USK vítězný, Brňanky si odváží prohry

Pouze jeden ze tří českých týmů byl v rámci středečního programu ženských evropských pohárů úspěšný. Dařilo se i při druhém vystoupení v Eurolize basketbalistkám USK Praha, které zvítězily ve Valencii, brněnské týmy si vezou z venkovních eurocupových bitev porážky.

Druhý těžký zápas v Eurolize za sebou mají basketbalistky ZVVZ USK Praha, ale podruhé z něj vyšly vítězně. Po domácí výhře nad maďarským Szekeszárdem zvítězily na palubovce nováčka soutěže španělské Valencie 83:76. Dařilo se zejména Francouzce Valériane Vukosavljevič, která nasázela 33 bodů.

Pražanky se ofenzivně blýskly zejména v úvodní čtvrtině, kdy nasázely 28 bodů a zareagovaly tak na úvodní nástup soupeřek. Pak už jejich ofenzivní produkce po čtvrtinách neustále klesala, přesto dokázaly postupně vyšponovat obranu a náskok z první čtvrtiny i přes několik náporů Valencie udržet. Skóre bylo těsné ve všech čtvrtinách, nejlépe takticky ale zvládly hostující hráčky poslední čtvrtinu, kdy prokázaly velké zkušenosti z důležitých zápasů u klíčových hráček a výhru si pohlídaly. Přežily i závěrečný nápor Valencie, kdy z dvanáctibodového rozdílu (nejvyšší v zápase) se stal během minuty a půl náskok pětibodový. V důležité chvíli ale zakončila své parádní představení Vukosavljevič klíčovým košem a svůj tým uklidnila.

Podobně jako spoluhráčka Alyssa Thomas Francouzka ani na sekundu nestřídala, Američanka se přidala 22 bodů, deset doskoků a sedm asistencí. Hvězda prvního zápasu Teja Oblak zůstala na devíti bodech. Valencii vedla německá křídelnice Marie Guelich s 18 body.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „V tuto chvíli je důležité každé vítězství. Zvedá se tím týmová morálka. Naše výhry jsou vždy vybojované a díky tomu jde právě ten morál nahoru. I když se nám nedařilo v duelu dlouho odskočit, stále jsem měla pocit, že jsme lepším týmem a zvládneme to. Hlavně ve druhé půli jsem to takhle vnímala. Bylo to hlavně o ní a Thomasové. Neměly jsme za ně na hřišti náhradu, takže to odehrály celé. V útoku a v obraně však předvedly výborný výkon. Bylo důležité, že zabraly i hráčky z lavičky, zatímco u Valencie střídající basketbalistky tak výrazné nebyly. Tam se zápas lámal. Zabraly jsme hlavně v obraně a padly nám nějaké koše. Tím jsme si vytvořily důležitý náskok.“

Tvrdou porážku si při druhém utkání v EuroCupu připsaly hráčky KP Brno, které po výhře nad chorvatskou Ragušou podlehly francouzskému celku Angers hladce 64:89. Brňanky přitom odehrály povedený první poločas, během kterého několikrát vedly a v poločase ztrácely jen tříbodovým rozdílem. Silný francouzský tým ale na mladé Královopolanky nastoupil v druhé půli ještě s větším nasazením a přestřílel soupeřky 47:25.

Brňanky napáchaly čtyřiadvacet ztrát, dovolily soupeřkám osmnáct útočných doskoků a nepomohla jim tak ani lepší úspěšnost trestných hodů i trojek. Angers dominoval zejména ve vymezeném území, odkud nastřílel téměř polovinu svých bodů. Dvaadvaceti body se blýskla Američanka Leila Lacan, sedmnáct přidala její spoluhráčka Alexis Peterson. Brno vedla se 16 body Kateřina Galíčková, na třináct se dostala Petra Malíková.

Kateřina Galíčková (hráčka KP Brno): „Ve druhé půli jsme soupeřky nechaly dávat jednoduché body z podkoše a to nás sráželo dolů a proto zápas dopadl, jak dopadl.

Marcela Krämer (trenérka KP Brno): „Utkání se mi hodnotí strašně těžce. Nejsme ochotny se porvat, když nám někdo rány rozdává. Postrádala jsem důraz na doskoku, nevydržely jsme v tempu celý zápas. Co stačí na naši ligu, nestačí na EuroCup. Scházela nám ve všem, v obraně, v doskocích, při hře na pivotu.“

Ani ve druhém letošním eurocupovém utkání nezvítězily hráčky Žabin Brno, když po domácí prohře po dvou prodlouženích s Montpellier padly ve španělském San Sebastianu s IDK Euskotren 80:91. Brňankám nevyšla zejména prostřední pasáž utkání, kdy si soupeřky nechaly utéct na čtrnáct bodů a v závěru už jen marně dotahovaly.

Podobně jako v utkání svých kolegyň z Brna se Žabiny velmi dobře držely v prvním poločase, kdy krátce vedly, dobře zareagovaly na první nápor soupeřek a domácí hráčky jim lehce utekly až těsně před přestávkou. Ve třetí čtvrtině si však Žabiny vybraly delší ofenzivní trápení, které pomohlo domácím navýšit vedení do dvouciferných čísel, kde ho v poklidu udržovaly.

Žabiny zápas nezabalily, na začátku poslední čtvrtiny se přiblížily na tři body a po dalším propadu ještě devadesát sekund před koncem na sedm bodů, prakticky bezchybně hrající San Sebastian si ale závěr pohlídal a s jedenadevadesáti inkasovanými body se venku vyhrává jen těžko. O skórovaná se starala v domácím dresu prakticky výhradně základní pětka – Američanka Joy Brown a hráčka Mali Mariam Coulibaly se shodly na 21 bodech, Brown přidala i 14 doskoků. Šest dvouciferných střelkyň Žabin vedla také Američanka Bria Holmes se 14 body, o bod méně dala Petra Záplatová.

Všechny tři české celky v evropských soutěžích i příští kolo odehrají venku a dokonce všechny ve Francii – USK jede na hřiště Bourges, Žabiny hrají v Lyonu a KP proti Flammes Carolo Basket.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Mrzí nás to. Jeli jsme sem opravdu s dobrým nastavením zápas vyhrát. Byli jsme přesvědčení, že dokážeme zvítězit obranou a ne útokem, což se nám potvrdilo. Dostali jsme 91 bodů, v žádné čtvrtině jsme extrémně nepropadli. Španělky trefovaly opravdu těžké střely, zvlášť v prvním poločase. Dneska rozhodla obranná fáze.“

Petra Záplatová (hráčka Žabiny Brno): „Začaly jsme hrát svůj basket. Půjčovaly jsme si míč, padaly nám trojky. Přesně ten styl, jaký chceme hrát. Pak to ale bohužel spadlo. Nevím čím. Jestli únavou? Netuším, prostě nám to dneska nevyšlo. Je pravda, že jejich procento úspěšnosti je vysoké, ale u nás je to celé o obraně. Trošku se trápíme a úplně nevím, co teďka k tomu říct. Je to těžká porážka, která nás mentálně nahoru neposune. Na stranu druhou si myslím, že jsme lepší tým a musíme si z toho vzít něco pozitivního. Nevzdaly jsme to, bojovaly jsme až do konce. To si musíme odvézt domů a tam zlomit ten jejich jedenáctibodový náskok.“