17.0

#25
25.0

Tuři mistrovi vzdorovali poločas

Basketbalisté Svitav, kterým stále chyběl point guard Bannister, vstoupili do utkání s Nymburkem nepovedeně a po šesti minutách měli na kontě pouhé dva body. Domácí už vedli dvouciferným rozdílem a vše vypadalo na debakl od samého úvodu, ale půl minuty před koncem první čtvrtiny už hostující Teplý snižoval na rozdíl šesti bodů.

Ve druhé desetiminutovce hosté ještě přidali na obrátkách, zlepšili střelbu a v polovině druhého období Andres trojkou posílal Tury do vedení 21-23. Domácí poté zabrali a převzali vedení zpět, ale technická chyba domácího Allena dovolila Svitavám snížit na poločasový rozdíl tří bodů.

Utkání se lámalo v polovině třetí desetiminutovky (od stavu 45-45). Hosté začali kupit chybu za chybou, a domácí to brutálně trestali. Svitavy se dopustily hned šesti ztrát, Nymburk se navíc chytil z dlouhé vzdálenosti a rázem bylo po zápase. Třetí období ovládli domácí poměrem 31-17 a rozhodli.

Více než dvacetibodový rozdíl se pak hostům zlepšenou střelbou podařilo stáhnout na deset bodů, ale zápas pro domácí v ohrožení nebyl. Nymburští v poklidu dokráčeli k devatenácté výhře sezony (81-69). K té nejvíce pomohl dvacetibodový Allen, šestnáct bodů přihodil Hruban. Univerzální výkon předvedl nestárnoucí Welsch, který k osmi bodům přidal osm doskoků a pět získaných míčů. Tuři předvedli velmi dobrý výkon a ve většině statistik se soupeři vyrovnali, ale srazilo je 23 ztracených míčů, z toho pět zapsal Roseboro a čtyři Andres. Nejlepším střelcem poražených byl Pavel Slezák se 17 body.

7 32 39 6 12 4 23 14 18 67 69

Jasného favorita bude mít úvodní zápas dvacátého kola. Do Nymburka zajíždí desátý tým tabulky ze Svitav a může jen překvapit. Domácí v týdnu zdolali překvapivě v Lize mistrů favorizovaný tým AS Monaco a jsou ve velké herní pohodě. Bylo by velmi překvapivé, pokud by zápas byl ve druhém poločase vyrovnaný. Hosté v minulém kole propadli zejména v první půli doma s Opavou, když jim chyběl hlavní rozehrávač Bannister. O osudu point guarda Marka, jímž se Tuři chtějí posílit, nyní rozhoduje arbitráž a ani s Nymburkem ještě nenastoupí.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): "Svitavy v poslední době změnily soupisku a tým se od minulého zápasu posílil nejen na postech hráčských, ale také na pozici trenéra. Tým trenéra Růžičky je dobře vybalancovaný a po všech změnách v něm daleko důležitější roli budou hrát čeští hráči. Každý tým, včetně Svitav, je nebezpečný, proto je třeba i k zápasu s týmem, který je aktuálně na desátém místě, přistoupit s plnou odpovědností a koncentrací. Nemůžeme se spoléhat na to, že tým Svitav ještě nikdy Nymburk neporazil. Pavel Slezák je chytrý hráč, tomu nebude dlouho trvat se zapracovat do kádru Svitav. Myslím, že nebude potřebovat ani měsíc."

Martin Peterka (power forward ČEZ Basketball Nymburk): "Bude to pikantní souboj, protože trenérem Turů je (bývalý nymburský asistent) Lubomír Růžička. Svitavy jdou s příchodem nového trenéra i nových hráčů nahoru. I když odešli někteří cizinci, kvalita je díky těm, kteří přišli, vyšší. Souhlasím s trenérem, že to nebude jednoduchý zápas, jako žádný v lize. Svitavy mají na soupisce hráče, kteří když se chytí mohou nastřílet spoustu bodů. Proto musíme začít od obrany, pohlídat si obranný doskok a hrát rychle dopředu. Pokud všechny tyto věci splníme, pak bychom měli kontrolovat celý zápas. Z prvního zápasu si pamatuji Vučicu, atletické křídlo, který nám docela dost škodil. Pod košem hrál dobře Mickelson. Předpokládám, ale že klíčovou roli budou hrát Jiří Jelínek a Pavel Slezák, kteří přišli až po našem prvním vzájemném zápase. Stačí se podívat na Pavla Slezáka, který hrál první zápas a už na jeho kontě bylo 8 bodů, 8 asistencí a 6 doskoků."

Tomáš Teplý (křídlo DESTONE Tuři Svitavy): „V Nymburce chceme odehrát co nejlepší výsledek a připravit se na další venkovní zápas. Uvidíme, jestli se už k nám připojí Roman Marko. Pořád se musíme nějakým způsobem sehrávat. Budeme mít proti sobě nejkvalitnějšího českého soupeře, takže se ho budeme snažit trošku potrápit.“

Martin Bašta (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás nejtěžší možný soupeř, takže nemáme co ztratit. Musíme předvést maximálně koncentrovaný výkon po celých 40 minut. Všichni hráči, kteří nastoupí, musí podat výkon nad hranici svých možností. Pokud se nám to povede, tak uvidíme po zápase, na jaký výsledek nám to bude stačit.“