5.0

#55
5.0

Zdvojujte ho, ztrojujte!

Basketbal se počítá mezi týmové sporty. Jsou ale situace a zápasy, kdy to zrovna neplatí. Minimálně úvod angažmá kariérního smolaře Kevina Warea v české lize by se do této kategorie dal směle zařadit. V Děčíně jeho senzačních 29 bodů na triumf ještě nestačilo, v domácí premiéře proti Opavě už 25 body Brno k výhře nasměroval. Ještě víc než třetinový podíl na bodové produkci mmcité však zaujalo to, co nejednou stíhal na té druhé polovině hřiště.

Soupeřům vystavil 3 blokové stopky a také jim sebral pět míčů, když se k nim přikradl zezadu, nebo vložil svá pohyblivá chapadla do přihrávek. A i když na první pohled vypadal jako typický americký „nepučbalon“, což některé ztráty, kdy se odmítal včas zbavit míče, také jako by chtěly potvrdit, zapsal  i solidních 6 asistencí.

Nejvíc ale vypověděla o jeho výkonu situace, kdy se na půlce vrhl skluzem do skrumáže, kde se mohlo při nešťastné shodě náhod a smůl stát cokoli. Po tom, co zažil před třemi lety při jedné z nejznámějších fraktur dějin basketbalu, by mnozí nejspíš takovou míru sebeobětování nečekali, Ware však do toho přesto šel. Právě tímhle způsobem chlapík, který před třemi lety patřil do mistrovské skvadry celých USA, oživuje svou kariéru v dresu posledního týmu NBL.

Brno nakonec z oné divoké situace vybojovalo míč a vzápětí i snadno skórovalo. A tahle akce také poměrně věrně vystihla rozdíl mezi oběma týmy v televizní dohrávce 14. kola. Mnohdy živelně hrající Brňané (22 ztrát) skákali do autů v momentech, kdy se Slezané jen snažili odblokovat soupeře, aby poté mohli v klidu vhazovat. Hráli tak, jak poslední tým hrát musí, což vedle 13 zisků demonstrovalo především 7 zblokovaných střel. A nakonec z toho byla jejich druhá televizní výhra v řadě (77-73).

Hosté mohli doufat, že utkání nebude taková šichta, po velkou část první půle, kdy jim tehdy ještě děravější a týmově nefungující obrana mmcité dovolovala spoustu otevřených střel i vniků. Jenže větší než 8bodové vedení z toho Opavané nevykřesali. Zejména proto, že domácí, kteří jen v první čtvrtce ztratili 7 míčů, měli po ruce vždy nějakou vydařenou akci nebo dvě, které je pod dozorem téměř nestřídajícího veterána Křemena (9 bodů, 9 doskoků, 3 asistence, 2 zisky) vždy udržely ve hře.

Od třetí čtvrtiny vzal dění do svých rukou v poločase jen 7bodový Ware, který si to v některých sekvencích rozdával s Opavou úplně sám. Vůbec od věci pak nebyly pokyny kouče hostů Petra Czudka: „Klidně ho zdvojujte, nebo ztrojujte!“ Slezané pak někdy Američana skutečně naháněli minimálně ve dvou, ale přesto vysázel ve třetí čtvrtce 14 bodů. A Brňané tu obraceli hru především urychlením hry po dobrých obranných zákrocích.

Ve druhé půli ze hry hostů téměř vymizeli do půle 14bodový playmaker Šiřina a 10bodový power forward Gniadek, kteří po změně stran oba přidali už jen po 5 bodech, a nikdo další jejich produkci v této výraznosti nezastoupil.

V úvodu čtvrté části domácí po posledních dvou asistencích Warea unikli až na 72-64, do poslední minuty se však šlo už za stavu 74-71. Ware jednou šestkou zvýšil na 4, aby poté spáchal kritickou ztrátu pod košem power forward Slezanů Blažek. Nehyba ze šestek upravil na 77-71 a mmcité poté neohrozily ani dvě závěrečné ztráty.

Zatímco Brňané se na posledním místě přiblížili na rozdíl výhry k Nové huti, Opava, jež ve druhé půli odpoutala mnoho divokých a nepřipravených střel, se se 7 výhrami a 7 prohrami nyní dělí o čtvrtou bilanci ligy s Kolínem a Ústím.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Utkání se mi nehodnotí dobře, protože jsme jeli do Brna vyhrát, nicméně domácí více bojovali a šli za vítězstvím. Navíc pro ně zahrál velice dobře Kevin Ware.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Zvítězili jsme zejména dobrou obranou, postupně jsme zvyšovali tlak na opavské střelce a rozehrávače, kteří jsou jedni z nejlepších v lize. Obrana nám vyhrála zápas, za což jsem rád. Kevin Ware se zapracovává do týmu, ještě zlepšíme jeho obrannou práci. Je to hráč, který má ten potřebný X-faktor. Dalším důležitým krokem k vítězství byla plná hala, která nás dotlačila k vítězství a dala nám potřebnou energii během utkání.“

13 24 37 16 13 19 16 22 67 73

Absence Brna: u rozehrávače Sinadinoviče je start nejistý.

Televizní kamery se tentokrát přesouvají do Brna a domácí musí jen doufat, že jim přinesou štěstí. Tým mmcité totiž už dva měsíce čeká na úspěch před svými fanoušky. S novou vzpruhou, guardem Kevinem Warem, by se však mohlo zablýskat na lepší časy, byť tým může opět postrádat rozehrávače Sinadinoviče. Brno se ovšem musí zlepšit prakticky ve všech segmentech hry.

Opava po třech porážkách zabrala s Ostravou. Ze statistik vyplývá, že by se potřebovala častěji dostávat na trestnou linii a hlavně musí zlepšit doskok.

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „V minulém domácím utkání jsme zaváhali s USK, nenapravili jsme tuto porážku ani následně v Děčíně, byť zrovna utkání s Děčínem bylo z naší strany zahráno velice dobře. Před kamerami ČT budeme chtít přesvědčit o tom, že jsme na dobré cestě a že naše výkony budou postupně gradovat. Tým je po doplnění o Kevina Wareho zase o něco silnější, po týdnu společných tréninků sehranější a věřím, že Opavě porážku z prvního vzájemného zápasu oplatíme.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Určitě to bude těžké utkání, pro nás nová hala, ještě jsme v ní nehráli. Snad se do toho rychle dostaneme a půjde nám to lépe než na Morendě, kde se nám nikdy moc nedařilo.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Brno není lehký soupeř, na domácí palubovce kouše. Pokud ale chceme pomýšlet na první šestku, jsou dva pondělní body téměř povinné.“

Atrakce utkání: vystoupení taneční skupiny.