7.0
#12
10.0

Sokoli propásli nadějný náskok

Po prvním barážovém duelu mohou litovat vítězové první ligy z Hradce Králové, že nevyužili své nejsilnější sekvence k vytěžení výhody pro nedělní domácí bitvu, která se odehraje v hale Třebeš od 16 hodin. Východočeši během tří a půl minuty na přelomu poločasů unikli z 37-40 až na 41-57, když je táhli Marquardt s Ondřejem Peterkou, jenže od stavu 49-63 pozvedl k činu svou pravačku lídr Jihočechů Upchurch, který nakonec 34 body včetně pěti trojek dovedl Lions k těsnému vítězství 96-93.

Hradec ovšem stejně jako před dvěma lety, kdy první utkání u Vajgaru senzačně vyhrál o sedm bodů, ukázal v úvodním zápase ostré drápy. Zejména díky výborné koncovce poločasu vyhrál druhou čtvrtinu 18-32 a v půli vedl 41-52. Domácím se vyrovnal v trojkách (5-5) a dominoval na doskoku (10-24) a zejména v brejcích (2-19).

Během třetí čtvrtiny ale domácí zvýšili důraz v obraně, zlepšili doskok i přechodovou fázi a celkem 25 body se v druhé půli připomněl top skórer NBL DeAndre Upchurch. Hosté sice ještě z 65-66 díky palbě bratrů Peterkových naposledy utekli na 67-79, poslední čtvrtina už ale díky čtyřem trojkovým zásahům patřila domácím (26-14).

Lídra bankéřů Upchurche (34+6 zisků, trojky 10/5, TH 11/9) účinně doplnili i Stegbauer (18, trojky 8/4) a Zuzák (15). Za hosty kontrovali Ondřej Peterka (27+8 doskoků), Jiříček (19+7 doskoků a 6 asistencí), Martin Peterka (18+10 doskoků) a Marquardt (16). Lions si nejvíc pomohli bilancí trojek (35/14 – 30/10) a přežili i manko na doskoku (31-46, v útoku 8-18), v bodech z druhých šancí (9-21) i v produkci zpod koše (32-42).

18 28 46 1 20 8 14 18 19 105 93

Podle informací z tábora Jihočechů už v plné sestavě se všemi zahraničními hráči, kteří nenastoupili v posledním utkání play-out NBL, vtrhnou Lions doma do pátečního prvního duelu baráže (18:00, vysílá tvcom.cz) o nejvyšší soutěž proti vítězi první ligy Hradci Králové. Ten před týdnem obhájil titul ve druhé nejvyšší soutěži po dvou finálových vítězstvích nad Jihlavou. Venku uspěl 74-92 (Kantůrek 19 – O-Peterka 20, Andres 17) a doma 105-85 (Majerík 24, Marquardt 22, Jiříček 15 – Kantůrek 30, Krajcigr 27).

Královští sokoli z Hradce Králové, jediný prvoligista dlouhodobě cílící na Kooperativa NBL, jdou do baráže už čtvrtou sezonu v řadě, když ve třech předchozích pokusech postupně neuspěli s Brnem, Lions a Prostějovem.

Rok od roku se ale snaží posilovat a letos by jejich barážová sestava měla mít zatím největší údernost. Ke stabilním oporám s nemalou zkušeností s NBL na čele s Jiříčkem, Majeríkem, Ondřejem Peterkou, Andresem či Špačkem v závěru sezony přidali amerického trojkového snajpra Marquardta a pro baráž i nymburské křídlo Koláře a reprezentačního power forwarda Martina Peterku. A to už je soupiska, která může poslednímu celku letošní NBL, jenž v ní uspěl jen ve čtyřech zápasech, pořádně zatopit. Hradec za celou sezonu první ligy padl jen ve třech zápasech.

Jeho průměrné skore bylo 92-70, sbíral přes 45 doskoků na utkání, ztrácel jen 12 míčů a trojkovou úspěšnost měl 34 procent. Oproti tomu Lions měli v NBL jen 31 doskoků a také 15 ztrát, trojky 36 procent a průměrné skore 79-93. I když v poslední fázi naznačovali dílčí zlepšování, absence několika cizinců v řadě posledních zápasů, kdy zejména ligový top skórer Upchurch nehrál už celý poslední měsíc, nedávala komplexní obrázek aktuální síly týmu.

Právě na produkci kvartetu Upchurch, Sinadinovič, Petrič a Rhymes v kombinaci s úderností české letky Šoula, Stegbauer, Zuzák, Fait a Bašta by Jihočeši chtěli vystavět postupovou mozaiku. Otázkou je, jak se tým dokáže vyrovnat s tlakem na pozici favorita série, jejíž druhý a poslední díl bude dopsán v neděli odpoledne na půdě Hradce Králové (16:00). Kdo bude mít lepší celkové skore, ten získá vstupenku pro příští ročník Kooperativa NBL.

Karel Forejt (trenér Basket Fio banka J. Hradec): „Čeká nás boj o všechno. Zápasy, ve kterých chceme dokázat, že do nejvyšší soutěže patříme. Důležité bude navázat na zlepšenou obranu z posledních utkání a nechat na palubovce úplně vše. Věříme i v tradiční podporu našich věrných fanoušků.“

Stanislav Zuzák (power forward Basket Fio banka J. Hradec): „Máme před sebou dvě utkání o udržení NBL v Jindřichově Hradci. Tým se tvrdě připravoval a stále se ještě připravuje. Věřím, že se ukáže rozdíl mezi NBL a první ligou. V té sice Hradec Králové dominoval, ale v semifinále play-off se dost „zapotil“. Postoupil do finále přes tým Písku až po třech vyrovnaných zápasech s výsledkem 2-1. Doufám, že nedopustíme situaci z naší minulé baráže, kdy jsme první utkání s Hradcem doma prohráli a museli vše napravovat až ve druhém zápase na půdě soupeře. Věříme, že nás fanoušci přijdou na tato dvě veledůležitá utkání podpořit. Těšíme se na ně v pátek v Jindřichově Hradci a také případně v neděli v Hradci Králové, kam bude pro fanoušky vypraven autobus.“

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli Hradec Králové): „První cíl letošní sezony jsme splnili. Obhájili jsme první místo v první lize a podruhé za sebou se můžeme radovat z „malého“ titulu. Pro nás ale sezona nekončí, všichni vědí a netajili jsme se s tím od počátku sezony, že pro nás je vrcholem baráž o NBL. Nadcházející víkend rozhodne, zda sezona bude úspěšná podle našich představ. Samozřejmě bych chtěl poděkovat všem našim borcům za obhajobu prvního místa v první lize, kterou jsme prošli s pouhými třemi prohranými zápasy a to je velmi dobrý počin.“