Zápas, jaký tu ještě nikdy nebyl!

ECHO SEMIFINÁLE OLYMPIJSKÉ KVALIFIKACE Každý, kdo ten souboj sledoval, ví, že na něj nikdy nezapomene. Už pro ten neskutečně neuvěřitelný průběh, proto, že lvi drtivou většinu utkání drželi pod krkem hlavního favorita z Kanady s osmi hráči z NBA. I proto, že minutu do konce vedli o deset bodů a přesto se vše dostalo až do prodloužení.

V něm se zprvu zdecimovaný tým už bez dvou opor Veselého a Bohačíka propadl do pětibodového manka. I z něj se ale ještě dokázal vykopat, aby necelé dvě vteřiny do konce Tomáš Satoranský super šťastnou cirkusovou střelou z pěti metrů o desku dal Čechům dvoubodové vedení. A náhle opaření domácí favorité už se z tohoto matu nedostali. Po výhozu z autu na útočné polovině ještě Lyles měl z dobré pozice šanci vynutit prodloužení, ale jeho střela se vykroutila z obruče a Češi mohli začít slavit vítězství, které měli už prakticky v rukávu, aby jej vzápětí neuvěřitelně ztratili a ještě neuvěřitelněji si ho vzali zpět. Ve zcela jistě nejnezapomenutelnějším duelu dějin samostatné české reprezentace. Po senzačním triumfu 103-101 v semifinále olympijské kvalifikace jsou nyní jednu jedinou výhru od Her v Tokiu a tím i od zhmotnění snu řady generací. Ve finále si to Češi dnes v noci od 0:55 (na ČT Sport) rozdají nečekaně s Řeky, kteří o 18 bodů složili silné Turecko.

To, že se v téměř prázdné hale v kanadské Victorii děje cosi zcela nestandardního, začaly naznačovat už úvodní minuty utkání a vlastně většina základní hrací doby. Lvi se ujali vedení a to pak v rozmezí do deseti bodů udržovali po téměř 40 minut.

V super úzké a dlouho jen šestičlenné rotaci, jež se až ve druhé půli rozšířila na sedm mužů, zaskočili favorita agresivní hrou pod koš, ale hlavně dechberoucí produkcí autora 31 bodů Blaka Schilba. Sedmatřicetiletý forward, který přes rok neprovozoval vrcholový basketbal a na kvalifikaci se zahřál jen nemnoha ligovými duely v dresu pražského USK, Kanadu doslova ničil, když proměnil sedm z dvanácti trojek a navrch jako falešný rozehrávač přihodil i sedm asistencí!

Právě on byl základem velmi překvapivého českého vedení a dokonce 52bodového nástřelu týmu už do půle, kdy lvi vedli o osm bodů. Kouči Ginzburgovi se tak opět osvědčil jeho trenérský čich, když dobře věděl, proč chtěl mít Schilba před kvalifikací v provozní a herní teplotě.

Naopak Kanadě se možná opět vymstilo to, že neměla nijak vysoký tým. Právě to podle kouče Nurse celek popravilo na světovém šampionátu v Číně, kde jeho na jména mnohem slabší skvadra, než byla ta ve Victorii, uvízla už v základní skupině. Do kvalifikace o Tokio se tak trenér pokusil tuto slabinu vylepšit, ale už jen prohraný doskok v utkání s Čechy ukázal (39-52), že pod košem tým nedisponoval zásadní silou a často neexistující útočný doskok celé utkání podkopával kanadské šance na získání vedení. Při míjení většiny trojek se tak tým neměl moc čeho chytit, když z pole přesnější a dlouho minimálně ztrácející lvi (do půle 6, po 30 minutách 11) už do poločasu vedli zpod koše 22-14.

Kanaďané ve druhé půli sice zagresivnili napadání koše, ale lvi si chytrou hrou i solidním zakončováním zejména díky Schilbovi dál hýčkali mírný náskok, a to i při odpočinku už třemi fauly obtěžkaného Satoranského.

Ve čtvrtém dějství pak český tým vedl až o dvanáct a i přes dílčí útočné sucho s tvrdou obranou, kdy soupeře nutil si body vydřít až z šestek, mířil za senzací. 3:30 do konce centr Balvín ustál i ránu loktem do hlavy ve vzduchu rozkolísaného Lylese, který za to inkasoval nesportovní faul (o nějž se sudí takřka hádali u videa), navíc se při stejné situaci pískal i běžný faul Powella rovněž na Balvína, který si musel jít s hlavou od krve dočasně sednout. Do té doby prakticky nehrající Peterka vzápětí proměnil tři ze čtyř šestek za oba fauly, ale dodatkový útok už týmu nevyšel.

Přesto 50 sekund do konce čtvrté části - tehdy už bez vyfaulovaného Veselého - vedli lvi 92-82. Pak se ale začaly dít roztodivné věci - Kanada se dvěma trojkami dostala i přes úspěšné trestné hody Satoranského na šest bodů. Vzápětí lvi ztratili míč při výhozu z autu a Auda neproměnil dvě šestky, načež Wiggins z rychlého brejku snížil i s faulem na tři. Poté Češi opět vyhodili do rukou soupeře a Wiggins trojkou vynutil prodloužení.

Lvi se tu zdáli být v provazech a v úvodu nastavení po třech ztrátách zaostávali 94-99. Až po polovině prodloužení začal katastrofu odvracet úspěšnými šestkami Auda a po něm stejným způsobem i Balvín. Kanaďané v útoku několikrát neuspěli a Schilbova poslední trojka už dala lvům vedení 101-99. Na to ještě odpověděl 15 vteřin do konce dvojkou Wiggins, ale po timeoutu už přišel zásah hromadného ničení z ruky kapitána Satoranského.

Za 42 minut hrajícím Schilbem byl druhým střelcem Čechů právě Satoranský (18+7 doskoků), třetím Auda (16) a čtvrtým Balvín (14+19 doskoků), který dnes nastoupil v základu s Veselým. V osmi hrající soupeř měl trio dvacetibodových v Barrettovi (23), Wigginsovi (22) a Alexander-Walkerovi (21). Lvi nakonec nabrali 19 ztrát (Kanada 8) a z brejků zaostali 0-14, ale přestříleli soupeře z trojek (28/13 - 37/9) a také jej přeskákali.

Blake Schilb: ”Konečně mi padlo pár střel hned na začátku zápasu. Spousta z nás měla v utkání dobré momenty a taky jsme si uvědomovali, že na Kanadu máme a že můžeme hrát s kýmkoli. Konečně jsme získali herní rytmus a bylo super vidět, jak míče padají do koše. Pro tohle jsem ty poslední tři měsíce makal a jen jsem byl zvědavý, kdy to přijde. Dnes jsem to tam opravdu cítil. Všichni mě podporovali ve střelbě, i když jsem něco minul, a tak má vypadat skvělý tým. Nenecháme se zlomit. Spousta lidí nás má vždycky za outsidery, v jakékoli situaci, a i když Kanada tu má super soupisku, my jsme válečníci a to je naše mentalita na hřišti. Jsme tu všichni jako bratři a spolu můžeme dokázat cokoli.”

Tomáš Satoranský: „Já jsem klukům říkal, že Kanaďané vypadají dost mrtví. Že nás podcení, bylo vidět už na rozcvičení, kdy to skoro odchodili. Nahecli jsme se, chtěli jsme jim ukázat, že umíme hrát dobrý basket, aby nás začali respektovat. Blake odehrál úžasný zápas. Je skvělé, že se v něm vzala ta síla. Dodal nám sebevědomí tím, jak dával. Potom jsme se k tomu přidali i my. Ondra hrál úžasný zápas. S Honzou Veselým byli v obraně hrozně důležití, sbírali doskoky. Ta koncovka byla zase nezvládlá. I přes některé naše chyby oni dávali těžké střely, které nedávali celý zápas. Ukázali, že jsou strašně talentovaný tým, který má osm hráčů z NBA. Já jsem strašně hrdý na to, jak jsme dokázali zareagovat v prodloužení. Před ním to bylo hodně špatné. Nevěděl jsem, kde vzít tu sílu, ale ukázali jsme, že jsme schopni hrát spolu a dovést to do vítězného konce. Jsem hrozně rád, že se můžeme porvat o olympiádu ještě v jednom zápase.“