Velký obrat a USK je krok od Final 4

Basketbalistky ZVVZ USK Praha jsou po první výhře ve čtvrtfinále jeden krok od další účasti ve Final 4 Euroligy. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové zdolaly po velké bitvě doma italské Schio 72:70 a příští úterý mohou postup pečetit na palubovce soupeře. V případě porážky je čeká rozhodující duel 18. března na domácí palubovce.

Domácí šampionky nečekaly při absenci několika opor nic jednoduchého, což se potvrdilo. První půle byla extrémně vyrovnaná a ani jednomu z celků se nepodařilo vybojovat si větší náskok. Zlom přišel až po přestávce, kdy USK hrubě nevyšla třetí čtvrtina, dal za ni jen devět bodů a Italky se dostaly do herní pohody, která vyústila v poslední desetiminutovce dokonce dvanáctibodové vedení. Ani takový stav pět a půl minuty před koncem nestačil Schiu k výhře, USK uzavřelo zápas sérií 11:2 a v šestkové loterii v koncovce urvalo první výhru.

Na pozici nejlepších střelkyň obou týmů se na 18 bodech shodly domácí Španělka María Conde a hostující Belgičanka Kim Mestdagh. V dresu Pražanek přidala sedmnáct bodů Teja Oblak a šestnáct Brionna Jones. Italky srazilo mimo jiné osmnáct ztracených míčů.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Je úplně jedno, jestli to dnes skončilo o dva body nebo o dvacet. Kdybychom tenhle zápas prohrály, byla by odveta velmi těžká. Dnes jsme to zlomily vysloveně obranou. Klobouk dolů před hráčkami, s jakým enormním nasazením ten závěr v úzké rotaci odehrály. Nedovolily jsme soupeři dávat jednoduché trojky, na které se spoléhaly, a vydolovaly v sobě ještě nějakou sílu. V útoku se pak začalo dařit Maríi Condeové, která do té doby neměla nejlepší zápas, ale uvolnila se a strhla tým k vítězství. Bavily jsme se o tom, jak to napravit. V obraně se nám to dařilo až posledních pět minut, ale v útoku braly hráčky pokyny o trochu lépe. Alysse Thomasové se kýve zub, takže je jasné, že jí někdo nasadil loket. Zvládla to, ale bála jsem se, aby se také nevyfaulovala. Do toho měla rovněž čtyři fauly Jonesová. Je to o to cennější vítězství po takovémto průběhu. První zápas v play off je velmi psychicky náročný, protože potřebujete vyhrát. Kdybychom jely do Schia s prohrou, bylo by to náročné. Takhle se můžeme v klidu připravit. Hlavní bude, aby si teď hráčky oddychly.“