Utkání dvou rozdílných poločasů

Před českými basketbalisty dnes v hlavním městě Francie stál přetěžký úkol. Museli čelit domácímu výběru, který bude patřit mezi jedny z hlavních adeptů na medaili z blížícího se EuroBasketu. To by byl oříšek i za normální situace, natož pak když Češi kvůli zdravotním patáliím postrádali hned trojici důležitých hráčů Satoranského, Krejčího a Bohačíka.

Češi v po střechu zaplněné Accor Areně začali před 15 tisíci diváky odvážně. Hruban s Balvínem táhli českou ofenzivu. V obraně hostujícím basketbalistům pomohlo, že se Francouzi párkrát minuli z vymezeného území. Komplikací pro trenéra Ginzburga byl druhý faul Ondřeje Balvína, který stihl zapsat za čtyři minuty. K nim totiž do té chvíle zvládl i sedm bodů.

Z podařeného úvodu Češi mohli čerpat. Nejen že si vypracovali mírný bodový náskok, ale především si dokázali, že je možné proti domácímu hvězdnému výběru hrát. V útoku využívali hosté jakoukoliv šanci k zakončení. Styl „run and gun“ jim jen za první desetiminutovku vynesl 27 bodů. To byl jasný signál pro trenéra Francie, aby svým svěřencům naordinoval agresivnější obranu.

Především Huertel nedal dýchat českým rozehrávačům, ať už míč vyvážel Sehnal nebo Půlpán. Nejlepší odpovědí proto byl rychlý přechod do útoku. Češi dlouho drželi svůj náskok na úrovni deseti bodů. Poslední dvouminutovka ale zastihla domácí ve velmi dobré formě. Defenziva lvů se rozpadla. Francouzi zaznamenali šňůru 9:0 a snížili na rozdíl jediného bodu.

Náladu z českého pohledu vylepšil tři sekundy před koncem první půle trojkou Hruban. Poločasová pauza se protáhla na více než dvojnásobek, protože pořadatelé řešili problém s jedním z košů. Do druhé půle nastoupili Češi se zónovou obranou. Jenže domácí na ni rychle našli recept. Útočná forma z první půle byla ta tam. Po necelých dvou minutách šli Francouzi poprvé od úvodu zápasu do vedení.

Češi proti agresivní obraně soupeře produkovali až mnoho ztrát. Čtvrtou osobní chybu si připsal Ondřej Sehnal. Trenér Ginzburg zvolil variantu bez klasického rozehrávač. Češi ale přecházeli střelecké pozice, což se v první půlce nedělo. Hodně jejich nájezdů nebo střel v posledních sekundách končilo francouzským blokem. Byli to pak domácí, kdo svého soupeře drtil z rychlých protiútoků.

Za prvních sedm minut druhého poločasu byl jediným českým střelcem Ondřej Balvín, jenž proměnil jednu smeč a jeden trestný hod. To bylo na rozjeté domácí málo. Čechům se prostě nic nedařilo. Míč jim padal z ruky, Francouzi byli všude dřív. Lvům už došly i morální síly zastavovat valící se francouzské protiútoky, a tak jejich manko vyšplhalo až na 35 bodů.

Francie – Česko 95:60 (18:27 38:42 66:50)
Yabusele a Luwawu-Cabarrot po 16, Gobert 14, Okobo a Poirier po 10 – Hruban 14, Balvín 12, Kyzlink 9, Jelínek 7, Sehnal 6, Veselý 4, Auda a Peterka po 3, Kříž 2, Palyza, Vyoral a Půlpán 0
Fauly: 16 – 17

Ronen Ginzburg: „Gratuluji Francii k vítězství. My jsme v prvním poločase hráli skvěle, podle mého názoru. Jenže ve druhém poločase jsme nevydrželi tlak. Zatímco za první jsme udělali šest ztrát, ve druhém jsme přidali dalších 19. My jsme v minulých dnech přišli o tři guardy a o to složitější bylo dneska se s tím tlakem vyrovnat. Musíme si vzít ty dobré věci z první půle. Větší týmy, než jsme aktuálně my, zde prohrály podobným rozdílem. To musíme respektovat a musíme se připravit na další zápas.“

Ondřej Balvín: „První půli domácí nečekali, jak budeme hrát. My jsme dobře sdíleli míč a v obraně jsme jim dávali těžké střely a nic neměli zadarmo. Ve druhé půlce už jsme se ocitli v problémech, někteří hráči ještě nejsou zvyklí na takový tlak soupeřů po celý zápas, kdy zejména druhá vlna Francie byla extrémně hladová a dala nás pod tlak, se kterým jsme se nedokázali vyrovnat. Pak už to bylo v podání domácích cvičení z protiútoků. My měli ve druhé půlce příliš ztrát, což tým na této úrovni zabije. Teď je Francie jedním z top tří týmů světa a my si musíme vzít hlavně to dobré z první půle.”

Autor: CZ BASKETBALL