Basket Brno

#33
7.0

Brno obracelo druhou půlí

25 bodů čerstvé posily na rozehře Raduloviče, který trefil 5 ze 7 trojek, a 20 bodů Leliče (trojky 8/4) i Barryho (trojky 8/3), tedy dalších dvou později v sezoně pořízených hráčů, rozhodlo domácí duel Brna s Lions (90-81). Nic na tom nezměnil ani další velký výkon guarda Jihočechů Upchurche (34, trojky 11/6, 40 minut) a 17 bodů playmakera Sinadinoviče (17). Brňanům patřily útočné doskoky (17-8), i body z druhých šancí (20-7), měli o 14 střel z pole víc a jejich lavička přestřílela tu soupeřovu 27-5.

Domácí vystřelili do zápasu trhákem 12-2 díky 8 bodům Barryho (11 za 1. čtvrtinu), ale Upchurch ještě před první přestávkou otočil. Zejména díky jeho potenci pak v sedmi hrající Lions vedli až o deset a půli vyhráli 40-45. Z přetahované ve třetí čtvrtině vyšli o tři body lépe domácí, kteří díky zahraničním akvizicím vysunuli vedení 6 minut do konce až na 79-68. A to také rozhodlo o vítězi.

Za Brno, jež uspělo po 5 porážkách v řadě, dal své první 4 body nový bahamský forward Kentwan Smith.

Rudolf Jugo (trenér Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Musíme přemýšlet nad budoucností. Momentálně máme jedno vítezství, po dvou relativně dobrých utkáních, kde jsme k výhrám neměli daleko. V jistém okamžiku jsme ale ztratili koncentraci a kompletně ztratili zodpovědnost za hru. A soupeř, který má dobrý přechod do útoku a dobrou obranu, toho okamžitě využil a bez problémů utkání otočil. Musíme se snažit udržet kontrolu i dále, když ji máme po zhruba 30 minut utkání, a nedovolit týmům, aby se dostaly zpět do zápasu. Ohledně toho, co se stalo na hřišti, mé technické a dalších věcí… takové je utkání. Rozhodčí mají své názory. V posledních dvou zápasech jsme však hráli 65 až 70 minut zónovou obranu a měli dvakrát víc faulů než soupeř. A to je něco, o čem si musím promluvit se svými hráči.“

Dejan Jakara (trenér mmcité+ Brno): „Jindřichův Hradec hraje pod vedením relativně nového trenéra mnohem lépe. Jde to vidět v systémech, jde to vidět v obraně, hrají mnohem lépe než předtím. Věděli jsme, že to bude velmi těžký zápas. Zejména proto, že máme v podstatě nový tým. Máme dva nové hráče. Pumprla se zranil, tak jsme přivedli Raduloviče, Mays řeší problémy doma v USA, takže jsme museli přivést dalšího hráče, protože víme, že jsme měli celou sezonu problémy se zraněními. Teď už přímo k zápasu. Bylo to o nervy, v první polovině dali hosté téměř všechno. Upchurch proměňoval těžké střely, střely s faulem, ale věděli jsme, nebo jsme alespoň doufali, že v druhé polovině se to změní. Ve druhé polovině utkání většinou tým promění méně takových střel. Taky jsme dali několik otevřených střel, což byl rozdíl mezi dnešním utkáním a utkáním v Ostravě, kde jsme téměř vše minuli.”

DeAndre Upchurch (křídlo Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Jeli jsme sem s vědomím, že to bude těžký zápas, Brno hraje doma poměrně dobře. Ale chtěli jsme přijet, dát do toho všechno a dobře bránit. Mám pocit, že tohle všechno se nám dařilo prvních 25 až 30 minut. Potom nám to v poslední čtvrtině trochu proklouzlo mezi prsty. Byl to těžký zápas a myslím, že jsme hráli lépe než naposledy. Výsledek je ale takový, že brněnští hráči vyhráli.“

Djordje Lelič (křídlo mmcité+ Brno): „Nezačali jsme nejlépe. Byli jsme nervózní, zejména potom, co hosté proměnili několik těžkých střel, hlavně Upchurch. Ale celý zápas jsme v sobě měli energii a to nás drželo. Ve druhé polovině jsme díky této energii otočili zápas a vyhráli. Bylo to mnohem jednodušší, když jsme proměnili otevřené střely. V Ostravě jsme je neproměnili a to nás stálo vítězství.“

8 24 32 2 11 5 14 17 19 77 81

Absence Brna: křídlo Radek Pumprla (zranění kolena)

Absence Lions: guard Šoula (rekonvalescence po těžkém zranění kotníku), rozehrávač Fical (zranění kolena), centr Vojtěch Novák (zranění kotníku)

Brno zapracovává nové hráče a s Lions už musí zabrat, aby si vylepšilo situaci a zastavilo příval porážek. Lions venku nejsou tak výbojní a i přes zlepšení v posledním období budou mít proti Brnu těžkou práci.

Jan Tomanec (power forward mmcité+ Brno): „Nečeká nás vůbec jednoduchý zápas a rozhodně se nesmíme uchlácholit faktem, že Lions mají pouze jednu výhru. Po změnách v kádru i na lavičce Jindřichova Hradce přijdou i výhry. My se připravíme a uděláme všechno proto, aby jim další výhra nepřišla v sobotu. Potřebujeme zvítězit, abychom stále mohli pomýšlet na play-off. Věřím, že s pomocí domácího prostředí a hlavně našich fanoušků po boji zvítězíme. Jindřichův Hradec je s novým trenérem mnohem lepší. Také přišel nový hráč a hra Lions povýšila. Překvapili Svitavy a proti Děčínu prohráli jen těsně. Po zranění Pumprly hrajeme, jako bychom byli v šoku, a s příchodem nových hráčů se budeme muset adaptovat velice rychle.“

Jan Šebek (mluvčí Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Poslední prohra s USK nás samozřejmě moc bolí. Měli jsme velká očekávání. Liga však jede dál a my musíme pracovat zápas od zápasu. Jednoznačně víme, kde jsou naše největší mezery. Musíme se zvládnout koncentrovat po celých 40 minut zápasu a pokusit se eliminovat naše „hluchá místa“, díky kterým obvykle dokážeme celý zápas ztratit. Jdeme do zápasu s Brnem s jediným cílem. Jedeme si pro dva body.“