#21
5.0

Zisky

Sebezničení na severu!

Beksa kolosálně propásla super šanci ještě víc se přiblížit ke čtvrtému místu a kolo před koncem je již naopak nemá ve své moci. I přes trojité podkošové oslabení soupeře a také přes absenci křídelníka Strii a pouhé 4 minuty dalšího osového forwarda Pomikálka nedokázala uspět na děčínské palubovce a základní část tak skončí s tristní bilancí 0-4 jak s Opavou, tak právě s Válečníky.

Pardubickým katem se v aréně Severočechů stal křídelník Lukáš Bažant, který vstupoval do sezony zraněný a až do středy 30. března neodehrál žádný výraznější zápas. Na JIP si ale v kulise 900 fanoušků počkal a zazářil 13 body a 14 doskoky. A protože jej doplnili 4 další dvojciferní střelci na čele s famózním Vyoralem (20+11 asistencí a 6 doskoků, trojky 8/4, MVP utkání) a neméně výkonným playmakerem Šiškou (17), o útok Děčína bylo při nečekaném triumfu 86-72 postaráno víc než dobře.

Pardubice pálí tahle porážka o to víc, že neuspěly ani s 28 útočnými doskoky (jen 21 bodů z druhých šancí, Děčín 13 z 8), rezultujícími v 85 střel z pole. Z nich totiž proměnily pouhých 27, zatímco domácí z 57 pokusů trefili 31.

Pardubická naděje na domácí start ve čtvrtfinále však nevyprchala docela, neboť JIP na závěr doma hostí Lions, zatímco Opava, jež má nyní na vlas stejnou bilanci, ale lepší vzájemné zápasy, míří do Ústí, jež stále bojuje o play-off.

V pouhých 6 mužích rotující Děčín měl skvělý nástup (15-4), na který Beksa (už s rozehrávačem Půlpánem) našla lék až pomocí útočných doskoků. Jenže nevěděla si rady se skvěle fungujícím útokem domácích, který už za první čtvrtinu vyprodukoval tři trojky a celkem 28 bodů.

Švrdlík sice svými 12 poločasovými body pomohl dotáhnout skore ve druhé čtvrtině na 36-36, ale pak si vzal slovo 7 body Bažant, který na zádech pardubických ztrát a nevyužitých útočných doskoků nastartoval nový nápor a poločasové vedení 52-45.

Ve třetí části po dalších ztrátách hostů děčínské trio Vyoral, Šiška, Bažant posunulo náskok až na 13 bodů a pak už domácí zápas až do cílové rovinky kontrolovali.

Hosté měli tři výraznější hráče v Autreym (17+10 doskoků, 5 asistencí, 8F+, ale z pole 19/4), Švrdlíkovi (14+8 doskoků, z toho 7 v útoku, ale i 5 ztrát) a Nečasovi (5+15 doskoků, z toho 9 v útoku).

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Vstoupili jsme do utkání hrozně vlažně, i když jsme si říkali a připravovali se na to, aby se to nestalo. Domácí toho plně využili, hráli v obrovském nadšení a laufu. A z té energie a radosti, která z nich čišela, pramenila i obrovská úspěšnost ve střelbě za dva i tři body. Tím srdcem a bojovností prostě dokázali, že chtějí vyhrát daleko víc než my, i když byli v sestavě, v jaké byli. Ale tým to semklo, bojoval a zvítězil. Ve druhém poločase na nás dolehla i křeč v útoku, kdy jsme nedávali střely, přecházeli střelecké pozice. To už byl důsledek prvního poločasu, kdy jsme ho absolutně nezvládli v obraně, nechali jsme si dát mraky jednoduchých košů, domácí to nakoplo a hráli v obrovském laufu.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Basketbal v našem případě opět ukázal svoji krásu i krutost, a to během několika dní. Dneska jsem byl na kluky hrdý, jakým výkonem se prezentovali v posledním domácím utkání základní části, i přesto, že už máme jasno a že jsme postrádali klíčové hráče. Marodka se nám navíc rozšířila před zápasem o Luboše Striu a na začátku utkání i o Tomáše Pomikálka. Za dobu, co tady trénuju, jsem takhle mladý tým proti takhle dobrému soupeři nikdy nevedl. Dneska jsme si však vedli vynikajícím způsobem. Podíl na tom měla i křeč soupeře a trochu i to, že Pardubice, které nás logicky přeskákaly pod košem, neproměňovaly z některých jasných pozic. My si i v téhle mladé sestavě a někdy bez pivotů dokázali vyhovět a semklo nás to. Natěšený jsem byl i z atmosféry v hledišti, po dlouhé době jsem cítil opravdovou podporu od našich fanoušků a pak i tu upřímnou radost, protože tahle výhra znamená povzbuzení pro všechny mladé hráče. V základní části jsme s Pardubicemi neprohráli ani jednou a bilance 4-0 je výsledek dobré práce. Jen doufám, že se dáme zdravotně do kupy před play-off, protože tohle těžko můžeme opakovat každý zápas. Je krásný pocit vyhrát, protože jsme se chtěli rehabilitovat sami před sebou za nepovedený zápas v Ústí.“

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 3-0

Zvláštní duel, který má náboj především pro hosty. Ti bojují o udržení čtvrté pozice a nadále pokoušejí i naději na třetí, již by ale musely posílit dvě porážky Orlů v obou zbývajících zápasech.

Děčín, který vyhrál všechny tři předchozí vzájemné duely základní části včetně obou v městě perníku, nezvládl na témže místě ten nejdůležitější – finále Českého poháru. I v utkání 43. kola nejspíš bude tahat za kratší konec provazu. Kvůli zranění bude opět chybět trojlístek podkošových hráčů Houška, Landa, Jelínek a už nedělní derby v Ústí ukázalo, co toto oslabení pro Válečníky znamená.

Sluneta si nicméně vysoké vítězství vystřílela především z dálky a bude na Bekse, zda zvládne využít podkošové díry domácího týmu výrazněji. Sama ale nemá rovněž vyklizenou marodku, na níž jsou stále Kohout, Příhonský, Šoukal a Půlpán, a užší rotace z posledních duelů může vykonat své. Pardubice nicméně drží už pět zápasů vítěznou sérii a vypadají, že před play-off naladily solidní formu.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Pardubice bojují stále o co nejlepší pozici do play-off, takže motivaci vyhrát budou mít velikou. My máme sice jasno, ale víc nás trápí absence podkošových hráčů, která se silně projevuje na naší hře. Přesto musíme utkání odehrát se zvednutou hlavou a s touto situací se srovnat lépe než v Ústí.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Už máme sice jisté druhé místo, ale také velmi oslabený tým, nicméně Pardubicím nechceme určitě dát nic zadarmo. Budeme se muset soustředit na náš obranný doskok a v útoku hrát rychle dopředu. Chceme si přenést dobrou formu do play-off.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Oba týmy se potýkají s větším počtem zraněných hráčů, nicméně Děčín je v o trochu horší pozici než my, protože zranění jeho hráčů zasáhla jeden herní post. Hru Děčína to jistě výrazně ovlivní, protože se někteří hráči musejí posunout z perimetru na pozici 4 a budou využíváni jako malí pivoti. V určitých momentech hry to pro ně může být výhoda, protože budou pohyblivější, naopak my musíme naplno využít naši výškovou a váhovou výhodu v blízkosti koše. Děčínští mají jistotu druhého místa a kvůli větší marodce mohou jít do utkání s tím, že nemají co ztratit a hrát v pohodě, což může mít vliv na výkon na obě strany. My musíme být maximálně koncentrovaní sami na sebe, opět se opřít o kvalitní obranu a doskok a poté vyrážet do rychlého protiútoku. Rádi bychom navázali na výkony z posledních zápasů.“

Atrakce utkání: losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life.