53
69
Německo

Německo na úvod nad síly Lvic U18

Aklimatizační zápas na A-divizním mistrovství Evropy U18 mladým Lvicím nevyšel. S pod košem urostlými Němkami padly na turecké půdě 76-89, když manko nabíraly v lichých čtvrtinách. Turnaj pro ně bude pokračovat v neděli soubojem s Finskem (15:30), opět vysílaným na YouTube kanálu FIBA.

Kritický byl už úvod utkání, kdy soupeřky z útočných doskoků a trojek unikly už po dvou minutách na 12-2. Petlanová pak dvěma trojkami přitáhla Češky na rozdíl čtyř bodů, jenže ztráty týmu a také německé trojky utrhly skore už v 9. minutě na 29-16 pro německý tým, který Lvice skolil už v rámci přípravy. Český celek v prvním dějství limitovaly 4 ztráty i 4 inkasované trojky ze šesti pokusů protivnic a také 6 bodů z 6 útočných doskoků Němek.

Druhá čtvrtina už ale nabídla jinou písničku. Přísnější česká obrana vynutila osm ztrát a srazila oproti první části počet obdržených bodů na polovinu, Lvice navíc do půle dorovnaly počet trojek na 5-5 a nepovolily soupeři už žádný další útočný doskok. Navíc pokračovaly v úspěšné brejkové hře (14 bodů do poločasu) a nezastavila je ani srážka hlavami rozehrávačky Mariany Přibylové, která musela stejně jako soupeřka kvůli tržné ráně dočasně vystřídat.

Právě tato hráčka byla spolu s top skórerkou Karolínou Petlanovou (21) nejsvětlejším bodem skvadry kouče Petra Bálinta. Vedle 12 bodů se blýskla i 7 asistencemi, 5 doskoky a 3 zisky a za svých 23 a půl minuty byla z vytíženějších Lvic nejlepší v plus/minus s nulou. Ve druhé půli se zviditelnila košem s faulem po nahození míče o záda soupeřky z autového vhozu a přidala tu i asistenci z polohy vleže pod německým košem.

Její tým ve druhé čtvrtině i přes potíže se zakončováním a poločasovou nulou bodů z trestné linie začal z manka ukrajovat, když se vedle brejků prosazoval i z trojek, jednou dokonce dvěma v rámci jediného útoku. Německý tým tu míjel i zpod koše, a byť si český celek opakovaně nedal pozor na soupeřův protiútok ihned po vstřeleném koši, snížil deficit při odchodu do šaten na 39-44. Už tady trenér protočil ve hře 11 hráček a lavička se mu odměnila 22 body.

Po změně stran Němky ještě zagresivnily obranu, Lvice obtížněji hledaly cestu ke koši a díra ve skore opět začala narůstat, byť Přibylová ještě chvíli zkoušela udržet své ženstvo co nejblíž. Vzápětí ale tým začaly zalamovat laciné ztráty, Němky skórovaly z protiútoků, ze snadných pozic zpod koše a dál rostl jejich náskok v šestkové kolonce (na trefy 15-2 po třech čtvrtinách) i na doskoku (41-29). Přibylová ještě v úvodu čtvrté části všestranným příspěvkem vrátila Lvice na 60-69, ale pak si na chvíli šla odpočinout a německý vlak už ujel definitivně.

Vedle Petlanové a Přibylové byla jedinou další českou dvojcifernou skórerkou Adéla Mezihoráková s 10 body. Lvice zaostaly v šestkách (5-20) a na doskoku (41-56), naopak lepší byly z trojek (9-7) a druhých šancí (18-15) a krok držely také z brejků (21-23).

Nella Klapková: "Ze začátku jsme utkání podcenily, dostávaly jsme jednoduché koše a celý zápas jsme musely stahovat bodovou ztrátu. I tak jsme do poločasu zabojovaly. V polovině utkání jsme prohrávaly pouze o 5 bodů a druhou čtvrtinu tak vyhrály. Začátek třetí čtvrtiny se nám nevyvedl. Nebyly jsme důrazné na doskoku, nechávaly jsme se jednoduše přehrávat 1 na 1 a dostávaly jsme koše z rychlých protiútoků. Na konci zápasu jsme ztratily koncentraci a bylo těžké dotáhnout zápas k výhře."