Vláda Sršňů nad NBL pokračuje!

I po šestém kole má liga jednu konstantu - stále v ní vítězí tým Písku. Tentokrát doma díky silné druhé čtvrtině vyřídil Slavii 81-66. Doma se dál radoval ještě USK po skolení Opavy (86-78) a Brno po náročné šichtě s Beksou (89-82). Loupeživými rytíři se stali sluneťané v Ostravě (72-87) a nečekaně i Hanáci v Děčíně (63-77).

Sršni už na 6-0!

Hladový písecký roj dál odmítá polevit a se Slavií mu doma stačila ke klíčovému úniku jen lepší druhá čtvrtina, ovládnutá 33-21. Za vedení o 21 už se Sršni neohlíželi zpět a získali šestou výhru v řadě (81-66)! Dál zůstávají vedle Nymburka jediným neporaženým týmem ligy.

Už v druhé části první čtvrtiny si Písek zdola vybudoval náskok 19-11, ten ale ještě slávisté Dallas s Kozákem umazali na rozdíl tří bodů po 12 minutách. Ze stavu 23-20 už ale domácí vzlétli, zasypali soupeře zpod koše, aby v polovině druhé čtvrtky odskočili na 36-21 a po smršti trojek už to bylo v závěru poločasu o 21 při jediné ztrátě a s 63procentní palbou z pole.

Ve druhém poločase se nic zásadního nezměnilo, vyjma první pětiminutovky čtvrté části, kdy playmaker hostů Watson-Gayle skoro sám na malou chvíli přitáhl Pražany na devět bodů. Svůj tým (bez Viléma Svobody, Mrázka) vedl 21 body, Bonner přidal 13 a Dallas 12 s 8 doskoky. Za domácí vládli Karlovský (19), Martin Svoboda (18) a Burda (12). Jejich celku patřily body zpod koše (52-32) a nižší počet ztrát (9-14) a měl i o 15 střel víc.

Matěj Mach (asistent Sršni Photomate Písek): „Tak dneska to bylo opravdu těžké utkání. Slavia přijela velice dobře připravená, myslím si, že velmi slušně bránili. My jsme se tím zápasem poměrně protrápili, což je trochu zvláštní, když jsme dali 80 bodů v útoku. Rozhodla ale druhá čtvrtina, kdy jsme se dostali do našeho tempa, běhali do rychlých protiútoků a do poločasu jsme si vytvořili slušný náskok. Ve druhém poločase Slavia nastoupila dobře, přitvrdili v obraně, byli rychlejší a agresivnější. Když se Slavia dostala téměř na dostřel, tedy pod deset bodů, dokázali jsme dobře zareagovat, dali jsme tři rychlé koše a rozhodli utkání ještě před vyrovnanou koncovkou.”

Kevin Týml (křídlo Sršni Photomate Písek):
 „Myslím, že jsme do utkání vstoupili docela dobře. Už v poločase jsme vedli o 20 bodů, snažili jsme se hrát rychle dopředu a dobře si pohlídat jejich pivota. Dařilo se nám i na doskoku, což nám zaručilo náskok. Ve třetí čtvrtině jsme na chvíli spadli na 12 bodů, dokonce na plus devět, ale dobrou obranou jsme se znovu chytli a rychlými protiútoky a střelami z dálky jsme opět zvýšili náskok. Pomohla nám i podpora od Honzy Karlovského a Svobody pod košem.”

Lubomír Růžička (trenér SK Slavia Praha): „V první řadě gratulace Písku, skvělá atmosféra, klobouk dolů. Prvních 12 až 13 minut jsme byli připravení, stav byl 21-18 pro domácí, drželi jsme je na jejich bodovém podprůměru. Pak se nám hra rozsypala, přišla šňůra 11-0, my jsme brzo sklopili hlavy a poločas skončil mínus 20. V druhé půli jsme se zvedli a stáhli na devět bodů, ale trápila nás venkovní produkce, hlavně na čáře trestných hodů. Písek jsme udrželi na 68 pozicích, což není špatné, ale trápil nás útok. Potřebujeme se sehrát, abychom mohli proti tak silnému týmu hrát ještě lépe. Doma musíme potvrdit roli favorita a v sobotu vyhrát.”

Radek Pumprla (guard SK Slavia Praha): „Bohužel nám zápas prohrála jedna čtvrtina – ta druhá, kterou jsme nezvládli. Nějak jsme se nedostali do zápasu. Myslím, že takticky jsme byli připraveni dobře, ale chybělo nasazení, včetně mě, nedostal jsem se do zápasu tak, jak bych chtěl. Bohužel, 10 minut stačilo na to, aby si Písek vytvořil 20bodový náskok, a pak už se to těžko stahuje.”

Další domácí pád oslabených Válečníků

Děčín odstartoval sezonu třemi výhrami. Od té doby ale už třikrát v řadě padl a nyní už podruhé za sebou doma. Porážka je pro tým o to bolestnější, že pokořitelé z Hané byli před výsadkem na severu zatíženi už čtyřmi prohrami za sebou. Přesto v pevnosti ARMEXU triumfovali (63-77) a ještě zavřeli domácí na pouhých 63 bodech.

Olomoucko se začalo domácím poprvé vzdalovat na přelomu první a druhé čtvrtiny, kdy z 16-18 uniklo na 16-26. Tři trojky Jiřího Svojanovského s Wertzem pak utrhly hosty až na poločasových 28-42 při 22procentním náskoku v úspěšnosti z pole a se zneškodněním domácích rychlých protiútoků.

Ve třetí čtvrtině se Válečníci v kulise 930 fanoušků zkusili trojkami a útočnými doskoky vrátit, ale po přírazu na 50-55 na konci tohoto období se jim Hanáci třemi trojkami opět vzdálili na dvanáct. Domácí se pak ještě jednou z nájezdů přitáhli na pět, ale dvě trojky Wrighta už jim dvě minuty před koncem vzaly veškeré naděje.

Wright vedl střeleckou baterii vítězů (27+8 doskoků, trojky 8/5), následován Asberrym (15) a Wertzem (13). Z pole lepší Olomoucko (v procentech 30-43) dalo víc trojek (38/8 - 25/12) i šestek (7-15). Domácím (bez Pecháčka, Slowiaka), jež tlačili Ogundiran (24+4 zisky), Štěrba (12+8 doskoků) a Davidson (10), nepomohl nižší počet ztrát (12-17), ani převaha na útočném doskoku (21-5, body z druhých šancí 19-5) a o 21 větší počet střel.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX ENERGY Děčín): „Všechno začíná tím, že nebojujeme celých čtyřicet minut. Od toho se odvíjí vše. Když jsme ve třetí a čtvrté čtvrtce trochu utáhli obranu, nedovolili jednoduché střely, získali nějaké míče a zabojovali na doskoku, měli jsme jednadvacet útočných doskoků, což je skvělé číslo, mohli jsme hrát. Vrátili jsme se trochu zpět do zápasu, ale protože jsme měli za sebou útočně hrozivý první poločas a prohrávali jsme o čtrnáct bodů, nedokázali jsme se přitáhnout blíže než na nějakých sedm nebo pět bodů. A to při dnešní vyrovnanosti týmů bylo pro nás fatální. Samozřejmě se to dnes hodnotí velmi těžce, ale nám nezbývá, než se s tím nějak vyrovnat a vyhrabat se z našich problémů. Dnes jsme neměli nemocné Pecháčka a Slowiaka, protože nám něco létá kabinou, a celkově nejsme úplně zdravotně fit, ale to nás neomlouvá.”

Andrew Hipsher (trenér BK Olomoucko):
 „Byl to boj. Nebyl to pohledný zápas, hodně minutých střel od obou týmů, ale na konci dne jsme byli schopní získat výhru. Měli jsme skvělé trojky, kde jsme trpěli minulé zápasy. Jsem za svoje kluky rád, pracovali jsme a dali tomu dost času, protože někdy začnou pochybovat, když míč nepropadne obroučkou. Jsem hrdý, že našli odpověď a proměňovali dnes víc střel.”

Petr Macháč (pivot BK ARMEX ENERGY Děčín): „Nechali jsme rozehrát jejich Američany takovým způsobem, že pak trefovali i velmi těžké střely. Měli jsme hodně výpadků v zónové obraně, kdy soupeř měl volné střely už po pár vteřinách. Musíme zapracovat na obraně, protože je to už třetí zápas, který nám nevyšel. Musíme hrát víc týmově, organizovaně, trpělivě a myslím si, že pak to půjde. Ve třetí a poslední čtvrtce jsme ukázali, že umíme bojovat o každý balón, chodit na útočný doskok a když nám nejde střela za tři, jít prostě do koše. Musíme zapracovat na našich nedostatcích, protože jinak to nezlomíme.”

Dominik Žák (forward BK Olomoucko): „Jsme rádi, že jsme dnešní zápas zvládli, protože jsme měli sérii čtyř proher. V Děčíně se hraje těžko, což se dnes ukázalo, a byl to těžký zápas. Nenechali jsme ale domácí, aby nás přetlačili, nenechali jsme je jít do vedení a vždy jsme se vrátili na plus minus deset bodů, což jsme udrželi až do konce. Jsme rádi, že jsme ukázali, že umíme zvládnout i těžké koncovky.”

Sovy Opavu zničily z brejků a šestek

Muži z pražských Nuslí dál zvedají cenu svých akcií, když tentokrát na svém kurtu především z šestkové linie (45/28 - 15/9) a z brejků (27-4) složili Opavu (86-78) a mají čtvrtou výhru ze šesti zápasů.

Poločas přitom měli mírně navrch Slezané, kteří 16 body zpod koše a čtyřmi trojkami nakopli vedení po první čtvrtině (22-29). A při distanční mizérii Sov (do půle trojky 10/1) dotlačili i díky dobré hře do koše poločas k vedení 40-44.

Od třetí čtvrtiny ale USK zvýšil obrátky, za prvních devět a půl minuty zavřel hosty na sedm bodů a z non stop atakování koše otočil na 63-53. Šiřina sice velkou trefou zpoza půlky s klaksonem čtvrtiny ještě vrátil svůj tým na sedm, ale Sovy už nešlo zastavit. Přidávaly zásahy po útočných doskocích, a i když Opava, jíž posledních sedm minut chyběl po vyfaulování letošní top skórer Puršl, po třech slepených trojkách stáhla manko na 70-68, přibrzdily ji vzápětí nesportovní faul a také technická pro kouče Czudka a zbytek už domácí vyřešili z dalších útočných doskoků.

Vedli je Campbell (19), Švec (17+10 doskoků, TH 13/7), Samoura (14), Bruce (11+7 doskoků) a Vlk (10). Za hosty korigovali Zbránek (16), Kvapil (12) a Howard (10+15 doskoků). USK byl lepší i zpod koše (44-34), na útočném doskoku (15-13, body z druhých šancí 19-13) a ve ztrátách (9-18), takže menší počet trojek (4-11) mohl oželet.

David Gale (kouč USK Praha): „Jsem na naše kluky hrdý. Po minulém zápase jsme mluvili o tom, že musíme být fyzičtější, že musíme udeřit jako první, a tak si myslím, že jsme dnes byli mnohem lepší. Opava je velmi fyzický tým a myslím, že jsme vyvolali hodně kontaktů a opravdu je frustrovali naší obranou, což bylo něco, na čem jsme se snažili pracovat, abychom byli více sladěni. Starali jsme se pouze o hru mnohem lépe a dostali jsme se na čáru trestných hodů, v čemž jsme dělali opravdu dobrou práci. Musíme střílet lépe šestky, ale v obraně jsme byli dobří a pak jsme dobře běhali nahoru a dolů a využívali naše mládí a myslím, že statistiky to ukazují, takže jsem opravdu hrdý na kluky a na jejich úsilí.”

Ondřej Švec (rozehrávač USK Praha): „Myslím, že jsme nezačali úplně dobře, nechali jsme si hosty utéct, dali nám asi 30 bodů v první čtvrtině, potom druhá už byla lepší na obranné polovině a v druhé půli jsme zlepšili obranu, eliminovali Opavě rychlý přechod do útoku a myslím, že to byl klíč k dnešnímu vítězství.”

Vyoral povstal na Tatranu

Zkušený playmaker Tomáš Vyoral poprvé v ústeckém dresu chytil střeleckou slinu a 23 body významně nakopl Pandy k dobytí ostravského Tatranu způsobem start - cíl (72-87). Po třetí výhře sezony jeho nově složenému týmu aktuálně patří čtvrtá pozice.

Křídelník Varner SLUNETU už v sedmé minutě devíti body vytáhl do trháku 4-14, zejména díky ofenzivním suchotám domácích. O chvíli později to bylo 8-21 a po 18 minutách už 22-39 pro Pandy, které do půle ztratily jen 4 míče a z brejků kralovaly 0-17. A druhý poločas už na vývoji nezměnil ani řádku.

Varner vedl Ústí 25 body, Vyoral přidal 23, Pecka 16 s 9 doskoky a Oguama 11 s 11 doskoky. Jejich tým byl lepší z brejků (11-19), v produkci šestek (7-16) a ve ztrátách (15-9). NH (bez Majerčáka, Janů), jež zůstává dál na jedné výhře, dvojciferně sytili jen Gniadek a Michal Svoboda (po 18).

Igor Svoboda (pivot NH Ostrava): „Dnes to byl jasný příklad toho, že obrana vyhrává zápas.  Nám dneska zase nefungovala. Do zápasu jsme sice vstoupili s energií, že chceme vyhrát, ale když se nepovede pár věcí, tak se nám to nastavení hlav sesype. Toto musíme do příště zlepšit.”

Adam Číž (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Za nás asi nejlepší zápas, který jsme odehráli. Od začátku do konce jsme vedli a vypadalo to všechno v nás prospěch. Dokázali jsme si vyhovět na hřišti. Mezery jsou vždycky, ale dneska to byla taková první vlaštovka a doufejme, že takto to půjde dál a na tento výkon navážeme.”

Tomáš Reiner (kouč SLUNETA Ústí): „Za výhru jsem rád. Dnes jsme se i dobře rozběhli, výkon byl dobrý, i když rezervy tam jsou. V postupné fázi se hledáme a já doufám, že to každý zápas bude lepší a lepší.”

Nihat Gürbüz (asistent NH Ostrava): „První čtvrtinu jsme měli spoustu ztrát. Ty dneska rozhodly. Povedla se nám až poslední část, kdy jsme si půjčovali míč.”

Brno přetlačilo Beksu, má čtvrtou v řadě

Brňané od úvodního výplachu v Písku pokračují už čtvrtý zápas v krasojízdě, a byť Beksa jim dala řádný boj, urvali svůj další úspěch (89-82), když králem utkání byl power forward Chargois, autor 25 bodů a 8 asistencí (TH 14/10).

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé Beksa zásluhou tria Kovář (do půle 13 bodů), Brunk a Šafarčík při solidní obraně, efektivních trojkách a lepším procentu z pole probila do vedení 37-44. Jenže ve třetí domácí podřadili, utáhli šrouby v obraně a z útočných doskoků a brejků pod vedením Chargoise otočili. Ve čtvrté po třech trojkách získali při chřadnutí pardubické ofenzivy desetibodový náskok, ale neúnavný Šafarčík ještě vrátil hosty v závěru na čtyři body, aby ve finiši Brno donesli vítězně do cíle Chargois s Viktorem Půlpánem.

Kromě Chargoise se domácí opřeli i o Šimona Svobodu (14) s Křivánkem (13). Za hosty (bez Michala Svojanovského, Simonidese) kontrovali Šafarčík (25), Brunk (19+13 doskoků) a Kovář (17). Brno mělo víc zpod koše (36-30), z šestek (22-18), na útočném doskoku (12-9, body z druhých šancí 22-12) i z brejků (17-10).

Martin Vaněk (trenér Basket Brno): „Dnes rozhodl druhý poločas, který jsme vyhráli 50-37. Byli jsme efektivnější v útoku. Po dobrém začátku, kdy jsme hráli slušně a dostali se do šestibodového vedení, jsme bohužel neproměnili několik dobrých střeleckých pozic. Pardubice toho využily a my jsme se dostali do útlumu. O poločase bylo klíčové, abychom se z toho dostali a začali hrát náš basketbal. Ve druhém poločase jsme dali 12 bodů z rychlého protiútoku, což je přesně to, čím bychom se měli prezentovat. Zároveň si ale myslím, že jsme si zápas zbytečně zkomplikovali – neproměnili jsme spoustu jednoduchých střel a opět jsme neproměnili 12 trestných hodů, i když na tom pracujeme každý trénink. To musíme zlepšit, protože přijdou další kvalitní soupeři a tohle by nás mohlo stát vítězství. Jsem rád, že jsme to zvládli i proti tak silnému týmu, jako jsou Pardubice.”

Ethan Chargois (power forward Basket Brno):
 „V minulém zápase jsme prohráli na doskoku, takže to bylo něco, na co jsme se dnes chtěli zaměřit. Myslím, že jsme začali s dobrou energií, i když jsme ve druhé čtvrtině trochu zpomalili. Ve druhém poločase jsme ale už hráli náš basketbal.”

Jan Šotnar (trenér BK KVIS Pardubice): „Dnes jsme měli více problémů. Pokud chceme hrát kvalitní basketbal, musíme mít na hřišti pět hráčů, kteří jsou plně připraveni. Poprvé v této sezoně musím říct, že jsme nepředvedli dobrý výkon – někteří hráči jako by ani nebyli na hřišti. Je to velká škoda, protože jsme mohli Brno v klidu porazit. Dnes nám zahráli dobře pouze tři hráči, a když není sebevědomí v útoku, přenáší se to i do obrany. Brno nemuselo předvést skvělý výkon, aby nás porazilo.”

Petr Šafarčík (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Dnes jsme měli problém s energií a přístupem. Tímto zápasem jsme úplně znehodnotili naši vzestupnou tendenci ve výkonech. Ty měly stoupající úroveň a gradovaly až k sobotnímu zápasu s Nymburkem, ale dnes jsme to svým přístupem degradovali. Spadli jsme úplně na dno a je to pro nás další varování. Zítra ráno se sejdeme a musíme opět tvrdě pracovat.”

Autor: Redakce NBL