Výhra v Praze, drama v Brně

Dvěma zápasy odstartovalo tažení českých ženských týmů letošními evropskými poháry. Dařilo se pražskému USK, který na úvod Euroligy doma zvítězil nad maďarským soupeřem. Se smutkem odchází ze svého úvodního duelu v EuroCupu Žabiny Brno, které padly po dvojitém prodloužení. Do EuroCupu se ve čtvrtek zapojí i KP Brno.

Nelehký zápas s úspěšným koncem mají za sebou basketbalistky ZVVZ USK Praha v prvním kole Euroligy. Podařilo se jim zdolat maďarský Szekszárd 82:71 zejména díky ostrostřelbě rozehrávačky Tejy Oblak, která zaznamenala 28 bodů. Za týden se USK představí na palubovce španělské Valencie.

Pražanky hrály při absenci Veroniky Šípové, Veroniky Voráčkové i Američanky Brionny Jones pouze v sedmi hráčkách, ani to jim ale nevadilo. USK před slušně zaplněnou halou na Královce rychle vedl 10:2, zbytek poločasu se ale s výjimkou Oblak střelecky trápil a prohrával o dva body. Klíčový byl stav 47:47 ve třetí čtvrtině, kdy se domácí celek v čele nejen s Oblak ale i Vukosavljevič dostal do dvanáctibodové série, kterou zápas prakticky rozhodl. Maďarský tým ještě v závěru hrozil, ale na víc, než čtyři body už se nepřiblížil.

K Oblak se přidala sedmnácti body Vukosavljevič, na patnácti bodech, patnácti doskocích a deseti asistencích se zastavily statistiky Američanky Alyssy Thomas, která tak zapsala cenný triple-double. Maďarkám nestačilo 27 bodů Viktorie Vivians.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): Byl to těžký zápas, ale o to je to cennější vítězství. Všichni si mysleli, že Szekszárd bude snadným soupeřem, ale prožíváme kvůli zraněním nezvyklou situaci. Basket se hraje s pivoty a vysokými hráčkami. My ale máme k dispozici jednoho malého pivota. Nakonec se to však podařilo. V kabině jsme si řekly, že děláme chyby, které nemusíme. Vysvětlily jsme si, jak to budeme hrát. Hlavně jsme ale zlepšily obranu. Důležité bylo také zapojit do hry Vukosavljevič, protože byla tou dobou úplně vypojená. (María) Conde to brala na sebe a nedařilo se jí. Potřebovaly jsme, aby těch skórujících hráček bylo víc. Vliv Oblakové byl důležitý. Ukázala se jako pravá kapitánka. Nebýt jí, měly bychom obrovský problém. Její výkon mě ale nepřekvapil. Jednak si u nás věří a také k nám přišla právě ze Szekszárdu. Proti svému bývalému týmu ukázala: Já jsem tu pánem. Alyssa hrála oduševněle, ale myslím, že může být ještě lepší. Je vidět, že měla velkou přestávku, a ještě se stále reaklimatizuje. Stále není v tom svém optimu.“

Druhou smolnou koncovku za sebou si připisují basketbalistky Žabin Brno. Po nedělní ligové porážce v dreby s KP, padly při své letošní premiéře v EuroCupu se silným francouzským celkem BLMA 87:90 po druhém prodloužení.

Francouzský celek měl bleskový start do zápasu, když sice Žabiny vstřelily první koš duelu, pak ale nezvolily několik dobrých střeleckých pozic a BLMA během dvou minut devíti body vynutily oddechový čas domácího kouče. Zejména vyrážely do drtivých rychlých protiútoků. Po time outu ale přišlo zklidnění a zlepšení hry ze strany Žabin, které dokázaly dostat do hry i fanoušky a trojka Petry Záplatové přiblížila v sedmé minutě domácí celek na rozdíl jediného bodu. Ještě lépe bylo v poslední minutě první čtvrtiny, kdy úspěšně zakončila rychlý protiútok Žabin Emma Čechová a český tým šel poprvé do vedení. Brňanky zpražila až inkasovaná trojka v poslední sekundě, která podle televizních záběrů padla až po konci čtvrtiny.

Úspěšný střelecký pokus na konci čtvrtiny nakopl francouzský tým i do té druhé, kde povětšinu času držely mírné až šestibodové vedení. Brňanky se však nenechaly zaskočit a soupeřky si utéct a včasnými koši se dokázaly udržovat na dostřel. Za první půli trefily pět trojek, a i díky jedenácti bodům Natálie Stoupalové dokázaly přežít poločasových patnáct bodů hostující americké pivotky Haley Peters.

Podobný scénář měla hra i po přestávce. Francouzky držely těsné veden, český tým bušil do soupeřek a snažil se udržet se ve vyrovnaném zápase. Pomáhaly znovu zejména trojky, po jedené z nich z ruky Stoupalové bylo třináct minut před koncem srovnáno 50:50 a BLMA si bralo oddechový čas. Hned z dalšího útoku šly Žabiny dokonce do vedení, když se střelecky chytila nová posila Žabin Američanka Elissa Cunane. Skvělý závěr čtvrtiny přinesl Žabinám až sedmibodový náskok, který však zpražila další trojkou (tentokrát již regulérní) těsně před klaksonem Elodie Naigre.

V poslední čtvrtině už to byla velká bitva o každý koš. Navrch měly najednou po celém obráceném utkání Brňanky, BLMA ale zase stahovalo a když si pomohla Mamignan Toure trojkou o desku, bylo to čtyři minuty před koncem zase jen o bod. Drama vrcholilo v poslední minutě, když Bosňanka Nikolina Kněževič trojkou srovnala skóre, pak ani jeden z týmů nedokázal rozhodnout a šlo se do prodloužení.

Nastavenou pětiminutovku načaly lépe hostující hráčky, ale ani čtyřbodový náskok nestačil, když ho prakticky sama trojkou zlikvidovala Petra Záplatová a v poslední minutě bylo znovu srovnáno. Francouzky měly s čtyřbodovým náskokem nakročeno k výhře, ale trojka Cunane a buzzer Brii Holmes poslal duel do druhého prodloužení. V druhém prodloužení už se naplno projevila únava obou týmů, Brňankám navíc už chyběly vyfaulovaná Natálie Stoupalová a Eliška Hamzová. Rozhodující trojku trefila Toure, navíc pak Cunane zahodila oba trestné hody.

Stoupalová byla i přes vyfaulování s 20 body nejlepší střelkyně Žabin, na sedmnácti bodech se shodly Američanky Cunane a Holmes. Všechny zastínila s 34 body hostující Peters.