V premiéře v Dijonu čněl jen Hruban

ECHO DUELU LIGY MISTRŮ Reprezentační kapitán Vojtěch Hruban je top skórerem dějin Ligy mistrů, ale ani on není nadčlověk. A tak i když po měsíční basketbalové nečinnosti a přestáté korona nákaze měl u svého jména už po 24 minutách hry 22 ze svých 26 bodů a prakticky sám tak za Nymburk držel velmi přijatelný stav 52-50, ani jeho rezervoár sil nebyl po dlouhé pauze bezedný, a protože nikdo další jej nezastoupil, domácí Dijon, bez ztráty vedoucí francouzskou ligu, se šňůrou 15-0 ještě do konce třetí čtvrtiny vyšvihl k rozhodnému náskoku 67-50.

A ve čtvrtém dějství si došel pro pohodlné vítězství 85-61 v prvním utkání Polabanů v nové sezoně Ligy mistrů.

Český šampion (bez zraněného reprezentačního guarda Šafarčíka) začal v premiéře nového rozehrávače Obasohana podle svého zvyku, s energií a obvyklou aktivitou na útočném doskoku. A díky 11 bodům včetně tří trojek Hrubana vyhrál první čtvrtinu 21-23. Byla to ale zároveň jeho labutí píseň.

Od začátku jej trápily ztráty při vedení míče, jež Dijon nemilosrdně trestal z brejků, jež naopak nerozehranému Nymburku fatálně chyběly. Místy se zdálo, že by domácí celek mohli trápit na míči velmi rychlí rozehrávači Harding s Obasohanem, oba ale dobré momenty střídali s neuváženými nájezdy a zakončeními do vysokých obránců, jimiž nabíjeli soupeři do kontrů.

A když za stavu 34-34 dijonský asistent, který koučoval zápas namísto covidem nakaženého hlavního trenéra, v timeoutu i pomocí ostřejších slov zvedl týmu morál, ten se nadechl k silnému závěru poločasu a poslední 4 minuty vyhrál 14-5, čímž už v půli nastartoval trhák 50-41 (Nymburk tu měl pouhých 5 faulů a kouči Amielovi vadila měkkost kolem koše). Hruban pak ještě jednou dostal hosty zpět, ale víc už jeho tým vzdorovat nedokázal. Ve druhé půli zvládl pouhých 20 bodů.

Po Hrubanovi byl jediným dalším dvojciferným střelcem Harding s 10 body. Nový muž Obasohan hrál nejdelší minuty (30), ale stihl jen 3 body a 1 asistenci, přičemž dost času trávil na hřišti s Hardingem. Klíčovou statistikou byly body zpod koše (44-24), kde měli z pole o 22 procent lepší a na doskoku o něco důraznější domácí příliš prostoru. Nakonec nepotřebovali ani svou absentující top hvězdu Holstona, když nejméně dvacet bodů jim zajistili Simon a Chassang.

„V závěru třetí čtvrtiny jsme úplně vypadli z útočného rytmu, nemohli jsme několik minut nic trefit, naopak Dijon dál hrál dobře v útoku a tou šňůrou tu rozhodl. My musíme být příště lepší, nebyl to nejlepší vstup do soutěže, ale v Dijonu se v každém případě hraje těžko,“ uznal Hruban při zápasovém hodnocení.

Kouč Oren Amiel doplnil:

„Po tom, čím jsme si v posledních týdnech prošli, není moc co hodnotit z herního pohledu. Prvních asi 25 minut jsme byli konkurenceschopní, pak jsem ale ztratili rytmus a nebyli jsme dost agresivní v obraně. Zjevně jsme teď z herní formy, protože jsme tři týdny pořádně netrénovali. Také je ale třeba uznat, že Dijon hrál skvěle a není náhoda, že posledních let je jedním z nejlepších týmů v soutěži. Hraje týmově, hráči se dobře znají a nechtěl bych jim upírat zásluhy na výhře.“

Autor: Redakce NBL