5.0

#21
5.0

Není malých rolí!

Mladý pardubický křídelník Josef Potoček dosud v play-off neměl velkou roli. A vlastně se to po něm ani nežádá. Přesto se v jeden okamžik druhého semifinále katapultoval do světel ramp nebývalým způsobem, byť šlo o velkou shodu okolností. Na obranném doskoku se minutu před koncem poločasu přetlačoval s děčínským rozehrávačem Vyoralem. Rukama mu pomohl k zemi, a když se lídr hostů pokoušel zpod jeho nohou vstát, trochu se ještě vzájemně postrčili. V ten moment řekl dost sudí Dolinek a odpískal oběma faul.

Vyoral se však hodně podivil, proč i jemu, oběma rukama si ukázala na spánky a to se mu zřejmě stalo osudným – arbitr ukázal technickou chybu a playmaker Válečníků tak v mžiku inkasoval třetí a čtvrtou osobní chybu. Kouč Budínský, který u něj na lavičce strávil v hovoru nemalou část první půle, jej vzápětí důrazně usadil na židli a zle mu za oslabení týmu vyčinil. Hosté, kteří za prvních 8 a půl minuty druhé čtvrtiny dali jen 5 bodů, se tu sotva dostali z „počítání v provazech“ (za stavu 34-23) a už tu byla pohroma číslo 2. A ta už měla osudovou podobu.

Vyoral pak nemohl začínat druhou půli, ke konci třetí čtvrtiny jen na tři minuty dal odfouknout druhému rozehrávači Šiškovi, který se snažil maximálně aktivní hrou kolegu nahradit, a 9 minut do konce se na hřiště vrátil. 5:40 do závěru však přišla jeho konečná chvíle ve hře – domácím docházel limit na útok a Autrey se dostal už jen k zoufalému odhodu z velké dálky. Najednou se však ozval hvizd a přišel pátý Vyoralův faul. Ač se jeho parťáci i dál hodně snažili, po třech Autreyho šestkách na 63-54 už neměli sílu a mušku při svých střelách na ještě jeden obrat.

Beksa tak po velké šichtě a vydřené výhře 72-63 srovnala na kýžených 1-1 v sérii o své první české ligové finále. Jejím lídrem byl v kulise 1311 diváků Autrey s 21 body, 8 doskoky a 5 asistencemi, Děčín opět táhl Pavel Houška (16 bodů, s +11 za 27 minut jediný z hostů v plusu) a s ním při tichosti dalších opor držel basu Šiška (13+6 asistencí). Válečníci měli tentokrát v zápise jen 11 útočných doskoků a také více ztráceli (14-18). Beksa byla lepší v počtu daných šestek (16-12), ač jich 10 zahodila, a o jednu trefu i z trojek (8-7).

Pardubice zápas začaly hodně nervózně, což ukázala nejen zahozená zakončení zpod koše, ale především smršť ztrát v úvodu první čtrvtky i 2 fauly Burnetta už po 3 minutách. Ten ani pak nehrál dobrý zápas, trápil se při zakončeních zpod koše i z šestek a byl jsen stínem onoho průbojného tanku z dlouhodobé části.

Hosté v úvodu vše hrnuli dolů a navzdory zlepšení Beksy na doskoku si stále uměli najít pozice pro lov odražených míčů v útoku a naopak Beksu, které byla na doskoku v zápase odpískána řada faulů, vytvořením několikačlenné semknuté zdi k útočným doskokům ani ve druhém zápase snadno nepouštěli.

Beksa, která se i k prvním střelám jen ztěžka probíjela až pod koš, se tak chytila až třemi trojkami a poté parádním alley-oopem na Švrdlíka, který mocně rozbouřil hlediště. Šéf domácí lavičky Sanders po nůši ztrát z prvního utkání tentokrát hráče nemilosrdně střídal hned po první hloupé chybě a Beksa zápas nakonec ukočírovala na 14 ztrát.

Děčínská hra se pak dostávala do problémů po vystřídání Vyorala a týmu přibývaly ztráty, aby se tým dočasně (i díky lepšícímu se guardovi Ježkovi) stabilizoval, byť už v úvodu druhé čtvrtny přišel druhý faul Pavla Houšky (do půle 10 bodů). Totéž potkalo i Vyorala, který po inkasovaném bloku od Burnetta přehnal své úsilí při nahánění Půlpána, který mu vzápětí vyhmátl přihrávku, a posadil jej tak znovu na lavičku.

Ve druhé čtvrtině se děčínská ofenziva postupně zasekla docela, ale Beksa po úniku na 34-23 nedopravovala míče do těch správných střeleckých rukou a Děčín ještě do půle i přes Vyoralův 4. faul (a 11 ztrát týmu za prvnách 20 minut) stáhl na 34-28.

Úvod třetí části si vzal na starosti děčínský playmaker Šiška, který dostal hosty do vedení 38-42 (z 36-28), i za přispění ojedinělé trojky Palyzy. V nouzi nejvyšší však Beksa našla nečekaného spasitele – dosud v play-off neviditelného rozehrávače Půlpána, který třemi velkými trojkami během tří minut změnil v závěru třetí čtvrtiny momentum utkání. Na kontě tu měl už všech svých 12 bodů (druhý střelec týmu), za svých 20 minut stihl i 4 asistence bez jediné ztráty, s +19 byl nejlepší z týmu a zvlášť jeho třetí trojka v časové nouzi, z divokého pohybu i velké dálky si zaslouží čestné místo v klubové kronice.

Beksa si od té doby držela mírný náskok, až přišlo vyfaulování Vyorala a po něm už viditelně rozhození hosté nenašli psychické síly na další odpor. V zápase se soupeři vyrovnali v bodech zpod koše (28-28), tentokrát měli jen mírně lepší útočný doskok (9-11) i body z druhých šancí (7-11), naopak o něco zaostali v produkci z brejků (20-14) a laviček (33-26).

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Jestli mám hodnotit náš výkon, jsem spokojen. Pro nás to bylo další dobré utkání, které bylo plné neuvěřitelných zvratů, neuvěřitelných situací a zajímavých soubojů. Série se vždy odvíjí od toho, co každý jednotlivý hráč dokáže přinést svému týmu. My jsme dneska měli velké potíže tím, že v 1. poločase měl náš rozehrávač Tomáš Vyoral 4 osobní chyby, takže jsme ho museli logicky stáhnout ze hry, ale ostatní hráli dál s hlavou nahoře. Ondra Šiška bojoval a hra vypadala pěkně. Pardubice hrály dobře, troufám si říct, že my taky. Bylo to pořád otevřené, ale v klíčovch pasážích, kdy jsme na tom byli líp, jsme ztratili balon, nebo jsme přihráli (soupeři) do rychlého protiútoku, někomu o nohy nebo jsme měli jiné ztráty. A Pardubice třeba díky Viktorovi Půlpánovi, který trefil tři trojky, nebo Kamilovi Švrdlíkovi, který trefil dva „háky“, neustále vedly. Ale to je play-off a je bomba se na to dívat. Já jsem spokojen, hráli jsme až do konce o výhru číslo 2. Máme znovu přes 40 doskoků, ale byli jsme horší o těch pár bodů a v závěru si to Pardubic už pohlídaly. Teď se série přesouvá k nám, takže se musíme připravit na další zápasy.“

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Bylo to podobné utkání jako včera. Bylo to zase o bojovnosti. Co se nám tolik nedařilo, to byl náš obranný doskok. Pardubice měly mnohem víc útočných doskoků, z čehož dokázaly těžit. Mně se zápas líbil, bohužel dnes bylo štěstí na straně Pardubic.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Co se nám podařilo vylepšit, to byl box-out a obranný doskok. To byl jeden z klíčových faktorů. Zápas se vyvíjel jako na houpčce, jednou jsme byli nahoře my a jednou Děčín. Bojovalo se, bylo tam mnoho osobních soubojů. Důležité bylo, že jsme z těch soubojů neuhnuli. Na konci 3. čtvrtiny jsme překlopili skore na svou stranu a díky zkušenosti z průběhu sezony se nám to podařilo udržet. Teď se musíme dobře připravit na sobotní a nedělní zápas.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Dnešní zápas byl lepší než včerejší, samozřejmě to není to, co bychom sami od sebe čekali, ale jestli naše výkony budou mít vzestupnou tendenci, tak budeme jedině rádi. Další dva zápasy ale musíme hrát daleko líp, abychom byli úspěšní.“

Zápas 1: 67-69

Absence Pardubic: guard Příhonský (dlouhodobé zranění) a možná opět forward Škranc (zranění).

Absence Děčína: zřejmě opět guard Kroutil a power forward Krakovič.

Beksa byla na úvod série i na domácím kurtu zaskočena obrovským nasazením Válečníků na útočném doskoku, kteří zejména díky tomu – byť v závěru i se štěstím – uchvátili nečekanou první výhru. Severočeši půjdou se stejnou vervou pod koš soupeře jistě i podruhé, ale domácí už tentokrát budou lépe připraveni. Navíc sami musí přidat na vlastním útočném doskoku, kde byli v úterý často v poddimenzovaném množství.

Zlepšit budou muset i útok, který byl místy hodně statický a byl odbavován i skrze velké množství střel z dálky. Děčín si zdvojováním až ztrojováním dával velký pozor na top skórera NBL Burnetta, který se s touto pozorností do poločasu nedokázal vyrovnat, a zaktivizoval se až po změně stran (celkem z pole 15/5). Navíc v obraně jeho útlejší a menší tělesnou schránku dvoumetroví forwardi ARMEXu Palyza a zejména Pomikálek zaměstnávali účinnou hrou zády, na což bude muset Beksa najít recept.

Právě Pomikálek byl stěžejní postavou vítězů. S 22 body Vyorala ještě domácí nějak počítat mohli, ale se 17 body reprezentačního křídla už méně. Jeho aktivita z oblouku i zpod koše byla nadstandardem u jinak v sezoně 10bodového střelce, který je mimo jiné i nejlepším doskakovačem týmu.

Z pohledu Pardubic bude důležité i omezení počtu ztrát, 17 (z toho Burnett 5) z úvodního utkání bylo při takto nízkém skore příliš.

Druhý duel vysílá live web ČT.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Ve druhém utkání musíme být odolnější v osobních soubojích ve hře 1 na 1 a hlavně si pohlídat soupeřův útočný doskok. Věřím, že zlepšíme i náš útočný výkon. Potřebujeme si vytvářet dobré střelecké pozice a ty se sebevědomím proměňovat. Prohráváme 0-1, ale rozhodně nevěšíme hlavy! Série pokračuje, očekávalo se, že bude dlouhá.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „První zápas byl z naší strany velice pěkným vstupem do série a rádi bychom na něj navázali. Doufám, že se dobře vyspíme a nastoupíme do utkání číslo dvě se stejnou vítěznou mentalitou jako do úvodního střetnutí. Porazit Pardubice čtyřikrát po sobě je však velmi těžký úkol, a tak musíme hrát ještě lépe. Domácí jsou velmi kvalitní a zkušený tým, jistě udělají nějaké taktické změny, na které musíme být připraveni. Co určitě nebudou chtít Pardubičtí znovu dovolit, je našich dvacet útočných doskoků.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice, Aerobic centra Pardubice, Cheeky cheerek z Hradce Králové, TJ Sokola Chrudim a organizace Kroužky východní Čechy, v divácké soutěži se bude hrát o vstupenky do Aquacentra Pardubice, tričko Žij (s) Beksou, medovník od kavárny Nano café, po celé play-off navíc probíhá speciální soutěž o podepsaný originální dres hráče dle vlastního výběru, k dispozici je dětský koutek vedle McDonald’s rodinné tribuny.