4.0

#55
9.0

Loupili v trojkovém sedle

Faktor Ware nepřestává fungovat. Nový rozehrávač Brňanů ve Svitavách odehrál 38 minut, a i když tentokrát bodově neexplodoval a dokonce zapsal 9 ztrát z 22 týmu, 16 body a 9 doskoky položil na týmový stůl důležitý výkon. Tentokrát ale při dobytí svitavské palubovky 76-80 zdaleka nebyl sám – centr Simpson přihodil 15 bodů s 11 doskoky i 4 asistencemi, power forward Tomanec 21 bodů včetně 4 trojek a kapitán Křemen vše podtrhl svým tradičně všeplatným výkonem s 9 body, 8 asistencemi a 6 doskoky. Mmcité 4. výhrou v sezoně dorovnalo Ostravu a také Svitavy, přičemž už má i lepší bilanci než Východočeši.

Turům doma nepomohlo menší číslo v kolonce ztrát (15), převaha z šestek (18-7), ani efektivní dvojky (34/20). Hosté tohle všechno přetlačili lepšími trojkami (27/6 – 24/11) a také vyhraným doskokem.

První trhák utkání patřil domácím, kteří se díky ztrátám soupeře dostali po 8 bodech Mickelsona do vedení 22-12. Ware ale v úvodu druhého dějství 7 body v řadě zahájil cestu k dorovnání skore, což jeho tým dokázal i zásluhou 5 trojek v této čtvrtině.

Úvod druhé půle si za hosty vzal do správy Tomanec, který vynesl tým k vedení 39-47 a ve třetí čtvrtině stihl 10 bodů. Náskok kolem 8 bodů tu Brno drželo i díky nánosu ztrát Bannistera, který zůstal ve stínu svých obvyklých výkonů, když na 7 asistencí zapsal i 7 ztrát.

Ware se Simpsonem si pak vzali na starosti prvních 5 minut čtvrté části, kdy hosté navýšili vedení až na 12 bodů, a i když se v posledních minutách dopustili spousty ztrát, finiš Turů přišel už příliš pozdě. Jejich nejlepším střelcem byl s 16 body Mickelson, 15 přidal Jelínek, jenž měl opět problémy s fauly a odehrál tak „jen“ 28 minut.

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Jsem strašně rád, že jsme vyhráli a začali trošku otáčet to své sportovní štěstí. Věděli jsme, že to bude těžký zápas, protože s trenérem Růžičkou se známe z minulých let, ještě když jsme spolu spolupracovali, a věděl jsem, že jeho tým je zralý a takticky velmi dobře připravený. Dívali jsme se na zápas s Děčínem a podle mého byl rozhodující faktor, že soupeř odehrál dva takhle těžké zápasy za tři dny, přičemž aktuálně na to ještě nemá. Neříkám, že nebude mít, věřím, že jednou mít bude, ale zatím nemá. Na to jsme spoléhali. Udělali jsme spoustu chyb v koncovce, ale to připisuju k tomu, že jsme nervózní a prostě ještě musíme pochopit, že máme kvalitu na to, abychom vyhrávali doma i venku. Gratuluji svým hráčům, předvedli skvělý výkon, mrzí mě sice ty ztráty, ale na tom budeme pracovat přes týden.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Brno bylo po tři čtvrtiny lepší. My jsme vstoupili do zápasu tak, jak jsme si představovali. Byli jsme všude tam, kde jsme být chtěli, jak na útočné, tak na obranné polovině. Chtěli jsme rozložit minutáž mezi více hráčů. Někteří mě ale dneska přesvědčili o tom, že bohužel nedokážou hrát pod tlakem. Pod tlakem, který jsme si ušili sami na sebe. Jednodušeji se nám hraje, když v zápase nemusíme, nebo nemáme co ztratit, jako třeba venku s Kolínem, Děčínem a Ostravou. Dneska jsme ale museli a bylo vidět, že jsme neměli dobře nastavené hlavy. Je to škoda, protože si myslím, že jsme mohli vyhrát, ale za předpokladu, že bychom byli mnohem odvážnější a mnohem sebevědomější. To tam ale nebylo, a proto soupeř zvítězil.“

12 25 37 1 21 8 22 19 25 78 80

Absence Brna: rozehrávač Kozina (kotník)

Další zápas dvou sousedů v tabulce proběhne ve Svitavách. Místní Tuři budou zkoušet ukončit sérii proher s posledním Brnem. Brno však není tím týmem, kterým bylo před dvěma týdny. Dvě kola zpátky se k celku na poslední příčce připojil guard Ware a od té doby je všechno jinak. Brňané naháněli v prvním zápase s novou posilou Děčín a poté už porazili Opavu. To vše prakticky jen díky Wareovi. Pokud znovu předvede explozi blížící se třiceti bodům, můžou hosté pomýšlet na výhru i ve Svitavách.

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Brno ožilo s příchodem nového playmakera Kevina Warea, s nímž se velmi zvýšila útočná produktivita týmu. Mmcité dokázalo v posledních kolech zdolat Opavu a sehrát vyrovnané utkání s Děčínem, čímž ukázalo, že umístění v tabulce nic neznamená. My si budeme muset dát velký pozor na přechodovou fázi Brna a jeho útočný doskok. Věřím, že do utkání dáme potřebnou energii a po dvou smolných prohrách budeme úspěšní.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Svitavy jsou naším sousedem v tabulce, rádi bychom se na ně v bilanci dotáhli. Nečeká nás však lehké utkání, Svitavští prokázali svou kvalitu už při vzájemném utkání na naší palubovce a porážku nám budou chtít jistě oplatit. Od našeho prvního zápasu navíc vyměnili trenéra, mírně pozměnili už tak kvalitní kádr a svou sílu prokázali v tomto týdnu v Děčíně, kde jen těsně podlehli. My však jedeme k tomuto „derby“ s odhodláním a vírou ve vlastní síly a schopnosti a věříme, že potvrdíme nejen stoupající tendenci výkonů, ale i výsledkově se nám podaří uspět.“