15
18

USK Praha

Doskakující Sovy a demolice Pand

Mělo to být drama, nebylo to drama. Za stavu 17-14 domácí Sovy nabraly výšku díky třem trojkám bratří Marešů a jedné Bohačíka a přes tři ztráty Pand se pět minut do konce poločasu vyhouply do vedení o 17 bodů, jež USK poskytlo základnu k poměrně klidnému dohrání zápasu. Výsledek 82-64 je daleko nad očekáváním mnohých.

Nejslabší tým ligy v lovu odražených míčů vyšplhal dokonce k 39 doskokům a 13 bodů dosáhl z druhých šancí. Opět kvalitní dvojky (41/24) ještě Pandy zvládly dorovnat a totéž se jim povedlo s trojkami, ale v bilanci trefených šestek fatálně zaostaly (16 ku 3).

18ztrátové Ústí se mohlo opřít jen o rozehrávače Čarneckého (19+7 asistencí, ale také 6 ztrát) a Deana (13 za 19 minut) a také o power forwarda Pecku (13+8 doskoků). Nová posila Abercrombie odehrála jen 16 minut se 4 body. USK děkuje za čtvrtou výhru především centru Josipovičovi (23+12 doskoků, MVP utkání) a křídelníkům Bohačíkovi (20+8 doskoků) a Michalu Marešovi (15).

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): "Musím o hráčích říct jen samé dobré věci. Po celé utkání jsme se drželi svého plánu a hráli agresivně. Po obranné fázi jsme dobře doskakovali. V útoku jsme měli jen jeden cíl a jeden úkol a to hrát celých 40 minut s vysokou energií, protože jsme mladí a tohle je jediná možnost, jak hrát s takovýmto soupeřem. Pouze ve třetí čtvrtině jsme na tři minuty přestali bránit tak, jak jsme chtěli. Podstatné bylo, že jsme nezpanikařili. Dalším klíčovým faktorem bylo, že Josipovič vzal odpovědnost na sebe a Marek Mareš hrál a vzal na sebe odpovědnost tak, jak jsem od něj čekal, což v případě absence Feštra bylo důležité. Vedl tým tak, jak jsem čekal."

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "USK měl svůj den jak v útoku, tak v obraně. My jsme ten den rozhodně neměli. A náznak zlepšení z posledních čtyř až pěti utkáních je pryč. Prohráli jsme ve všech činnostech, byli jsme horší na doskoku, nebyli jsme agresivní. Soupeř byl agresivní jak v obraně, tak v útoku. Chtěl vyhrát, chodil za každým balonem. Stávaly se situace, kdy pod naším košem stáli 4 hráči mého týmu a hráč USK si ten míč stejně doskočil. Jediný kdo snese nějaké přísnější měřítko, je Čarnecký a potom konečně něco ukázal i (nový rozehrávač) Glen Dean, ale to už bylo pozdě. Jediný hráč na celé utkání nestačí. Nechápu alibismus a bojácnost ostatních hráčů, kteří hráli zakřiknutě. A to šanci dostali až na Hejla a Saviče všichni. Každý tam měl dost minut, ale neukázal a nepřinesl týmu nic. Udělal jsem snad 100 různých střídání, ale žádná sestava se nechytla. Jediná vyrovnaná čtvrtina byla třetí a to jsme stahovali náskok USK až v posledních dvou minutách. Pak nastalo to, co nás provázelo celé utkání. Málo agresivity, přičemž šest šestek je tragédie a ne aktivita směrem do koše. Soupeři zahrály všechny opory. I když ve druhém poločase jsme se nadechli a stáhli to na osm bodů, Bohačík si vzal úplně jednoduše balon, dal dva tři těžké koše přes obranu a bylo po zápase."

Vzájemná bilance: 0-1

Boj o 4. výhru pro Sovy i Pandy a také nejspíš další velké drama. Co také jiného čekat od reprízy utkání z prvního kola, kdy se na Slunetě hrálo prodloužení, a Ústí urvalo výhru o bod?

USK se bude muset už ve třetím utkání vyrovnat s absencí prvního rozehrávače Feštra (zraněný palec u nohy), a to může hrát nemalou roli. Na straně hostů zatím podává hvězdné výkony playmaker Čarnecký, od něhož se v úvodních týdnech prvního profi angažmá může hodně učit jeho záskok - novic z univerzity Dean.

Další otázkou bude efektivnost nové pandí posily Abercrombieho, jehož čekají třaskavé souboje s Josipovičem. Kdo koho dostane do faulů dřív, bude mít zpola vyhráno, a odklidí soupeře na dlouhé minuty z cesty.

Pandy musí dobrou výpomocí bez nůší faulů zvládnout zastavit nájezdnickou hru Sov a tlačit soupeře do co největšího počtu dlouhých střel. V útoku by pak měly využít individuálních schopností svých hráčů. A rozhodně udeřit na doskoku, který má USK nejslabší v lize. A právě tady musí ruku k dílu přiložit Abercrombie, který stejně tak bude potřebovat dobrou distribuci míčů v případě zdvojování obranou USK.

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "Čeká nás nesmírně těžké utkání se soupeřem, který se prezentuje vynikající obranou. Očekávám vyrovnané utkání, kde si oba soupeři nedají nic zadarmo, a kde samozřejmě věřím ve vítězství."

Lukáš Feštr (rozehrávač USK Praha): "Chceme potvrdit zlepšující se výkony z posledních kol. V zápase, jako je tento, navíc na domácí palubovce, je pro nás vždy povinnost zvítězit, jestliže chceme postoupit do play-off."

Atrakce utkání: poločasová soutěž o poukaz od Fujifilmu, vystoupení Wildcheerleaders.