Žabiny jasně obhájily. První bronz pro Slovanku

Český pohár edice 2023 se stal naprosto jasnou kořistí brněnských Žabin. Ty po semifinálovém setnutí Ostravy zatočily ve finále i s domácím Chomutovem a obhájily tak loni získanou trofej. Historickou první medaili z domácí pohárové soutěže dobyla Slovanka, která v utkání o bronz po obratu skolila SBŠ Ostrava.

Dominantní pohárová obhajoba Žabin. MVP Stoupalová

Brněnské Žabiny naprosto suverénním způsobem potvrdily pozici současné druhé hlavní mocnosti tuzemského ženského basketbalu. Ve finálovém duelu Českého poháru si v Chomutově bez stopy jakýchkoli potíží poradily s domácími Levharticemi (88-66) a obhájily tak tuto druhou hlavní trofej české podkošové scény. Jejich lídr, reprezentantka Natálie Stoupalová, si ze severu Čech odváží cenu pro MVP FINAL 4.

„Nechci to tak úplně říkat, ale získání poháru pro nás bylo určitou splněnou povinností. Týmy, které se tu daly čekat, tu nebyly, a z těch účastníků jsme byly papírovými favority. Samozřejmě ta radost tu ale je, tušily jsme, že s Chomutovem to finále nebude vyloženě lehké, hrál doma, fanoušci ho hnali. Pro nás je tak dobré, že jsme to zvládly a vyhrály takovým vysokým rozdílem,” prohlásila pivotka Stoupalová, která uznala, že radost z trofeje je letos jiná, než loni po těsné finálové výhře nad rivalem z KP Brno.

Prostor na oslavu se ale prý najde určitě i tentokrát. „Máme před sebou dlouhou cestu, tak uvidíme, jak to zvládneme. Jestli už se to rozjede v autobuse, nebo se to oslaví až v Brně. Určitě nepůjdeme spát hned po návratu,” usmála se opora Žabin.

Už nekompromisní první čtvrtinou stanovily favoritky ráz celého utkání, když soupeře svým agresivním presinkem donutily k deseti ztrátám, samy si připsaly jedinou a po deseti minutách vedly už 26-8. Velký zápasový part už tady rozjela dirigenta Záplatová s pivotkou Holmes a vlak Žabin už pak nikdo nemohl zastavit.

Levhartice se ještě ve druhé čtvrtině dokázaly velkým nádechem kapitánky Krejzové přiblížit z 11-38 na 29-45, ale to byl poslední stín dramatizace celého finále, hraného ve skvělé kulise vygenerované oběma hlukodějinnými fankluby, které se zásadně podílely na velmi úctyhodné návštěvě v chomutovském stánku (632). Po poločasovém vedení Žabin 48-29 se ztrátami 5-15 už se po změně stran duel ubíral k očekávané korunovaci obhájkyň trofeje.

Top skórerkou vítězek se stala Záplatová (21), následovaly Kneževič (16), Stoupalová (13+10 doskoků) a Holmes (10). Za Chomutov korigovaly zejména Krejzová (22) a Wynn-Pollard (10+7 doskoků). Na straně vítězek byl nižší počet ztrát (17-24), trestné hody (25-9), trojky (9-7) i produkce laviček (32-19).

Slovanka už druhý comeback dotáhla k dokonalosti

Basketbalistky Slovanky potvrdily, že se umějí vracet do zápasů. A na druhý pokus jim to na FINAL 4 Českého poháru vyšlo přímo dokonale. Duel o bronz proti SBŠ Ostrava otočily týmovým výkonem z výrazného úvodního manka a triumfem 93-85 si zajistily první pohárovou medaili v klubové historii.

Ostrava se po explozi Smutné a Wilkinson ujala po sedmi minutách úvodní iniciativy (18-4), když na Slovance byla zprvu víc znát únava ze včerejší semifinálové bitvy. Pak se ale stejně jako v sobotu začala probouzet, tentokrát i trojkově už v první půli, ovšem po deseti minutách byla stále vpředu o 11 bodů Ostrava (25-14), hodně díky 15 bodům dua Smutná - Wilkinson, jejich tým ale zatížilo i 7 ztrát. Pražanky měly největší potíž s úspěšností střelby, když z 25 střel skončilo v obruči jen pět.

Druhá čtvrtina už se však nesla ve znamení nového náporu Slovanky, která toto dějství ovládla i díky větší vyrovnanosti střeleckého pole 27-19 a snížila po dvaceti minutách na 41-44, když v jednom úseku se dostala už na remízu.

Propad zejména na svou opěrnou dvojku spoléhající SBŠ pokračoval i ve třetí čtvrtině, kdy medaili cítící Slovanka už získala i vedení (56-52) a zadělala tak na závěr ostrý jako břitva. Ostravu dál držela fantasticky hrající Smutná, která už po třech čtvrtinách, jež kromě tří minut odehrála komplet, měla na kontě 27 bodů a zasloužila se tak nejvíc o vyrovnaný stav 64-64.

V závěrečném dějství drama vrcholilo a s tím vřely i emoce na obou lavičkách. Rašková se Smutnou držely SBŠ nablízku až do stavu 81-78 tři minuty před koncem, ale pak už jejich fauly přetížený tým (čtyři hráčky skončily vyfaulované) začal ve skore ztrácet. Trojka Domuzin utrhla Slovanku na šest a její tým už si pak zápas došestkoval k historické medaili.

Vítězky se opřely o Ondrouškovou (19+8 doskoků, TH 12/12), Domuzin, Coleman (po 18), Pilařovou (13+7 doskoků) a Svatoňovou (11). Ostravankám nakonec nestačil ani famózní střelecký výkon Smutné (34+8 doskoků, TH 13/11), již výrazně skromněji doprovodily Wilkinson (13+13 doskoků) a Rašková (11). Pražanky si o něco víc pomohly z protiútoků (16-9), body laviček (24-14) i menším počtem ztrát (7-17).

Petr Stavěl (asistent Slovanky): „Teď se cítíme super. Po začátku utkání bych našemu vítězství úplně nevěřil, ale od Nového roku se tým semknul, začali jsme fungovat trošku jinak a hráčky si za tím vítězstvím dnes šly. Byly motivované hlavně tím, že za výhru dostanou tři dny volna. (směje se) Samozřejmě to ale samy chtěly moc vyhrát. Odbojovaly to a to se cení. Dnes to bylo o morálce a my jsme v tom vydrželi celý zápas v nějakém tempu a Ostrava pak doplatila na fauly, což nám trochu pomohlo. Bylo to o tom, kdo bude mít víc sil až do konce, a to jsme byli my. Dnes bych pochválil celý tým, nebylo to jen o těch třech hlavních střelkyních. I ostatní začaly fungovat o něco líp v obraně. Na Adélu Smutnou jsme se samozřejmě připravovali, ale i tak nás rozstřílela. Naštěstí my měli tři výraznější hráčky, což nás udrželo ve hře při tom vysokém skore, které bych před zápasem nečekal, protože oba týmy byly už pobité a v malých rotacích.”

Iveta Rašková (trenérka SBŠ Ostrava): „V naší kabině dnes bude velký smutek. My jsme počítali s tím, že ten úvodní náskok nebude nic moc znamenat a nechtěli jsme Slovanku určitě nechat rozehrát. Podala ale velmi dobrý střelecký výkon, kdy poměrně bezpečně proměňovala z dvojkové vzdálenosti. Hlavní problém tak byl, že jsme je nechali rozehrát. Pokud jde o počet našich vyfaulovaných hráček, tak na to si každý v hale mohl udělat vlastní názor. Já některé věci nemůžu komentovat, ale měly jsme čtyři vyfaulované z osmi, které byly připravené do hry, a v závěru tak musela na chvíli do hry i jedna zraněná hráčka. Bylo těžké bránit, když se zapískalo 51 faulů. Hra se kouskovala a to je, myslím, škoda.”

Autor: CZ BASKETBALL