Válečníci v derby slaví první domácí!

ECHO DERBY 11. KOLA Bylo zřejmé, že na hrací ploše se právě děje něco mimořádného. Už minutu dvacet do konce se začala za skandovaného potlesku zvedat většina hlediště, zaplněného rekordní děčínskou návštěvou této sezony (810), aby dlouho nepoznaným bouřením vzdala hold výjimečnému výkonu svých Válečníků a také poděkovala za první výhru na domácím hřišti (83-67).

Na sedmý pokus! A navíc v derby, které Děčín v posledních sedmi minutách zcela ovládl, už i s navrátilcem Tomášem Pomikálkem, autorem dvou bodů za 21 minut.

Vítězové se opřeli o své nové Velké trio Šiška (24+9 doskoků), Nichols (21), Matěj Svoboda (20+7 doskoků), jež se složilo na 65 bodů. A tomu tři mnohem skromnější ústečtí dvojciferní střelci Delvon Johnson (14+7 doskoků), Pecka a Svejcar (po 13), kterým pouhými pěti body pomohl tým-lídr Autrey, nemohli ani vzdáleně konkurovat.

Po stránce vložené energie naprosto dominující domácí v utkání jasně ovládli i doskok doskok (42-22), body zpod koše (48-32) a úspěšnost z pole (v procentech 56-41) a nevadil jim tak ani větší počet ztrát (19-12).

Po vyrovnané první čtvrtině se ARMEX začal poprvé trhat od 13. minuty, ale tady ještě hosté dokázali devítibodové manko z větší části vykrýt. Ve druhé půli se však bez produkce Autreyho jen ztěžka prosazovali do slušných zakončení a na těsné distanci byli dlouho zachycení jen proto, že se dokázali obstojně bránit neustálým atakům koše v podání domácích a v jedné sekvenci je potáhl forward Fait.

Od stavu 62-61 sedm minut před koncem už ale na palubovce začal kralovat jen jeden tým. Děčín se spolehl na individuální akce Svobody, Nicholse a Šišky, z nichž první dva posadili do koše i trojku o desku, a po šňůře 16-0 při ofenzivní marnosti hostů se už tři a půl minuty do konce mohl radovat z prvního domácího úspěchu ve třicáté sezoně NBL.

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Domácí si výhru zasloužili. Měli sérii domácích proher a dnes to zlomili svojí extrémní bojovností. Ta naopak chyběla nám. Do zápasu jsme vstoupili, jako že se nám nemůže nic stát a nebránili jsme. V prvním poločase nás ještě držel útok, ten ale ve druhém poločase odpadl. Trochu nás ovlivnilo i drobné zranění Lamba Autreyho. Snažili jsme se pokrýt Šišku, Svobodu a Nicholse, nasadili jsme na ně naše nejlepší hráče, ale defenzivní taktika nám nevycházela. Dnes jsme si nezasloužili vyhrát, Děčín byl lepší.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
”Dnes jsme to vítězství už opravdu potřebovali, série nezdarů byla dlouhá. První domácí výhra je samozřejmě sladká, ale v derby s Ústím je sladká dvojnásob. Chci hráčům poděkovat a poblahopřát jim, protože to byl náš nejlepší výkon v sezoně. A jestli budeme takhle pokračovat, budeme nepříjemným soupeřem pro jakéhokoli soupeře. Nám se dnes povedlo ubránit Autreyho, který v posledních zápasech hraje fantasticky. My jsme ho ale udrželi pod jeho průměry, a to byl klíč k tomu, že se nám povedlo utkání zvládnout.”

Lamb Autrey (guard SLUNETA Ústí): ”Zápas jsem si užil, ale udělali jsme hodně chyb. Domácí hráli dobře, my jsme naopak hráli pomalu. Celý zápas nám chyběla energie, jsem z toho naštvaný. Na příští zápas se musíme připravit líp.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Moje pocity jsou skvělé, protože jsem hrozně rád, že jsme konečně dokázali doma zvítězit. Domácí prohry nás velmi srážely dolů a věděli jsme, že už to musíme zlomit. To se dnes povedlo a všem nám spadl kámen ze srdce. Doufám, že se nám bude hrát teď líp. Taky bych řekl, že naše hra už dostává nějakou tvář, lepšíme se. Posily se povedly, máme zpět Tomáše Pomikálka a máme první domácí výhru.”

Autor: Redakce NBL