquardt rozhodly o jejich vítězství 102-91, jež znamenalo překlopení skore na stranu Královských sokolů a tím i vítězství v celé baráži. A to znamená, že sestava Kooperativa NBL dozná pro příští sezonu změny, když právě Hradec Králové nahradí jindřichohradecké Lions. Ti se s nejvyšší soutěží loučí po 6 sezonách.

„Potvrzuju, že do NBL chceme jít. Proto jsme ty poslední čtyři sezony se čtyřmi barážemi absolvovali. Nevím o ničem, co by teď našemu postupu bránilo. Pro nás už není cesty zpět,“ hlásil nedlouho po utkání kouč Královských sokolů Lubomír Peterka, který v tu chvíli seděl na prvním předligovém mítinku vedení klubu.

Jeho tým, který z hlediště podporovalo téměř dvě stě fanoušků, měl do druhého zápasu skvělý vstup, když po pěti trojkách vyhrál první dějství 29-16. Od stavu 37-22 se ale v posledních šest minutách první půle hosté začali vracet a po dvou čtvrtinách se při skore 45-37 duel zdramatizoval. V dresu Sokolů měl navíc tři fauly za pouhých 5 minut ve hře jeden z klíčových dlouhých Majerík.

Třetí čtvrtka už ale opět patřila domácím, taženým Marquardtem a už také Majeríkem. Za stavu 73-55 se ve 30. minutě zdálo být rozhodnuto, ale pak se do značné míry opakoval scénář Duelu 1 a Dlugoš se Zuzákem prakticky sami dokázali ve čtvrté části 21 body dotáhnout svůj tým na 82-81. Až pak zakročil top skórer Hradeckých Marquardt, který vysázel celkem 25 bodů včetně 4 trojek.

Ondřej Peterka přidal 21 bodů, jeho bratr Martin, který tým posílil z Nymburka jen na baráž, 18 bodů se 13 doskoky a 4 asistencemi a Jiříček 14 bodů s 8 doskoky. Za hosty nejvíc kontrovali Zuzák (21) a Stegbauer (16+8 doskoků), jen 13 bodů stihl letošní ligový top skórer Upchurch.

Sokoli tentokrát byli lepší z trojek (29/11 - 26/8) a o deset bodů i z šestek (35/25 - 22/15). Lions se jim vyrovnali na doskoku a zpod koše byli lepší 36-46. Z NBL sestupují po sezoně, kdy vyjma baráže vyhráli jen 4 z 38 zápasů.

"Ve čtvrté čtvrtině jsme propadli, nedali jsme pár střel a možná jsme se trochu zalekli vítězství. V prodloužení už nás ale podržel důležitými koši Ondra Peterka a Charlie Marquardt. Ondra dal dvě trojky, tím jsme se utrhli a bylo hotovo. Oba zápasy jsme celkově hráli dobře a po zásluze jsme postoupili," glosoval rozhodnou fázi druhého utkání kouč Peterka, který ovšem za snížení Lions na bod měl už obavy.

"Pořád jsem tým ale nabádal, aby hrál klidně, že nesmíme panikařit a naštěstí se to dostalo do toho prodloužení. Byly to samozřejmě nervy, v koncovce čtvrté čtvrtiny jsme se dopustili pár chyb, ale já klukům pořád věřil. Přece jen asi větší tlak zažívali hráči soupeře, kteří hráli o bytí a nebytí v NBL. V tom jsme my byli klidnější."

Kormidelník si po úspěšně zvládnuté baráži pochvaloval jarní posílení o střelecky disponovaného guarda Marquardta, který byl jedním z klíčových mužů Duelu 2. „Rozhodně nám pomohl. A hodně nám pomohlo i zapůjčení Martina Peterky z Nymburka, který byl takovým naším X-faktorem. Když jsme měli vyfaulovaného našeho základního pivota Majeríka, tak to Martin zvládl. Dal nenápadně 18 bodů a byl platný na doskoku i na přihrávkách. Dobrý zápas ale odehrál i Ondra Peterka a další. Soupeře jsme přehráli zaslouženě a byli jsme i hladovějším týmem. Přišlo mi, že cizinci v dresu Lions nebyli tak motivovaní jako naši kluci.“

Postup Hradce lze z pohledu Lubomíra Peterky označit bez nadsázky za rodinný, a proto i nad míru emotivní. Klub po čtvrtstoletí dotlačil zpět do NBL s ohromným příspěvkem obou svých synů Ondřeje a Martina.

„Právě proto je to pro mě obrovský zážitek. Je to asi naposledy, co jsme se takhle společně sešli v jednom týmu. Myslím, že si to užili i oba synové. Ondra před zápasem dokonce spal u nás doma. A byli jsme vlastně ve čtyřech, protože masérku a fyzioterapeutku nám dělala Ondrova manželka, která se jinak stará o Pardubice. Díky ní jsme měli maximální pěči. I po téhle stránce jsem si to tak moc užil, všechno to stálo za to a byly to obrovské emoce,“ přiznal kouč.

Podle něj postup Hradce bude nejspíš znamenat i návrat staršího syna Ondřeje, který poslední dva roky strávil v hradeckém dresu v první lize, do koloběhu NBL. „Doufám v to a doufám, že to bude v našem týmu. Momentálně je o něj totiž zájem i z jiných klubů.“

První zápas: 93-96

Může to být v neděli velký den pro královehradecký mužský basketbal. Může to ale být už počtvrté za sebou i okamžik velkého zklamání. Sokoli třetí rok v řadě odehráli dobrý part v prvním duelu baráže, ale právě ten první krok dosud nedokázali potvrdit ve druhém utkání doma.

Po duelu u Vajgaru, z nějž si dovezli tříbodové manko do celkového skore barážového dvojzápasu, musí hodně litovat toho, že nevytěžili mnohem víc ze 16bodového vedení na začátku druhé půle i ze své převahy na doskoku, pod košem a (zejména do půle) i v rychlých protiútocích. Domácím se totiž postupně rozehrál měsíc stojící lídr Upchurch, který trefoval i trojky, jež nejvíc udržely Lions při životě a návratu do ukání.

A právě na ně si musí dát Hradec doma velký pozor. Pokud z nich nebude dostávat příliš bodů a pohlídá si doskok, zpod koše by měl mít víc. Musí však ustát tlak situace a historické šance a jeho z NBL ošlehané opory musí předvést nadstandardní výkony. To se bude hodně týkat i bratrů Peterkových, kteří s trenérem a otcem Lubomírem útočí na postup do nejvyšší soutěže jako rodinný klan, byť Martin Peterka jako výpomoc pouze pro baráž.

Nad Jihočechy visí ještě těžší a ostřejší Damoklův meč, kvůli účasti v baráži už podruhé za poslední tři roky. To oni jsou těmi, kdo musí potvrdit příslušnost k elitě, a kdo musí ukázat kvalitu svých tahounů. Zvládnou-li zápas lépě oni, či domácí Královští sokoli, to se uvidí už v neděli od 16 hodin v královehradecké hale Třebeš (vysílá tvcom.cz).