Pohár podle papíru? Kdeže. A USK v závěru

Papírové předpoklady? Předpovídat, kdo postoupí do Final 4? Děkujeme, nechceme. Vše totiž může být jinak a v podstatě postavené na hlavu. Dnešní kompletní čtvrtfinálový program Českého poháru žen zapsal překvapení hned ve dvou ze tří zápasů.

Kompletní čtvrtfinále a jen tři zápasy? Ano, protože na dnešní postupující už v domácí hale čekají pořádající Levhartice Chomutov. No a po dnešku víme, že se můžeme těšit na opravdu zajímavé Final 4. To se na severu Čech odehraje 25. a 26. února.

SBŠ Ostrava – KP Brno 84:83

V roli papírového favorita vstupovalo do čtvrtfinále hraného na Tatranu Brno. Po vyrovnané první čtvrtině se zdálo, že ji naplní. V poločase už mělo KP náskok téměř dvouciferný, jenže domácí hráčky si pohlídaly třetí čtvrtinu a na jejím konci se poprvé v utkání dostaly do vedení. Ačkoliv si ho Brno vzalo zpět, domácí byly zpět v zápase.

Ještě 1:39 před koncem po trestných hodech Malíkové vedlo KP Brno nejtěsnějším rozdílem. Z pohledu skóre se pak nic neudálo až sedmi sekund před závěrečnou sirénou. Wilkonson proměnila dva trestné hody, aby přelila vedení na stranu domácích. Hostující basketbalistky ještě ve zbývajícím čase dokázaly zakončit, ale hrdinka posledních sekund Wilkinson střelu zablokovala a potvrdila tak historický postup Ostravy do Final 4.

Žabiny Brno – Sokol Hradec Králové 81:62

Další papírové předpoklady ne přímo roztrhány, ale minimálně dost zmuchlány. Žabiny jednoznačně šly za svým cílem, kterým byla vstupenka na závěrečnou chomutovskou party. Jen ve druhé polovině první čtvrtiny pustily Lvice do vedení, ale to si ještě do první sirény vzaly zpět. No a vpředu zůstaly až do úplného konce zápasu.

Žabiny svůj náskok postupně navyšovaly. A pokud osmibodový rozdíl v poločasové pauze mohl značit drama do druhé půle, pak domácí basketbalistky ráznou třetí čtvrtinou jakýkoliv náznak zahubily hned v zárodku. Poslední dějství navíc přineslo nevídané střelecké trápení na obou stranách. Také závěr ale dokázaly domácí opanovat, když závěrečnou čtvrtinu vyhráli 9:6.

Za zmínku stojí individuální výkon hostující Pamely Effangové, která Žabinám zatápěla 33 body, takže se sama postarala o více než polovinu bodů svého týmu.

Slovanka – BLK Slavia Praha 84:78

Pokud se něco nejméně čekalo, pak je to postup Slovanky. Při vší úctě ze srovnání kádrů a především z porovnání aktuální formy vycházely lépe Pražanky. Navíc poslední vzájemné střetnutí (jakkoliv měla Slavia výhodu domácí palubovky) skončilo rozdílem téměř 50 bodů! Jenže Slovanka vstoupila do utkání velice dobře a v polovině druhé čtvrtiny atakoval její náskok dvacetibodovou hranici.

Druhý poločas přeci jen lépe vyšel favorizované Slavii. Tři minuty před koncem po trojce Suchanové už měly domácí k dobru jen čtyři body. Jenže další slavistické ofenzivní snažení se ukázalo jako neúspěšné. Pražankám nepomohlo ani 25 bodů Suchanové či double double Rokošové. Domácí totiž měly ve svém středu Lucii Svatoňovou, která si 22 body vylepšila své maximum, na jaké zatím dosáhla v Chance ŽBL. Slovanka navíc dokázala dobře rozložit ofenzivní zátěž, když hned šest hráček dosáhlo na dvouciferný počet bodů a zaslouženě tak postoupila do Final 4.

ZVVZ USK Praha – Tango Bourges Basket 65:57

Pokud vám v přehledu účastníků Final 4 chyběl čerství domácí rekordman v neporazitelnosti ZVVZ USK Praha, pak vězte, že pražský celek se do Českého poháru nepřihlásil a nechal tak volný trůn, na který usedne vítěz 26. února. Pražanky ale dnes volno neměly. Nastoupily doma na Královce k veledůležitému euroligovému mači s Bourges. Výhra by USK dávala reálné vyhlídky na postup. V opačném případě by se oba týmy srovnaly na stejné bilanci a s vražedným závěrečným programem Pražanek by naopak byly ve výhodě Francouzky.

Možná právě význam utkání hráčkám na obou stranách svazoval ruce. Vždyť první čtvrtina skončila smírně s deseti body na obou stranách. Před výměnou stran už hostující basketbalistky vedly 26:24. Hrozilo, že utkání se v neprospěch domácích zlomí ve třetí čtvrtině, když Bourges atakovalo dvouciferný náskok.

USK ale naštěstí pro své vyhlídky do závěru utkání stáhl ztrátu na pět bodů. No a závěrečné dějství bylo ze strany domácích tím nejlepším, co v utkání předvedly. Za stavu 45:55 během chvíle USK zapsal šňůru 10:0 a otočil vývoj utkání. Sice pak ještě jednou zaškobrtl a nechal soupeřky vyrovnat, ale do vedení už se Bourges nedostalo. Vypadalo to jako by střelecká smůla v této fázi přesedlala z domácích na Francouzky.

USK si pohlídal závěr utkání, čtvrté dějství ovládl v poměru 26:12, a celkově tak urval opravdu důležité vítězství. Double double za 15 bodů a 14 doskoků zapsala Thomas. Jedinou další dvoucifernou střelkyní domácích byla dvanáctibodová Vyoralová.

Autor: CZ BASKETBALL