V Hamburku se zatím nedaří. Hledal se střelec

Pro české basketbalisty dnes v Hamburku pokračovala příprava na olympijskou kvalifikaci. Po včerejším nepovedeném vystoupení proti Německu přišla dneska dobrá zpráva ještě před zápasem. Do utkání byl připraven Patrik Auda, jenž v přípravě doposud odehrál jen šest sekund v první herní prověrce proti Finsku.

Trenér Ginzburg i tak poslal do zápasu stejnou základní pětku jako včera proti Německu. A ta se mu dnes odvděčila mnohem lepším výkonem. Především pak na obranném doskoku. Díky tomu se českým basketbalistům podařilo zachytit úvod utkání. Italové se dostali do tempa díky úseku zhruba v polovině první čtvrtiny, kdy Češi vyrobili pár slepených ztrát a dali soupeři možnost rychle smazat své manko a jít do vedení.

Závěr první desetiminutovky už zase patřil Lvům. Díky dobrým nájezdům se jim otevíraly také možnosti zakončovat z perimetru bez tak velkého tlaku obrany. Během dvouminutové přestávky se ale ofenzivní lehkost z české hry vytratila. Obrazu zápasu nepomáhal ani metr rozhodčích, kteří kvůli faulům doslova každých pár vteřin přerušovali snažení obou týmů. Od třetí minuty druhé čtvrtiny tak byly nejčastější herní činností trestné hody.

Jejich exekuce byla na obou stranách velmi dobrá. Jenže Italům se povedlo dosáhnout i na body ze hry. Tahle disciplína dělala Čechům problémy a výsledkem byla dvouciferná poločasová ztráta. Ta se ještě prohloubila ve chvíli, kdy Lvi prožili hororový vstup do druhé půle. Soupeř ji začal šňůrou 11:0. Po dvou rychlých osobních chybách se navíc vyfauloval Patrik Auda.

Ofenzivní trápení Čechů utnul až Sehnal, ale Italové už byli až příliš rozjetí. Jejich sebevědomí stoupalo s každou proměněnou střelou. Neváhali tak zasypat český koš tříbodovou salvou, což při pouhých dvou českých proměněných trojkách za tři čtvrtiny činilo zásadní rozdíl. Závěrečná čtvrtina se změnila ve trojkovou přestřelku. V ní poprvé od začátku zápasu měli navrch Češi.

Mladá česká sestava na hřišti předvedla, že dokáže pořádně zabrat v obraně. Z toho pak plynuly i úspěšné střely a Češi tak dokázali v závěru zápasu ještě zkorigovat skóre.

Česko – Itálie 71:83 (22:22 35:49 46:69)
Kovář 9, Balvín, Peterka, Sehnal a Zídek po 8, Vyoral a Palyza po 7, Auda 6, Schilb 4, Samoura a Šiřina po 3, Bálint 0 – Tonut a Polonara po 16, Mannion 14
Fauly: 22 – 23

Ondřej Sehnal: „Zvládli jsme to dneska na doskoku. Celkově i první a čtvrtou čtvrtinu. Ta druhá a třetí nebyla podle našich představ. Sestavu neměli tak vysokou, tak jsme neměli tak velké problémy na doskoku. I tak tam ale byla spousta útočných doskoků, kterým musíme zamezit.

Za první poločas jsme měli 13 ztrát, což na takovéhle úrovni nemůže být. První tři čtvrtiny jsme se špatně prali s rychlým přechodem Italů do protiútoku, kdy měli opravdu hodně fast breaků. To jsou klíče k jejich vítězství.

Hlavně Honza Zídek už se trochu oklepal, ztratil nervozitu a dal pár střel. Kovy to samé. I Ríša Bálint tam měl super úsek, takže si myslím, že pro nás mladé to bylo dobře.

Potřebujeme zítra to vítězství, abychom turnaj dobře zakončili. Únava, neúnava, musíme zítra vyhrát.“

Autor: CZ BASKETBALL