USK vítězný, jinak tři porážky

Neúspěšný večer prožily brněnské celky v ženských evropských pohárech. Proti favorizovaným soupeřkám ze Španělska a z Turecka podlehly jak v EuroCupu doma hráčky KP TANY, tak i v Eurolize na hřišti soupeřek Žabiny. První výhru zapsal pražský USK v Eurolize, tvrdou porážku schytaly Levhartice Chomutov v EuroCupu.

Větší šanci z brněnských týmů cítily pravděpodobně Královopolanky podpořené výhrou nad Azory minulý týden, navíc do duelu s Baxi Ferrol před solidně zaplněnou STAREZ Arénou dobře začaly a v první čtvrtině vedly až o sedm bodů, když se dařila pestrá hra včetně střelby z dálky. Španělský celek, který si do EuroCupu musel cestu proklestit až z kvalifikace, ale zareagoval, nenechal si Brňanky výrazněji utéct a za pomoci výborně hrající Irky Claire Melia do poločasu dotáhl skóre a po přestávce naopak utekl do mírného vedení.

Pak se skóre dlouho tahalo, ale Ferrol i s českou reprezentantkou Julií Pospíšilovou v sestavě stále držel těsný náskok. Ještě sedm minut před koncem byl po trojce Kateřiny Galíčkové rozdíl jen tříbodový, když stejná hráčka skórovala tři a půl minuty před koncem, bylo to stále jen o pět, ale Brňanky pak dostaly pět rychlých bodů od pivotky Galy Mestres a bylo prakticky rozhodnuto. V důležitých chvílích předvedl domácí tým některé zbytečné ztráty, kterých spáchaly Královopolanky celkem sedmnáct, a to jim sebralo šanci bojovat o výhru.

Hostující Melia byla s 21 body nejlepší střelkyně zápasu, o dva body za ní byla její spoluhráčka Mestres a až pak nejlepší z Brňanek patnáctibodová Anežka Kopecká. Na třinácti se shodly Karolína Šotolová a Petra Malíková.

„Připravovaly jsme se na (Američanku Amiru) Collins, ale dnes rozhodly jiné dvě hráčky. Naším problémem byly doskoky po nepovedených střelách. Pramení to z malých výšek našich hráček, což ale není problém jen tohoto zápasu, ale našeho klubu celkově,“ řekla trenérka KP TANY Marcela Krämer.

Žabiny zase po úvodní domácí destrukci řeckého Olympiacosu narazily na palubovce jednoho z favoritů Euroligy, tureckého Mersinu, kde prohrály 74:88. O jejich porážce rozhodla z velké části už první čtvrtina, kdy Brňanky ztrácely po trojce francouzské reprezentantky Marine Johannes 9:27. Od té doby byly svěřenkyně trenéra Viktora Pruši vyrovnaným soupeřem, ale výrazněji na soupeře zaútočit a ohrozit jeho poklidnou cestu k výhře nedokázaly.

Dobře se podařilo hru rozhýbat náhradnicím Emmě Čechové a Nikole Dudášové, snad ještě lépe, než proti řeckým soupeřkám hrála Eliška Hamzová, ale turecký celek plný hvězd z celého světa si náskok z úvodu utkání v poklidu pohlídal. Mersin trefil dvanáct trojek, Žabiny pouze šest a sama jejich výkon zpoza oblouku dorovnala Johannes, která dala 24 bodů a byla nejlepší střelkyní utkání. O dva body méně zapsala Hamzová, která přidala i sedm doskoků, na třinácti se shodly Petra Záplatová a Elissa Cunane.

„Úvod jsme nezvládli, ale pak jsme hráli naprosto vyrovnaný zápas proti jednomu z aspirantů na titul. Je to důkaz toho, že jsme schopni držet krok s tak vyspělým týmem. Vyzdvihl bych opět týmový výkon, který byl vyvážený zejména na útočné polovině,“ řekl trenér Žabin Pruša.

„Nevstoupily jsme do duelu dobře a to rozhodlo. Nechaly jsme jim to moc lehké. Možná jsme měly velký respekt, těžko jsme se adaptovaly na jejich hru. Moc se těším na odvetu doma, v ní určitě budeme lepší,“ zhodnotila zápas kapitánka Petra Záplatová.

První letošní euroligovou výhru zapsal v druhém utkání a prvním na domácí palubovce pražský USK. Před na Euroligu tradičně výborně zaplněnou Královkou si poradil s maďarským Györem 82:68. I bez opor Maite Cazorla a Teji Oblak prohrával USK jen krátce v první čtvrtině, než osmi body v řadě otočil skóre, a naopak vyhrál úvodní hrací období o sedm bodů. Ve druhé čtvrtině se začala zahřívat španělská střelkyně María Conde a po jejích devíti bodech v řadě bylo vedení v prvním poločase až sedmnáctibodové, než hostující hráčky zabraly a dostaly se na dostřel.

Po přestávce ale Pražanky pokračovaly v koncentrovaném výkonu, utekly až nad dvacetibodovou hranici a žádné drama nepřipustily. USK i s nižší sestavou dobře doskakoval a dopustil se jen třinácti ztrát. Se skvělou úspěšností Conde prostřílela ke 24 bodům, navíc přidala i deset asistencí a pět doskoků. Nizozemka Emese Hof dodala 18 bodů.

Pro malou lekci na palubovku jednoho z elitních týmů francouzské ligy Lyonu si dojely chomutovské Levhartice. Severočešky nenavázaly na výhru nad polským Gorzówem z minulého týdne a padly 50:86, přesto podaly zejména v úvodních šestnácti minutách velmi sympatický výkon a byly i krátce ve vedení. Ještě čtyři a půl minuty před poločasem snižovala Anna Rylichová na 24:27 z pohledu Levhartic, ale pak nedaly svěřenkyně Pavla Staňka do poločasu už ani bod a série 0:15 zasahující i do startu druhé půle jim zlomila vaz. Navíc domácí tým zapsal dalších třináct bodů v řadě v jiné fázi třetí čtvrtiny a dostal se do trháku, na který nezkušené Levhartice nedokázaly reagovat.

Duel plný chyb nabídl z obou stran celkem 47 ztrát a velké trápení z trojky, Chomutov ale navíc přidal i pouhé dvě proměněné šestky z devíti pokusů a domácí celek byl silnější v podkošovém prostoru. Domácí hvězdou byla Francouzka Dominique Malonga, která k 21 bodům přidala i 13 doskoků, Levhartice marně hledaly dvoucifernou střelkyni, nejlépe dopadla s devíti body Rylichová.