Velký triumf Nymburka, Kolín a Olomoucko doma naprázdno

Středeční mužský pohárový večer byl spojen s radostí jen v Nymburce, kde domácí tým složil pátý celek silné turecké ligy Manisu 84-62 a ve druhém kole tak získal první výhru v osmifinálové skupině Europe Cupu.

Hůř se vedlo dvěma zástupcům v Alpe Adria Cupu, když Kolína doma bez dvou opor podlehl chorvatské Dubravě 65-81 a Olomoucko v bitvě o vedení ve skupině rovněž v domácím prostředí nestačilo na rumunský Temešvár (71-81).

Nymburk spláchl pátý tým Turecka

Polabané navzdory předzápasovým zdravotním problémům v týmu vyrazili do utkání s Manisou zostra a vedli po aktivitě Bohačíka o devět bodů. Hosté pak sice manko zamazali, ale ve druhé čtvrtině přísná obrana Nymburka soupeři nic nedovolila a domácí tým tak vyhrál poločas jasně 49-32.

Ve třetím dějství se Manisa prokousala díky nymburským ztrátám trochu blíž, ale když 8:30 do konce snížila na 65-59, za zbytek utkání už stihla pouhé tři body.

Nymburk tlačili k vítězství Gordon (20+8 asistencí), Svejcar (18), Bohačík (11+9 doskoků), Kříž (10+9 doskoků) a Mathon (10). Jejich tým byl lepší na doskoku (43-31, útočné 18-8, body z nich 11-3), z brejků (22-6), v trojkách (10-5) i ve ztrátách (16-21).

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Spokojenost určitě je, přestože tam pořád bylo ještě hodně chyb. Ve třetí čtvrtině byl náš klasický výpadek, přestali jsme hrát to, co jsme chtěli, ale tentokráte jsme se naštěstí vzpamatovali a natáhli jsme to zpátky na těch 22 bodů. Tohle je dobrý výsledek do vzájemného souboje. Tenhle tým umí bojovat. Přestože jsme poslední dny kvůli nemoci nemohli trénovat pět na pět, tak jsme se semkli podobně jako po těžké cestě do Zaragozy. Respekt všem, kteří měli zdravotní problémy a dali do toho maximum. Jsem rád, že jsme to takhle zvládli, bylo to hodně o energii a nasazení. Z dobré obrany byly rychlé protiútoky a hra, jakou se chceme prezentovat. Bilance 1-1 je dobrý základ, i když to mohlo být ještě lepší, když se podíváme na tu koncovku v Zaragoze, ale hlavně chceme vyhrávat zápasy doma a to se povedlo. Uvidíme, jak v tom budeme pokračovat. Ale když budeme předvádět takový basket jako dnes, tak můžeme hrát všude vyrovnaně a můžeme přivézt nějaké výhry.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Chci pogratulovat svým hráčům, nejen za basketbal, jaký předváděli, ale také za charakter, který dnes ukázali. Situace chvíli připomínala týden starý zápas v Zaragoze, kdy jsme také vedli dvojciferným rozdílem, o který jsme ale přišli. Dnes tam soupeř chvíli také dotahoval, ale zvládli jsme to mnohem lépe. Udrželi jsme si naší identitu. Naším cílem před vstupem do této možná nejtěžší skupiny ze všech bylo, abychom byli všem konkurenceschopným soupeřem. A to se daří. Na to můžeme být hrdí. A já jsem hrdý na to, co jsme dnes předvedli. Přesvědčili jsme se, čeho jsme jako tým schopni. Rádi bychom měli v této těžké skupině alespoň padesátiprocentní bilanci, což dává šanci na postup, a to se nám zatím daří. Jsme na dobré cestě. Kdybych měl vybrat nejlepší zápasy v sezoně, tak to bylo dnes a v Písku. Oba zápasy přišly po dvou porážkách, což ukazuje, jak je tým schopný v důležitý moment zmobilizovat síly.”

Oslabený Kolín dal jen 65

Omezen absencemi dvou svých hlavních hráčů, rozehrávače Číže a power forwarda Smithe, padl Kolín doma s posledním celkem své skupiny Alpe Adria Cupu, KK Dubrava, a aktuálně už tak má negativní bilanci 3-4.

V utkání se zejména díky křídlu Redparthovi držel jen do poločasu (33-39), v úvodu toho druhého ale hosté z 38-41 začali unikat a ve čtvrté čtvrtině měli náskok až dvaceti bodů.

O body Kolna se starali Redparth (21+7 doskoků), Boškovič (14+10 doskoků) a Halada (11). Dubrava byla údernější zpod koše (20-48) i z brejků (2-17) a také méně ztrácela (22-17).

Hanáci neudrželi vedení

Olomoucko na tom doma proti lídrovi skupiny bylo dlouho dobře, když po pěti minutách vedlo 12-2 a v průběhu druhé čtvrtiny ještě 38-26. Pak mu ale došel dech, hosté se na přelomu poločasů probili díky zlepšené obraně k obratu a v závěru třetí čtvrtiny už vedli o deset, čímž vyznačili svou stezku k vítězství.

Dvě střední čtvrtiny v součtu ovládli 34-56. V konečném účtování byli napřed zejména z útočných doskoků (6-11, body z nich 6-17) a v produkci laviček (9-24). Za Olomoucko (bez Shavera) se dvojciferně prosadili jen McBrayer (26) a Adamu (11).

Andrew Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Do přestávky bylo vše v pořádku. Tým dobře bránil a dokázal se prosadit i v útoku. Vypadalo to nadějně. Ve druhé půli jsme na výkon z prvního poločasu nedokázali navázat. Chyběl nám Marcus Shaver, který je kreativním hráčem, mohl nám pomoci. Přes porážku máme stále šanci postoupit do závěrečného turnaje, o tuto příležitost se ještě popereme.”

Dupree McBrayer (křídlo BK REDSTONE Olomoucko): „Chtěli jsme vyhrát a předstihnout našeho soupeře. Dlouho se zdálo, že se to může podařit. Od poloviny třetí čtvrtiny se ale karta začala obracet. Hráči Temešváru se chytli a pak už se nedali zastavit.”

Autor: Redakce NBL